Седем от седем за Бундестима, Швеция застига Холандия

Месут Йозил вкара гол и изработи този на Марио Гомес при победата над Азербайджан Снимка: Getty Images

Германският национален отбор направи седмата си безгрешна крачка по пътя си към Европейското първенство в Полша и Украйна догодина.

Бундестимът е един от трите отбора в квалификациите, които продължават да имат стопроцентов актив, след като очаквано се наложи с 3:1 като гост на Азербайджан.

Така възпитаниците на Йоахим Льов са убедителни лидери в група "А", събирайки 21 точки.

Селекционерът на маншафата обаче изхаби нерви през първото полувреме, когато подопечните му играха отпуснато и очакваха домакините сами да се бият.

Азербайджанците обаче показаха зъби и на няколко пъти обстрелваха от далечно разстояние Мануел Нойер, като веднъж дори напречната греда спаси немската врата.

Логиката все пак възтържествува в 30-ата минута, когато Месут Йозил пое една топка и нахлу в наказателното поле на домакините. Полузащитникът на Реал реши да стреля от много трудна позиция, но с хирургическа точност прати топката между защитник на Азержайджан и вратаря, която се отби в лявата греда и влетя в мрежата.

Отново Йозил блесна в 41-ата минута. Тогава той получи перфектен 30-метров пас в коридор от Бадщубер, видя връхлитащия Марио Гомес и му даде топката по конец, за да може таранът да я прати в опразнената врата.

Домакините върнаха едно попадение в 89-ата минута чрез Хюсеинов, който се възползва от разсеяните действия на немската отбрана и Нойер, но Шюрле с мощен шут от десетина метра в добавеното време оформи крайното 3:1.

Швеция затвърди второто си място в група "Е", като разгроми съседите си от Финландия с 5:0 у дома.

Хеттрик за "Тре крунур" реализира Златан Ибрахимович. Нападателят на Милан асистира и за петото попадение на Байрами, а преди това Калстрьом откри голеадата на "Росунда". Така скандинавците са вече на само три точки зад лидера Холандия.

В другия мач от тази група Унгария очаквано би Сан Марино с 3:0, но продължава да изостава с три точки от шведите, а и има мач в повече.

Интересна стана ситуацията в група "D", където Босна и Херцеговина се реабилитира пред своите фенове за конфузната загуба от Румъния през уикенда и надделя с 2:0 над Албания.

Така тимът се изкачи на трето място с 10 точки, с две по-малко от Беларус, спечелил у дома срещу аутсайдера Люксембург с 2:0. Босненците обаче имат мач по-малко, а с това и всички шансове да се доберат до бараж.