Манчестърските клубове отпаднаха и от Лига Европа

Заслужената радост на баските Снимка: Getty Images
Заслужената радост на баските
Английският национален вратар бе на косъм от това да донесе смайващ обрат за своя Манчестър Сити в последната минута на добавеното време на мача със Спортинг (Лисабон), но не би... Снимка: Getty images
Холандският стрелец на Шалке Клаас-Ян Хунтелаар отново направи хеттрик в Лига Европа и "миньорите" отстраниха неговите сънародници от Твенте, където пази Николай Михайлов Снимка: UEFA.com
И другият българин Станислав Манолев отпадна от борбата, след като неговият ПСВ завърши 1:1 с Валенсия Снимка: Getty Images

Двата водещи клуба в английската Висша лига - Манчестър Юнайтед и Манчестър Сити, отпаднаха и от Лига Европа, след като през декември се разделиха с Шампионската лига.

Така „червените дяволи" и „гражданите" ще могат да се съсредоточат изцяло върху битката помежду си за титлата в Премиършип, докато техните съперници Атлетик (Билбао) и Спортинг (Лисабон) ще тръпнат утре на жребия за четвъртфиналите в турнира.

Юнайтед отново загуби от баските, на техния стадион „Сан Мамес" в Билбао, като бе напълно надигран и красивият гол на Уейн Рууни с далечен шут в 80-ата минута за 2:1 не донесе никаква утеха за техните привърженици.

Сити започна много зле реванша с „лъвовете" на своя „Етихад стейдиъм", като на почивката резултатът бе 0:2. Благодарение на двата гола на Серхио Агуеро и на дузпата за нарушение срещу него, реализирана от Марио Балотели, „сините" все пак докараха мача до 3:2 и бяха на гол от четвъртфинала. Удар с глава след корнер на вратаря Джо Харт в петата минута на добавеното време мина на сантиметри от гредата и не се стигна до нов шеметен обрат, както на Наполи - Челси в Шампионската лига.

И последните двама българи в турнира - Станислав Манолев и Николай Михайлов, се разделиха с него, след като ПСВ завърши 1:1 у дома с Валенсия, а Твенте бе категорично надигран от Шалке с 4:1 в Гелзенкирхен.

Основната заслуга за победата на „миньорите" бе на холандския нападател Клаас-Ян Хунтелаар, който отново реализира хеттрик в турнира, след като бе сторил същото и в предишния кръг срещу чешкия Виктория (Пилзен).

Вторият немски клуб, достигнал до този етап на Лига Европа - Хановер, бе още по-убедителен. „Червените" размазаха с 4:0 своя белгийски съперник Стандард. Бразилският защитник на гостите Кану имаше нещастието да си отбележи цели два автогола в мача.

Най-голямата изненада обаче дойде в Пирея, където шампионът на Гърция Олимпиакос допусна загуба с 1:2 от украинците от Металист, след като бе победил в Харков преди седмица с 1:0 и отпадна заради правилото за головете на чужд терен.

Гостите дори си позволиха лукса да пропуснат дузпа в 76-ата минута при резултат 1:0, като националът на Украйна Марко Девич, който е натурализиран сърбин, опита изпълнение в стил „Паненка", което унгарският вратар на Олимпиакос Балаш Мегери улови през проблем. Най-интересното обаче предстоеше, защото първо аржентинският защитник с почти забавно име Карлос Виягра се разписа в 81-ата мин., а в 86-ата самият Девич се реваншира за пропуска си, изхвърляйки гърците от борбата.