Далас спечели първа титла в НБА

Играчите на Далас Мавърикс спечелиха титлата в НБА за първи път в историята на клуба

Отборът на Далас Мавcрикс спечели първа в историята си титла на Националната баскетболна асоциация.

Далас се наложи с 4:2 победи във финалната серия срещу Маями Хийт, и грабна трофея след успех насред Флорида, със 105:95. Това бе и най-голямата разлика, с която някои от двата финалиста спечели мач в серията.

Финалът бе повторение на този от 2006 г., когато Маями излезе краен победител, а за Дирк Новицки и компания титлата си остана мечта. Новицки, Джейсън Кид, Шон Мериън, Джейсън Тери сбъднаха мечтата си пет години по-късно, а с това и мечтата както на цял Далас, така и на един от най-емоционалните собственици в цял свят - Марк Кюбан.

По пътя си към финала, Далас отстрани шампиона от последните две години Лос Анжелис Лейкърс, Портлънд и Оклахома Сити.

Първото полувреме в мач №6, който реши титлата, премина с размяна на доминацията, като във втората част двата състава не пропуснаха и да се спречкат помежду си. Реферите обаче решиха да не опорочават финала, и оставиха всички играчи на терена. Въпреки страхотната серия на Маями точно по това време, Далас се държеше в срещата, и дори се оттегли с крехък аванс на почивката.

Вместо да излезе още по-настървен за второто полувреме обаче, тимът на Маями изглеждаше все по-скован и притеснен. ЛеБрон Джеймс, който започна отлично, се загуби, Дуейн Уейд правеше елементарни грешки, а поддържащите им фигури също бяха безсилни. След много слабо първо полувреме, Дирк Новицки се отпуши през второто, подпомаган солидно от Джейсън Тери, Джей Джей Бареа, Шон Мериън и Джейсън Кид. Тери изигра един от най-добрите си мачове, и във всеки момент използваше пробоините в защитата на Маями, за да реализира.

Разликата изведнъж стана двуцифрена в полза на Далас, и домакините изпитваха страхотни трудности да я намалят. В един момент в четвъртата част, когато вече бе моментът Х за Маями, така и не се намери кой да поеме отговорността, и сдадената инициатива показа, че „Горещите" са тотално изстинали и готови да се предадат без бой.

Дирк Новицки се развихри в последната част, за да подпечата успеха на своите, и завърши с 21 точки и 11 борби. Тери наниза 27 точки, а Бареа - 15. Новицки, съвсем нормално, бе избран за MVP във финалите на НБА.

Маями стреля почти двойно повече наказателни удари от съперника си, но пропусна цели 13, като ЛеБрон бе 1 от 4 от фаул линията. Той вкара 21 точки за своя тим, Крис Бош - 19, Марио Чалмърс добави 18, а Уейд - 17, но двамата бяха общо 2-12 от тройката.

Така приключи и поредният сезон в Националната баскетболна асоциация - с чисто нов, дебютен шампион, и впускащ се в лято, пълно с много неизвестни, и забулено от облака, наречен „лок-аут".