Испания стъпи на световния връх в баскетбола за втори път

Марк Гасол изигра много силен финал и отбеляза 14 т., а най-резултатен за ИСпания беше Рики Рубио с 20 Снимка: Getty Images

Испания стана световен шампион по баскетбол след категорична победа с 95:75 във финала срещу Аржентина в Пекин.

Това е втора световна титла в историята на "Ла фурия роха" след Мондиал 2006 в Япония, а успехът дойде след 23:14, 20:17, 23:16 и 29:28 в отделните части.

Испанците започнаха много силно днешния финал и поведоха със 7:0 и 12:2. През цялата среща те имаха предимство в резултата, а Аржентина успя да направи една серия от 11:0 през първата част и да се доближи само на точка - за повече обаче "гаучосите" нямаха сили.

Испания успя да обезличи лидера на Аржентина Луис Скола, който завърши първото полувреме без нито една точка. В третата четвърт преднината на испанците стигна 22 т. след стабилна и уверена игра в защита и в нападение.

Шестима играчи на шампионите вкараха над 10 т., като най-резултатен беше Рики Рубио с 20 т., 7 борби и 3 асистенции. Серхио Йуй отбеляза 15 т., Марк Гасол - 14, плюс 7 борби и 7 асистенции, а Хуанчо Ернангомес, Уили Ернангомес и Руди Фернандес вкараха по 11.

За Аржентина Габриел Дек отбеляза 24 т., а Николас Лапровитола приключи със 17, но основната фигура Луис Скола остана с едва 8 точки при стрелба от игра 1/10.