Реал страда много, но изкопчи победата в Амстердам

Бензема игра с настинка в мача, но издържа 70 минути на терена и отбеляза откриващия гол Снимка: Getty Images

Реал Мадрид взе много трудна победа с 2:1 над Аякс на "Йохан Кройф Арена" в първия двубой между двата тима от 1/8-финалите в Шампионската лига.

Храбрите холандци затрудниха до краен предел носителя на трофея от последните три издания на турнира и не бяха никак далеч от победата, но техен гол беше отменен след намеса на ВАР, а "Белия балет" отбеляза победно три минути преди края.

Още през първото полувреме домакините създадоха доста главоболия на защитата на Реал и на почивката съжаляваха, че не водят в резултата.

Всъщност първото по-чисто положение беше за шампионите на Европа, но Онана спаси удара на Винисиус.

После пред Тибо Куртоа постепенно се заформи натиск и Душан Тадич нацели гредата, след това стражът спаси изстрел на Зийех, а в 37-ата минута се стигна до най-скандалната ситуация.

Куртоа направи елементарна грешка и изпусна топката при лек удар с глава, а Таляфико довкара във вратата и стадионът изригна.

След известно закъснение обаче ВАР се намеси, а реферът Дамир Скомина отмени попадението, защото прецени, че при головия удар футболист в засада е попречил на Куртоа и така е повлиял на играта - вратарят на Реал обаче така или иначе нямаше шанс да стигне до топката.

След почивката съперниците размениха по още една опасна атака преди Реал да открие.

В 60-ата минута Винисиус проби отляво към центъра и достави на Карим Бензема, който разстреля неспасяемо Онана - 1:0 за Мадрид.

Аякс обаче продължи да играе настойчиво и в 75-ата минута спечели топката в центъра, атакува светкавично и Хаким Зийех изравни за 1:1.

В 87-ата минута обаче резервата Марко Асенсио засече центриране отдясно на Дани Карвахал и донесе победата на отбора си.

В 93-ата минута Каспер Долберг беше изведен зад защитата и можеше да донесе равенството, но Тибо Куртоа спаси от клекнало положение.

Така Реал е близо до отстраняването на съперника, но предстои реванш на "Бернабеу" на 5 март.