Подарихме гейм на Португалия, но записахме трета поредна победа

Подарихме гейм на Португалия, но записахме трета поредна победа Снимка: Getty Images

България постигна трета поредна победа на Европейското първенство по волебйол, след като победихме Португалия с 3:1 гейма (25:23, 28:30, 25:23, 25:

Това бе първият ни загубен гейм на Евроволей 2019 досега след чистите победи над Гърция и Румъния, но той, на практика, беше подарен, а не спечелен от португалците.

Стартирахме добре в първия гейм и поведохме с 3:0, но португалците обърнаха до 5:3 в своя полза и дори увеличаваха преднината си с напредването на гейма до 20:16. Тогава дойде времето на Цветан Соколов, който бе най-добрият на полето през цялия двубой. След няколко успешни негови атаки и мощни бомби от сервис, първо, изравнихме за 21:21, след което взехме и гейма след 25:22.

През втората част нещата вървяха добре за България и поведохме рано. В един момент водехме със седем точки при 18:11, но спад в играта ни и подем в тази на Португалия доведе до загуба на гейма. При 24:22 имахме геймбол, но го пропуснахме, след което португалците спечелиха частта с 30:28.

Португалия поведе с 3:1 в началото на третата част, но след седем поредни точки обърнахме до 8:3 в наша полза. „Мореплавателите“ обаче постепенно стопиха изоставането си до една точка и 21:20. При 24:21 имахме два геймбола. Португалците направиха две поредни точки, но сервис в аут на Бруно Куня ни спечели третата част с 25:23.

В четвъртия гейм водачеството често се менеше. При 5:4 бе отсъдена точка в полза на Португалия заради погрешно нареждане в полето си, след което бяхме наказани с още една, защото селекционерът ни Силвано Пранди получи червен картон за оспорването на решението. Това обаче не повлия на волейболистите ни и при 24:22 Тодор Скримов си подхвърли топката на сервис и с перфектно пласиране завърши мача с ас.

Най-резултатен не само за нашия отбор, но и изцяло в мача, бе Цветан Соколов с цели 33 точки. Алешандре Ферейра пък се отличи с 22 за португалците.

Следващият ни двубой е в понеделник вечер срещу домакина на нашата група Франция.