След повече от половин година протести срещу промените в Закона на горите темата най-после влезе в дневния ред на медиите и на управляващите.
Рецептата се оказа проста - управляващите сътвориха фрапантно безобразие, приемайки Закона, и гражданите се усетиха, че времето им за наистина мощна реакция изтича. Чашата преля и хиляди излязоха на улицата в гражданско неподчинение.
Хората на Орлов мост надхвърлят многократно традиционния брой на участниците в екопротестите (над 20 събития тази година само за Закона за горите), за да бъдат наричани в медиите с етикета "природозащитници" или дори с нелепото "еколози" (уточнение за незапознатите: екологията е наука, която се преподава в университета). Заслугата на природозащитниците е, че не се отказаха въпреки пренебрежението, въпреки информационната завеса, и накрая техните безкористни сизифовски усилия дадоха плод.
Протестиращите са разнообразни, повечето са млади, но има и възрастни, с различно образование, професия, възгледи за живота.
Това, което ги обединява, е възмущението от безпощадното разграбване на последния сравнително незасегнат природен ресурс на България - след съсипването на Черноморието дойде ред и на планините.
Това, което още ги обединява, е усмивката и лозунгът "Без агресия". Тяхното лице не е на хулигана, показващ среден пръст, както от bTV се опитаха да изопачат нещата, а по-скоро на момичето с цвете в ръка, прегръщащо полицая, който го арестува.
Срещу себе си те имат всичко грозно и фалшиво, олицетворяващо така наречения ни "преход" - бизнесът, получил начален старт с куфарче пачки и газещ всички ценности по пътя си към повече пари; политиката, която е продължение на същия бизнес с други средства; продажни медии, опитващи се да фабрикуват обществено мнение в интерес на горните два елемента.
Протестиращите нямат друг личен интерес да крадат от свободното си време и да рискуват сблъсък с бронирани полицаи, освен това да живеят в по-нормална страна и да могат те и децата им да се радват на природните красоти.
Не е адекватно министър-председателят да се прави на ни лук ял, ни лук мирисал, и да иска двете страни да се разберат. Естествено, първият въпрос, който хрумва на човек, е къде беше той през изминалите шест месеца, че чак сега се сети, че има проблем с текст в Закона. Отговорът: зает да ръси "смешки", че протестиращите природозащитници получавали пари от Австрия, която щяла да бъде застрашена от новите български зимни курорти!
Та той искал консенсус. Между протестиращи и инвеститори, между агне и вълк, между жертвите на безобразията и техните причинители. Като опонент на активистите от зелените сдружения бива пращан Филип Цанов, председател на сдружението "Природата за хората и регионите" - класически пример за неправителствена организация, създадена специално за шум в комуникацията и фалшиво представителство.
Впрочем, Цанов не е някой си - тук пише кой е той. Не е чудно, че природозащитниците вече отказват да сядат на една маса с него.
Как да повярваш, че банкерът Цеко Минев, председател на Българската федерация по ски, и фирмите около него, имат най-добри намерения от обществен интерес, познавайки методите им на действие.
Припомняме само част от "творческата им биография":
- концесионерът на ски зона Банско - офшорната фирма "Юлен" АД, експлоатира незаконно 64,7 хектара (!) повече извън концесията си от 99,5 хектара. При това в Национален парк под закрилата на ЮНЕСКО;
- Собственикът на лифтовете в ски зона "Алеко" на Витоша - също офшорната фирма "Витоша ски", взривява или премества 400 морени при получено разрешение за 19 (!);
- "Витоша ски" не ремонтира закупените през 2007 г. след неясен търг от Столична община лифтови съоръжения, като непрекъснато се оплаква, че законодателството и бившият вече директор на Природен парк Витоша й пречат - нещо, което въобще не е вярно, а също така би трябвало да е задължена да направи по странно неразсекретения договор за приватизация;
- "Витоша ски" провали ски сезона на Витоша през последната зима, която бе най-снежна от дълги години насам, отказвайки да пусне лифтовете и да почисти пистите;
- В условията на монопол на Банско и Витоша картите за ски поскъпват всяка следваща година и не отстъпват на австрийските. За разлика от качеството на предлаганата услуга;
При това положение как тези хора имат наглостта да искат още и още? Кой нормален човек би повярвал, че след желаното от тях законодателно облекчение изведнъж ще станат отговорни бизнесмени, които ще пазят природата и обществения интерес?
Кой би повярвал, че ако вълкът бъде пуснат в кошарата, той ще се държи по коренно нов, неприсъщ за себе си, начин? Заченатият в грях бизнес няма да си смени кожата и не по-малка наглост от страна на управляващите е да искат от протестиращите да достигнат до консенсус с нарушителите, които би трябвало отдавна да са преследвани с цялата строгост на закона.
Вместо това министри от ГЕРБ отправят тъпи намеци по адрес на недоволните граждани, депутати организират контрапротести, а вестници, обичащи всяка власт и неподписали Етичния кодекс на българските медии, бълват помия срещу гражданското движение, разтърсило София.
На кого да вярва човек? Изборът не е труден, трябва само малко мисъл.
Мисъл ще трябва този път и на изборите, а те са догодина, ей го кога е...