Болт най-бърз и на 200 метра

Болт вече е легенда и по според собствените си стандарти Снимка: getty images
Болт вече е легенда и по според собствените си стандарти

Юсейн Болт вече е легенда в леката атлетика, след като изпълни необходимото за това, поне по собствените си стандарти. Снощи 25-годишният лекоатлет от Ямайка спечели и бягането на 200 метра и стана първият човек в олимпийската история с по две поредни титли на 100 и 200 метра.

На финала Болт спечели златото с време 19,32 секунди, а след него завършиха двамата му сънародници Йохан Блейк и Уорън Уиър. С това постижение Болт е на 20 стотни от световния си рекорд и само на 2 стотни от най-доброто си олимпийско постижение, регистрирано в Пекин.

Болт контролира изцяло хода на бягането на финала - след силен старт той имаше достатъчно преднина във виража, огледа се и след това отново повиши темпото, откъсвайки се над 1 десета пред Блейк.

Блейк финишира за 19,44, а Уиър, който допълни пълното превъзходство на Ямайка постигна 19,84 секунди.

В снощния финал Болт и Блейк постигнаха най-добрите си постижения за сезона, а Уиър постави личен рекорд.

Уолъс Спиърмън от Щатите остана четвърти с 19,90 секунди, също най-добър негов резултат за сезона, а зад него завършиха най-бързите европейци - Чурадни Мартина от Холандия с 20 секунди и Кристоф Льометр от Франция с 20,19.