Журналистът Майкъл Скот Мур има едно ужасяващо преживяване зад гърба си. В началото на 2012 г. той е отвлечен от сомалийски пирати и е държан като заложник в продължение на две и половина тежки години. Накрая за него е платен откуп, който подсигурява освобождаването му през септември 2014 г.
Но интересното тепърва предстои. Два месеца след освобождаването си Мур получава изненадващо съобщение във Facebook.
"Как си, Майкъл? Аз съм твоят приятел Мохамед Талил и искам да говоря с теб", гласи съобщението, написано на развален английски.
Facebook профилът на подателя на съобщението има и снимка на Мохамед, а в лицето му Мур разпознава един от хората, които са го охранявали докато е бил заложник в Сомалия.
Противно на всякаква логика, журналистът решава да отговори на съобщението. Така започва една необичайна чат-комуникация във Facebook между Мур и неговия доскорошен похитител. Не е ясно колко време са продължили тези разговори и до какво са довели, но през лятото на 2018-а сомалиецът е арестуван от американски власти и вкаран в арест в Ню Йорк.
Историята обаче започва шест години преди това. Майкъл Скот Мур е отвлечен от тежковъоръжени мъже през януари 2012 г. близо до градчето Галкайо, на около 650 км североизточно от сомалийската столица Могадишу. По това време журналистът е там, за да събира информация за пиратите в региона. Впечатленията и преживяното от него намират място в книгата "Пустинята и морето: 977 дни като заложник на сомалийския пиратски бряг".
Детайли за отвличането, както и за последвалите разговори във Facebook, има в досие по случая, голяма част от което е съставено от разкази на журналиста пред агентите от ФБР, разпитвали го след неговото освобождаване.
В книгата си 49-годишният Мур описва времето, в което е бил заложник, като изпълнено с ужас, болка и постоянно разминаване със смъртта. Един от похитителите чупи китката му още при отвличането и тя не заздравява седмици наред. Журналистът става свидетел на това как измъчват друг заложник, провесен с главата надолу от дърво, докато мъж го бие по гърдите и стъпалата с бамбукова пръчка.
Впоследствие майката на Мур се намесва в преговорите за неговото освобождаване. Похитителите искат откуп от 20 милиона долара. Жената успява да ги убеди да смъкнат сумата до 1,6 милиона.
Мур по-късно разказва на агентите на ФБР, че сомалийците размахвали автомати "Калашников", гранатомети и пистолети. Един от тях заплашил, че ако откупът не бъде платен, Мур щял да бъде продаден на ислямистката екстремистка групировка "ал-Шабаб".
Журналистът неколкократно е местен из различни локации в Сомалия. Известно време прекарва и на кораб с други заложници. В един момент похитителите искат писмо от "висш представител на властите в САЩ", което да ги освобождава от отговорност за отвличането.
В книгата си Мур пише, че Мохамед Талил е "шефът" на сомалийските пазачи, които охраняват него и другите заложници. Описва го като любезен човек със "срамежлива усмивка".
През ноември 2014 г., след като Мур вече е освободен и е започнал отново да използва своя Facebook акаунт, той получава съобщението от Талил. Първоначално го игнорира, но благият подход на сомалиеца все пак го кара да отговори.
Талил разказва на журналиста, че се намира в Хобио – малък крайбрежен град, известен като свърталище на пирати. Обяснява и че пиратите, които са държали Мур като заложник, са се избили взаимно заради пари.
Този разказ съвпада с информация, че част от пиратите са били убити след спор как да си поделят откупа.
През следващите месеци Талил продължава да комуникира с Мур и дори му изпраща снимки на хората, замесени в неговото отвличане. Разкрива имената на някои от тях и описва ролите им в случая. Сред изпратените снимки е и тази на мъжа, счупил ръката на Мур. На други се виждат някои от пазачите, които са охранявали журналиста.
Някои от съобщенията на сомалиеца са написани на развален английски, а други – на сомалийски, като Мур прибягва към онлайн-преводач, за да успее да ги разчете.
В друг разговор Тахлил припомня на журналиста и как му е осигурил лекарство, радио, книги, химикали и други предмети в периода, в който Мур е бил заложник. Американецът отвръща на това с благодарност.
В началото на ноември стана ясно, че вече задържаният 38-годишен Мохамед Талил Мохамед е с няколко обвинения, включително за отвличане, държане в плен на друго лице и заговор.
За обвиненията срещу себе си той може да бъде осъден на доживотен затвор.
Продължава да не е ясно обаче къде е бил арестуван той, нито как се е озовал в САЩ. В обвинението заложникът на Мохамед е посочен под обичайното в такива ситуации "Джон Доу", но малко след това Мур потвърди, че става дума за него.
Журналистът отказва да коментира дали разговорите му със сомалиеца във Facebook по някакъв начин имат роля за залавянето (или доброволното предаване) на един от неговите похитители. И все пак това, което има да каже по случая, е изненадващо:
"Не съм толкова щастлив, колкото бихте си помислили, от това, че той е в затвора".