Първият сериозен трус в испанския футбол се усети през май миналата година. Всеизвестно е - футболът е националната гордост и голямата любов на всеки испанец, но тогава ненадейно топката се оказа в центъра на грандиозен скандал с уговорени мачове.
Мощен гръм удари първенството, перчещо се с двете най-конвертируеми марки в световния футбол - Барса и Реал. Съмненията стигнаха чак до върха на пирамидата.
Мащабната полицейска акция, проведена едновременно в няколко града, завърши с арести на относително ниско ниво: задържани бяха над десетина действащи и бивши футболисти от Сегунда дивисион, както и на президента и на лекаря на Уеска - отбор, който през миналия сезон се подвизаваше в елитното ниво. Причината бе, че преди да влезе в Примера, Уеска бе паднал крайно съмнително у дома от отбор, борещ се за спасение - Химнастика (0:1), а размерът на заложените суми на този двубой превишавали десетки пъти стандартните.
Главен герой в тази история се оказа не друг, а бившият защитник на Реал (Мадрид) Раул Браво.
По добре отработена схема, аферистите се свързвали с най-опитните играчи в даден отбор и, независимо дали в началото или в края на сезона, им предлагали да „обезпечат" необходимия резултат срещу съответната сума. Половината от парите се доставяли преди началото на мача, а другата половина - когато работата била свършена.
В случая с мача на Уеска ставало дума за подкуп в размер на 200 хиляди евро. Покрай т.нар. "Операция Ойкос" (ойкос - древногръцки термин за „посветените" - бел.ред) подозренията паднаха и върху двубоя между Валенсия и Валядолид в края на миналия сезон, победата (2:0) в който гарантира на Дани Парехо и компания място в групите на Шампионската лига след две груби грешки в отбраната на съперника. На Валенсия обаче й се размина - разследването заключи, че никой в клуба не бил наясно с потенциалната измама.
Така или иначе никой не би се усъмнил в крайния резултат от този двубой, ако полицията не бе разкрила, че преди него Раул Браво се е срещал с 38-годишния ветеран от Валядолид Борха Фернандес, за когото мачът с Валенсия се явяваше и прощален в кариерата.
Освен това впоследствие бяха публикувани и стенограми на телефонни разговори на Браво със съучастника му Карлос Аранда, които косвено потвърдиха уликите.
Аранда, в чиято визитка блестят два триумфа с Реал (Мадрид) в Шампионската лига от 2000 и 2002 г., поддържал близко приятелство с Браво още от академията на Кралския клуб.
Разбира се, докато течеше разследването, в общественото пространство не бе изнесена цялата налична информация. Когато обаче директорът на националната полиция Карлос Пардо съобщи, че в аферата са замесени отбори и мачове от първите четири нива на испанския футбол, стана ясно, че операцията няма да приключи с пролетните арести. И действително, в началото на т.г. зад решетките се озоваха още 14 души. Новата операция „Ойкос - 2" се провежда съвместно със следователи от Италия и е свързана с опитите за уговаряне на мачове на Апенините. Става дума за двубои от елитното ниво на италианския футбол - Серия А.
Междувременно в Испания обаче в съда влязоха други дела. Преди да пристъпим към детайлите по новия скандал, е добре да се върнем към стария. А именно - към предприетите действия от страна на Ла Лига, която фактически инициира грандиозното разследване. Именно хора от Професионалната лига подават сигналите до полицията заради аномалиите в букмейкърските ставки на двубоя между Уеска и Химнастика. Тогава, коментирайки аферата, президентът на Ла Лига - Хавиер Тебас, уточни, че неговата организация оказва максимално съдействие на разследващите власти, но без да влиза в подробности.
В резултат на това бившият секретар на Осасуна - Анхел Вискай, се „изповядва" пред Тебас, а показанията му сега стават основание за ново, още по-тлъсто, дело в съда за серия от уговорени мачове, включително от Примера дивисион. В случая обаче не става дума за измами с цел печалби от черно тото, а за методите, с които Осасуна се е опитал да запази мястото си в елитната дивизия през сезони 2012/2013 и 2013/2014 г. В списъка на обвинените попаднаха 11 души - бивши ръководители на памплонския клуб, трима екс-футболисти на Бетис, както и няколко бизнесмени.
В първия от споменатите сезони Осасуна е гарантирал елитния си статут благодарение на серия от сложни врътки и комбинации.
Най-напред, в 35-тия кръг на Хетафе са били предложени 400 хиляди евро, за да загуби мача си с памплонци (0:1). Паралелно с това Валядолид и Бетис били стимулирани с по 150 хиляди евро, за да измъкнат точки от преки конкуренти за спасение. По информация на в. „Марка" обаче и досега не е ясно дали парите са достигнали до представителите на Хетафе.
През пролетта на 2013 г. Осасуна успява да се спаси от изпадане, но година по-късно нещата не се развиват толкова гладко, макар че загубилият и теоритични шансове за спасение Бетис се опитва да помогне всячески. Кръг преди края севилският клуб печели драматично с 4:3 срещу Валядлодид и заработва 400 хиляди евро.
В последния ден от шампионата безскрупулните играчи на Бетис забогатяват с още четвърт милион, след като падат при гостуването си на Осасуна (1:2).
Със същата сума се облажва и Еспаньол, който отпуска точка (1:1) на памплонци. Сметките на Осасуна обаче не излизат заради ината на Алмерия, който стиска зъби и измъква нулево равенство в последния кръг срещу гарантиралия си четвъртата позиция тим на Атлетико (Мадрид).
Засега обаче замесените лица не признават нищо. Пред съда бившият президент на Осасуна Мигел Арчанчо отхвърли всички обвинения с изключение на едно - че Бетис е бил стимулиран. Според него въпросът за евентуалното купуване на мачове бил разискван от Съвета на директорите на клуба, но в крайна сметка било решено финансови средства да бъдат насочени само към отборите, които играят с преки конкуренти. Вискай твърди, че заради липса на пари за „стимули", шефовете на Осасуна обсъждали възможността да изтеглят банков кредит от името на роднина на един от топ-мениджърите на клуба.
Все още в съда не са привиквани представители на Хетафе, Еспаньол и Бетис, но сред обвиняемите са трима бивши футболисти на „зелено-белите" - Жорди Фигерас, Хави Торес и Антонио Амая.
Според версията на разследващите те са взели пари в брой в някакъв гараж, но това още не е доказано. Адвокатът на Амая - Антонио Фриерос, многозначително изстреля на влизане в съдебната зала: „Този, който лъже, в крайна сметка ще си плати. Истината винаги излиза наяве".
Във вторник се проведе първото съдебно заседание по казуса „Осасуна", по време на което бяха разпитани четирима бивши шефове на памплонския клуб. На следващия ден показания даваха и няколко футболни мениджъри, а след тях и хора от бизнеса - двама агенти на недвижимо имущество. Според Вискай те били използвани, за да изперат 900 хиляди евро.
Засега разпитите продължават, а съдейки по мащаба на историята, развръзка едва ли ще има скоро.
Раул Браво и още няколко от миналогодишните герои бяха пуснати под гаранция, но според запознати правосъдната машина тепърва ще се задейства. Върху едно от най-популярните футболни първенства в света бяха лепнати големи кални петна и цената ще е жестока. А почистването - трудно и продължително.