Елена Исинбаева беше изумителна спортистка. Рекордьорка на планетата в овчарския скок с постижение от 5,06 м, трикратна световна, двукратна олимпийска и европейска шампионка. През кариерата си рускинята има общо 28 световни рекорда и е легенда на леката атлетика.
След като завърши спортния си път тя се установи в Монако и започна работа в МОК. В руския обществен живот се появяваше спорадично, но винаги отзвукът беше голям.
Преди президентските избори през 2018 г. Исинбаева се присъедини към екипа на Владимир Путин и активно работеше и агитираше за преизбирането му.
През 2020-а пък влезе в работната група за изменение на Конституцията на Руската федерация.
Наскоро феновете на леката атлетика отново си спомниха за бившата си любимки, след като стана ясно, че се е преместила от Монако на Канарските острови.
Легендата на ЦСКА Москва и майор от руската армия избра Тенерифе, а мнозина в родината ѝ я обвиниха, че не прави достатъчно за Русия в тези трудни за страната времена.
Това сякаш жегна Исинбаева, която излезе с публикация в социалните мрежи, в която описа своите житейски принципи.
"В Русия, както и във всяка друга страна в Европа, всеки спортист принадлежи към един или друг клуб. До 2018 г. бях част от московския ЦСКА и бях удостоена с награди и армейско звание за изключителни спортни постижения.
Тези звания, за които става дума, обаче, са само с номинален характер, тъй като не съм и никога не съм била на служба във въоръжените сили на Руската федерация. Точно както никога не съм била депутат в Държавната дума или член на която и да е партия. Моето призвание е СПОРТЪТ", написа Елена.
В известен смисъл тя е права. Състезателите на ЦСКА не са военни в пълния смисъл на думата. Званията в клуба също могат да се приемат за "номинални", но привилегиите и парите за тях са съвсем реални. Исинбаева обаче сякаш предпочита да не споменава тези факти.
Тя също така написа, че е "гражданин на света" и "живее там, където работи".
Това не се хареса особено в Русия, където я обвиниха, че се е отказала от родината си.