На поклонение в новата oналйн "Мека" на модата - Instagram - се стичат все повече жени-мюсюлманки - особено от Иран.
Младото поколение иранки са свободомислещи, еманципирани носителки на източна естетика, които смело съчетават хиджаб с най-модерни дрехи и с лекота прокарват тенденции чак в самото сърце на световната мода - Ню Йорк.
Една от младите източни повелителки на Instagram е Хода Катеби - иранска писателка, фотограф, активист и моден гуру.
Тя е създателка и на блога JooJoo Azad - име, което в превод от фарси означава "Свободна птица".
Блогът е мястото, където 26-годишната студентка, живееща в Чикаго, се опитва да събере западната и иранската култура в нещо, различно от хаос.
Анти-капитализъм, феминизъм, позитивизъм, спортен дух и място за алтернативна мода - всички тези западни младежки тенденции се съчетават с традиционни ирански изгледи, снимки на джамии, плодове и техеранските улици.
Или, както Хода Катеби описва блога: това е място, чрез което тя се опитва да "запази идентичността си" на жена от Близкия изток в свят, в който омразата и неразбирането към нейната религия доминират, а съжалението към жените, като към "втора класа" хора в мюсюлманската религия е повсеместен стереотип.
"Аз няма да позволя на медиите да ме изкарват такава, каквато не съм. Няма да позволя на други да заглушат гласа ми. Аз съм тук и заемам пространство", пише тя.
"Всъщност този блог се роди от омразата.
Това е омраза, която преживях физически, словесно, психически, емоционално и изобщо - и която моите подтиснати братя, сестри и роднини продължават да изпитват ежедневно".
Причина за нейната ярост - и съответно за нейната онлайн активност, е атаката над мюсюлманска жена през 2013-та година в Париж, когато непознати нападат бременна 21-годишна мюсюлманка, махат й хиджаба, с който е покрила главата си, отрязват й косата. Те непрекъснато сипят обиди по адрес на нейната религия и я унижават. В последствие жената загубва детето си.
Катеби описва JooJoo Azad като "анти-капиталистически, моден блог", но в същото време признава, че се има проблеми с това определение. Всъщност Хода иска да покаже "минималистичен" начин на живот, което, според нея, означава живот с по-малко консумация.
"Модата е красиво изкуство и език на самоизразяването и комуникацията, а модната индеустрия е една от най-деструктивните сили на планетата (след империализма на САЩ, патриархата и чехлите на Crocs, разбира се)", пише тя.
В следствие на факта, че иранката определя блога си като позитивно място, тя подчертава, че негативните коментари за раса, външен вид, сексуална ориентация, религия и прочее, няма да бъдат толерирани.
"Ние празнуваме красотата, която се простира отвъд рубриките, които медиите са отделили за таз цел".
Последното, с което Хода се занимава, е книгата Teheran Streetstyle, която може да се поръча онлайн и която представлява първата модна колекция на снимки от улиците на Техеран.
"Активно предизвикваща западните влияния към иранския стил и модата като цяло, както към и налагането на държавни регулации върху начина на обличане, книгата предоставя визуална разходка из иранската ъндърграунд мода и запознанство с младите хора, които създават правилата й", пише в предговора.
Фотографската книга има за цел не само да служи като вдъхновение за алтернативната мода и стил, но и да изпрати читателя на пътешествие в част от света, която все още е скрита, неразбрана и недостатъчно добре представена в западните медии.
"Модата е универсален език по света и предлага безкрайно много възможности за изграждане мостове. Тя може да вдъхнови разбирателството и мира".
Вижте в галерията някои снимки от техеранската улична мода, както и такива от живота на иранката в Чикаго.