Ялов Бербатов лиши Юнайтед от победата

Защитникът на Валенсия Жереми Матийо чисти топката със задна ножица пред погледа на Нани Снимка: AP

Манчестър Юнайтед приключи с равенство тазгодишната си кампания в груповата фаза на Шампионската лига. "Червените дяволи" достигнаха само до 1:1 срещу Валенсия в "Театъра на мечтите", въпреки че изпуснаха половин дузина чисти голови възможности.

Двата отбора си бяха осигурили продължаване на 1/8-финалите още преди този мач. Въпреки това интригата бе за първото място, което позволява избягването при жребия на победителите от останалите групи. То в крайна сметка бе окупирано от Юнайтед с 14 точки, докато "прилепите" останаха подгласници с 11.

За наше съжаление в основата на пропуските за домакините бе Димитър Бербатов, отчел се с няколко стопроцентови такива. Първият от всички бе в 21-ата минута, когато бе изведен зад защитата на гостите от Андерсон, тръгна да финтира вратаря Гуайта, но се засуети, загуби равновесие, а оттам и притежанието на топката.

Шест по-рано и самият Андерсон можеше да открие, след като се озова на стрелкова позиция фронтално срещу вратата, но би прекалено слабо и безопасно в ръцете на третия страж на Валенсия.

В 24-ата минута пропусна да се разпише и Жи-Сунг Парк, който от воле засече центриране на Рууни отляво, но би право в краката на Гуайта.

Разбира се, логичното при такава картина на терена се случи и испанците се възползваха от аристократичността на британците. В 32-ата минута Майкъл Карик загуби фатално една топка в централната част на терена и даде ход на бърза контраатака на Валенсия. Домингес успя да увлече двама бранители на Юнайтед, даде хитър пас към непокрития Пабло Ернандес, който от по диагонала успя да прокара топката между краката на младия Амос.

Четири по-късно Рууни опита един от гениалните си специалитети, фалцирайки топката от десния ъгъл на наказателното поле на гостите. Кълбото обаче срещна напречната греда, а при добавката Нани не уцели опразнената врата.

Момчетата на Сър Алекс се втурнаха да изравняват след почивката и ситуациите следваха една след друга. Бербатов все пак се разписа в 50-ата минута, но голът му правилно бе отменен поради засада.

Десет по-късно Рууни се опита чрез извъртане да преодолее Гуайта, но не успя. Иберийската стена рухна в 62-ата минута. Парк стреля силно от границата на наказателното поле, но вратарят с една ръка изби. Топката обаче попадна в притичалия Андерсон, който я насочи в мрежата.

Последваха два уникални пропуска на Бербатов. Първо при едно центриране успя да надскочи противников защитник и да стреля от малкото наказателно поле с глава, но право в ръцете на Гуайта. По-късно бившият капитан на националния ни отбор се озова очи в очи с него, стреля ниско по тревата, но пак стражът на "прилепите" прояви класа и отрази.

Накрая Валенсия можеше да стигне дори до победата, но голмайсторът Ернандес отигра нескопосано подаване от няколко метра срещу голлинията.

В другия мач от група "C", който бе единствено за престиж, Бурсаспор спечели първата си точка в тази фаза на Лигата, правейки 1:1 с шотландския Глазгоу Рейнджърс у дома. За турския първенец не игра Димитър Иванков, който остана резерва.

Милър даде аванс за гостите с мощен удар в горния десен ъгъл на вратата на Бурсаспор в 19-ата минута. Историческият частичен успех за домакините пък бе изкован в 79-ата минута от Йълдъръм.

Независимо от резултата бе ясно, че Глазгоу Рейнджърс продължава участието си в евротурнирите напролет, но вече в този на Лига Европа, докато Иванков и компания ще продължат да играят само на местно ниво.

Неиграещият за абсолютно нищо тим на Вердер направи на пух и прах актуалния победител в Шампионската лига Интер, слагайки му тройка без гарнитура в Бремен в последен мач от група "А". Така бе затвърдена ужасяващата форма на "нерадзурите" под ръководството на Рафаел Бенитес.

След по-малко от половин час игра домакините излязоха напред в резултата. Топката бе центрирана от корнер отляво на резервния вратар Орландони, а над всички се извизи Себастиан Прьодъл, за да я прати с глава в долния ляв ъгъл.

Четири минути след подновяването на играта Арнаутович посрещна с воле центриране към близката греда и порази целта. Класиката бе оформена от Писаро в 88-ата минута след плътен изстрел от 22-23 метра и рикошет в десния стълб.

Далеч по-интересен и драматичен бе мачът в Холандия, противопоставящ местния шампион Твенте на Тотнъм и завършил зрелищно 3:3. Националният ни страж Николай Михайлов получи почивка и бе заменен от колегата си Висгерхоф.

Той обаче бе сполетян именно от участта на Ники отпреди няколко години, когато нашият вратар направи онзи злощастен "финт" с екипа на Левски срещу Вердер в София.

Сега топката бе върната към Висгерхоф в 12-ата минута, който замахна с крак да я изчисти напред, но за негово нещастие тя отскочи и влетя в собствената му врата.

Десет по-късно статуквото на терена бе възстановено от Ландзаат, вкарвайки от дузпа от втория опит, след като бе пребита. "Шпорите" отново поведоха малко след подновяването на играта чрез изведения сам срещу вратаря Дефоу, но и тук от Твенте не се бавиха и след красив гол с глава на Розалес се стигна до 2:2.

Лондончани поведоха за трети път в 59-ата минута след втори гол на Дефоу отблизо. Точка на спора постави Чадли в 64-ата след перфектно изпълнен пряк свободен удар.

Сериозна драма за третото място имаше в група "B", за което спореха Бенфика и Апоел (Тел Авив). Най-изненадващо евреите се виждаха крайни победите в този своеобразен двубой няколко минути преди края, след като изненадващо водеха с 2:1 като гости на Лион. Тогава обаче Лаказет попари техните надежди с попадение в 88-ата минута.

Преди това Лисандро в 62-ата откри за домакините, но минута след това Сахар изравни, а след още шест колегата му Захави накара феновете на Апоел да се надяват, че тимът им ще играе в Лига Европа напролет.

Това за малко да стане и благодарение на Шалке 04, който тресна с 2:1 Бенфика насред "Луш" в Лисабон. Испанецът Хурадо смълча трибуните в 19-ата минута след прецизен шут някъде от точката на дузпата.

Хьоведес съвсем направи настроението на португалците минорно в 81-ата минута, след като бе оставен непокрит сам срещу вратаря и лесно го преодоля. Луизао върна едно попадение малко преди последния съдийски сигнал, но истинското щастие за "орлите" дойде с добрата новина от "Жерлан".

Барселона най-после победи казанския Рубин от чак четвъртия опит, налагайки се с 2:0 на своя "Камп Ноу" в последния си двубой от група "D". С голяма част от своите резерви каталунците стигнаха до успеха благодарение на Фонтас в 51-ата и Виктор Васкес в 82-ата минута.

Изненадващо, но съвсем заслужено вторият продължаващ отбор напред е датският шампион ФК Копенхаген. Тимът постигна победа с 3:1 на свой терен срещу Панатинайкос и за първи път ще играе на 1/8-финалите в Шампионската лига.

Старт на празниците в Дания даде Вингаард в 26-ата минута, разписвайки се от близо 30 метра. Ветеранът Гронкаер покачи от дузпа в 50-ата, а за капак звездата на гръцкия гранд Джибрил Сисе си отбеляза автогол при едно центриране от ъглов удар в 73-ата минута.

В самия край на мача Канте засече подаване от свободен удар, с което направи поражението на "зелените" по-почетно.