Ватиканът преминава през извънредна серия от събития, свързани със сексуалното насилие над деца.
Папа Франциск се извини за "сериозните грешки" в начина, по който Католическата църква е третирала сигналите за злоупотреба с деца в Чили. Казусът в южноамериканската страна стана известен, след като епископ Хуан Барос Мадрид беше обвинен в прикриване на престъпленията на друг свещеник на име Фернандо Карадима.
Преди дни в Рим се проведе спешна среща при папа Франциск, след която всички 34-ма чилийски епископи подадоха оставка заради неадекватната реакция при справянето с този случай.
В понеделник испанският вестник "Ел Паис" разказа историята на Хуан Карлос Круз - хомосексуален мъж, преживял сексуално насилие от католически свещеник в Чили, който обсъдил гей-идентичността си с папа Франциск по време на продължителна лична среща.
По думите на Круз, Светият отец му е казал: "Няма значение, че си гей. Господ те е направил такъв и такъв иска да бъдеш, аз не възразявам. Папата също иска да бъдеш такъв, какъвто Бог те е сътворил, и да си щастлив със себе си".
Бързото развитие на събитията подсказва за агресивна смяна на посоката за папа Франциск, който през януари 2018 г. се застъпи за епископ Барос по време на посещението си в Чили. Намесата на папата всъщност доведе до превръщането на скандала в сериозна криза. Сега обаче опитът на Ватикана да поправи грешките си може да се приеме за знак за нов подход по изключително тежката тема за дългогодишното прикриване на сексуално насилие над непълнолетни.
Чилийската църква се бори с този скандал от 7 години.
През 2011 г. Ватиканът призна Карадима за виновен по обвиненията в насилване на малолетни деца. Разследването стигна до данни, че чилийските епископи са се опитвали да заглушават гласовете на жертвите.
Изтекли писма показаха, че двама кардинали са опитали да попречат на Хуан Карлос Круз от заемането на позиция в комисията за защита на малолетните, създадена от папа Франциск. Жертвите обвиняват Барос, работил над 30 години с Карадима, за премълчаването на престъпленията, на които е ставал свидетел.
През 2015 г. обаче Франциск го назначи за епископ на диоцез с южните райони на Чили. Когато критиците на Барос се обявиха против повишението му, папата ги нарече "глупави" хора, които нямали доказателства срещу свещеника.
Три години по-късно тази обидна реторика продължи.
"Когато някой ми представи доказателство срещу епископ Барос, тогава ще се произнеса. Но няма нито една улика. Всичко това е клевета. Ясно ли е?", каза Франциск по време на посещение в чилийския град Икике през януари 2018.
Сега обаче папа Франциск видимо промени курса. Разследващи служители на Ватикана изготвиха доклад от 2300 страници, базиран на 64 разпита на свидетели на случилото се в Чили.
Това накара папата да напише писмо до епископите в страната, в което признава, че изпитва "болка и срам" за безобразията над деца.
Папата пише още, че е направил сериозни грешки в оценката и възприятията си за ситуацията, особено заради липсата на истинна и балансирана информация.
Тогава призовава епископите в Рим и кани чилийските жертви да споделят историите си лично пред него.
В края на тридневното заседание с епископите - всички предлагат оставките си и молят за прошка за "тежките грешки и пропуски, които са допуснали". Засега не е ясно дали папа Франциск ще одобри отстраняването на когото и да е от тях.
Преди всичко - папата промени тона си. Ако досега той използваше отбранителна и по-груба риторика по отношение на Чили, като обвиняваше критиците на Църквата в подвеждане по "левичарите, които са оркестрирали" скандала, то днес фокусът му е изместен върху болката на пострадалите и грешките на Църквата.
"Безкрайно съм развълнуван, след като прекарах една седмица в дома на папата и разговарях с него в продължение на часове", казва жертвата на насилие Хуан Карлос Круз пред "Ел Паис".
"Папата се отнасяше с нас като с крале в Санта Марта (резиденцията във Ватикана, в която живее папа Франциск), отнасяше се към епископите като към деца. Беше очевидно, че вярваше на нас, а не на тях".
Въпреки че предполагаемите коментари на папата по отношение на хомосексуализма на Круз не са потвърдени официално от Ватикана, те съвпадат с подхода му на пастир, разглеждащ всеки индивидуален случай по отделно, а не на порицател и догматик.
Изпитанията пред папа Франциск все още не са приключили. Някои от обвиняемите са сред най-висшите му съветници.
Кардинал Джордж Пел, когото Франциск привлече в Рим от Австралия с цел да реформира финансовите практики на Църквата, е обвинен в сексуално насилие в родната си страна, където скоро ще започне съдебен процес.
Няколко свещеници от града на Пел - Баларт - бяха осъдени за насилие над деца. Джералд Ридсдейл бе признат за виновен за злоупотреба с 65 младежи в периода между 60-те и 80-те години.
Усилията на папа Франциск да поправи щетите от ситуацията в Чили са в самото си начало. Много от тези случаи тепърва ще се превръщат в проблем за него. Хуан Карлос Круз обаче е оптимист. "Това ще доведе до цунами-ефект. Вече имаме чилийският прецедент. Скоро ще се случи и в други държави".