Нова световна титла за България в борбата

Елис Гури (в червено) донесе 59-та световна титла в историята на българската борба Снимка: Getty images

Българската борба прибави още една световна титла в богатата си колекция от отличия. Тази вечер в първия ден на шампионата на планетата в Истанбул Елис Гури спечели златото в категория до 96 кг в класическия стил. На финала натурализираният албанец, който спечели и квота за Олимпийските игри Лондон 2012, победи шведа Джими Лидберг с 2:0 части (1:0, 1:1).

Това е 59-ата световна титла за България в историята на борбата.

Гури, който е и бронзов медалист от европейското първенство, преодоля последователно съпротивата на големия си съперник Рустам Тотров от Русия с 2:1 части (0:5, 4:0, 2:0), Роберт Аванесян от Израел с 2:0 (1:0, 1:0) и Синиша Хогач от Хърватия с 2:0 (3:1, 4:0).

На полуфинала нашият състезател победи египтянина Мохамед Абделфатах с 2:1 части (0:3, 1:0, 2:0).

"Да вземеш медал на световно е нещо, но да вземеш медал на олимпийски игри е всичко, а аз искам всичко", каза Гури минути след успеха си в ефира на „Дарик радио".

Новият световен шампион е с български паспорт от края на миналата година. На Олимпиадата в Пекин през 2008 г. той се състезава за родината си Албания, макар че по това време вече води подготовка в България.

В китайската столица Гури завършва осми, а след това две години не участва на състезания, за да има право след получаването на наш паспорт да се бори от името на България. Първите му изяви за нашия тим са в началото на тази година на турнира „Дейвид Шулц" в САЩ и на „Никола Петров" в Бургас. И на двете места печели златото. На европейското първенство в Дортмунд пък остава трети.

Освен него днес в Истанбул участваха още двама българи. В категория до 66 кт Пламен Петров отпадна на 1/16-финалите, а в категория до 55 кг Венелин Венков напусна битката с две загуби.