Барселона счупи куп рекорди в Прага

Срещу Виктория (Пилзен) Лионел Меси мина границата от 200 гола с екипа на Барселона Снимка: mundodeportivo.com

Отборът на Барселона спечели късно снощи третата си поредна победа в тазгодишното издание на Шампионската лига. Двубоят с Виктория (Пилзен) в Прага (4:0) ще остане в историята на клуба, тъй като в него бяха подобрени куп постижения.

Срещата в чешката столица бе мач №200 под ръководството на Хосеп Гуардиола. Наставникът, който е №1 по трофеи в историята на Барселона, има вече 144 победи. В тези двубои тимът е отбелязал 500 гола.

Суперзвездата на тима Лионел Меси пък вече има 202 гола с екипа на Барселона. Така той е само на 33 гола от Сесар, който е голмайстор №1 на каталунците за всички времена.

Само в Шампионската лига Меси има вече 42 гола. Той е седмият футболист, който преминава границата от 40 попадения в турнира. Аржентинецът разделя с Алесандро дел Пиеро 6-о място в ранглистата на реализаторите на надпреварата. По-нагоре в класацията са Филипо Индзаги - 46, Андрий Шевченко - 48, Тиери Анри  - 50, Рууд ван Нистелрой - 56 и Раул Гонсалес - 71.

Коефициентът на Меси е вторият най-добър, тъй като отбелязал тези голове в 62 мача или средно по 0,68 на двубой. Единствено Ван Нистелрой е с по-добър показател засега в това отношение - 0,69. Само в тазгодишната надпревара Лионел Меси има 5 попадения. Той е голмайстор на турнира в последните три години като най-много отбеляза през миналия сезон - 12. От началото на сезона Меси е вкарал вече 22 гола.

„Щастлив съм, че вече имам над 200 гола за Барса, но повече от всичко ме радва резултатът. Мачът не беше лесен, защото домакините ни пресираха и си служеха с доста нарушения, а освен това теренът ни затрудни допълнително. Опитвам се да съм полезен за отбора с моите попадения. Рекордите обаче не са ми цел", коментира самият Меси след срещата.

Място в историята си запази и Виктор Валдес. Стражът на каталунците опази вратата си суха в девети мач поред и подобри постижението на Мигел Рейна от сезон 1972/73, за страж на клуба с най-много минути без попадение във вратата си. Валдес вече има 877 минути „суха мрежа", което е доста над 824-те минути, които държаха до момента Рейна в историята на Барселона.

Дебют в Шамионската лига пък записа Алексис Санчес. Чилиецът, който бе привлечен през лятото, пропусна първите три мача зарази контузия. Той се появи в игра в последните минути на двубоя в Прага.