На приземния етаж на сграда в Сан Себастиян де лос Рейес, един от районите на испанската столица Мадрид, се е настанил офиса на агенция, предлагаща "утроби под наем". Разбира се, отвън по нищо не личи, че тук на семейства се предлагат услугите на сурогатни майки, но в този бизнес е стара истина, че е по-добре да не биеш на очи.
В самия офис един добре изглеждащ мъж представя на двойка услугите, които компанията му предлага. Семейството е попаднало на клиниката след реклама в Twitter и последвало уреждане на нещата през чат в WhatsApp. За разлика от офиса, рекламата е доста директна и примамлива - на фона на снимката на четири бременни жени се чете съобщението: "Нашите сурогатни майки всяка година раждат по около 370 бебета".
Малкият офис е украсен с малки знаменца на Украйна и Грузия - двете държави, в които са разположени клиниките, с които агенцията се свързва. В Испания да наемеш сурогатна майка не е незаконно, така че компанията оперира свободно.
От 2014 г. насам през агенцията са преминали над 100 семейства с желанието да се сдобият с дете чрез сурогатна майка, но далеч не всички не са останали удовлетворени от услугите й.
В Мадрид функционират пет компании, които предоставят подобна услуга за "утроба под наем": Surrobaby, Gestlife, Go4Baby, Matergest и Infertility.
Сделката е ясна, стига двойката да отговаря на две основни изисквания: да е хетеросексуално семейство - мъж и жена, което разполагат с между 39 000 и 49 000 евро в банковата си сметка. Разбира се има и още изисквания, но те са на второ място.
Разговорът между представителя на компанията и двойката протича приблизително така:
- В Грузия цялата ситуация с документацията е по-лесно, но пък в Украйна имате шанс да изберете пола на бебето.
- Искаме да е момиче, но не искаме в Киев да попаднем в капан като някое от онези други семейства, които гледаме по новините.
- Е, с всички проблеми в момента в Украйна, препоръчваме ви да изберете тогава по-скоро Грузия.
Двойката приема Грузия. Те ще трябва да подпишат договор в клиниката и след това ще се върнат да вземат бебето, им казва представителят. След като "материалът" - думата, използвана за описване на оплодената яйцеклетка, се въвежда в утробата на сурогатната майка, има период на изчакване, в който се вижда дали тя ще забременее. Често това не става от първия или втория път.
Едно от тези допълнителни изисквания е доказателство, че кандидатстващата жена не може сама да забременее, или че бременността би застрашила живота й или живота на детето. Това означава, че в процеса участват трима ключови играчи: жената, която дарява яйцата, жена, която дава назаем утробата, и бъдещият баща, който осигурява своя генетичен материал.
37-годишната Иланит Снир и съпругът й решават преди три години да се възползват от сурогатна майка, за да се сдобият с дете. Едва преди няколко седмици тя обаче успява да се завърне с бебето от Украйна, след като с мъжа й прекарват около 4 месеца на хотел в столицата Киев.
Сурогатът - млада украинка на име Татяна - дава живот на детето на 24 февруари. Само три дни по-рано испанското правителство забрани регистрацията на бебета от сурогатни майки в испанското посолство в Украйна.
"Единствената алтернатива беше детето ни да има чужд паспорт. Но украинският закон не предвижда това, тъй като в регистъра за раждане родителите на детето са испансци и затова то трябва да има испански паспорт", казва Снир.
Тук се намесват и агенциите от Испания. Тяхната основна роля е да намира правни вратички, които да решават подобни проблеми. И по принцип са доста добри в това. Специално в този случай решение се намира - правителството на Украйна променя закона така, че да даде паспорт на новородените, за да могат семействата да се приберат у дома.
Всеки път, когато се подпише сделка за осигуряването на сурогатна майка някъде по света, сложната машина от посредници започва да действа.
Първата връзка е агенцията в Мадрид. Представителят от Go4Baby е ръководил различни семейства, заседнали в Киев с техните бебета, през процеса.
На уебсайта на агенцията те предлагат две възможности. ВИП програмата струва 49 000 евро и обхваща възможността за избор на пола на детето в Украйна, повторение на процеса в случай на спонтанен аборт и раждане на близнаци без допълнителни разходи. Стандартната програма струва с 10 хил. евро по-малко и обхваща неограничен брой опити за забременяване на сурогатната майка, както и смартфон с украински номер.
Антонио Вила-Коро, вицепрезидент на Son Nuestros Hijos ("Те са наши деца") - асоциация от 500 испански семейства, съветва двойките да направят задълбочени проучвания, преди да изберат както агенцията, с която да работят, така и страната, в която да се роди детето.
"Не можете да криминализирате сурогатството, само защото някои го правят по лош начин. Асоциацията съветва двойките, които желаят да станат родители, да бъдат внимателни с агенцията, която избират, защото не всички от тях гарантират добри практики", обяснява той.
Джема Браво събира информация за нередностите, допуснати от тези агенции през последните пет години.
"Вие се регистрирате за услугата и след това избирате от каталог донора на яйцеклетката, донора на сперма и сурогатната майка. Видях как работи пазарът в Испания, а след това и в други страни, и оттогава не спирам да изучавам как той функционира. Ужасявам се и се вбесявам, когато виждам как сурогатните майки и бебетата биват третирани като обикновени продукти", коментира тя.
И действително - покрай всички проблеми документално с раждането и регистрирането на децата, често се забравя за отношението към родилките, което не винаги е най-доброто. Често това са объркани, млади момичета, които отчаяно се нуждаят от пари, а клиниките и брокерите се възползват максимално от това.
Испанското външно министерство предупреждава потенциалните клиенти за лошите практики в Украйна.
Според сайта на министерството е имало редица измами от клиники за асистирана репродукция и хора, които работят с тях. Сред проблемните моменти са нередности в процеса, липса на информация и прозрачност и лоши медицински практики.
"В момента се води наказателно разследване срещу една от най-големите клиники в тази страна за данъчни измами, измами с документи и трафик на непълнолетни", коментират от министерството.
Дори в момента в Киев има най-малко 75 испански семейства, които са попаднали в капан в украинската столица и не могат да получат паспорт за своите бебета, които са родени там.
Въпреки това продължава да има двойки, които избират Украйна за да се родят там децата им от сурогатна майка.
Връщайки се обратно в Сан Себастиян де лос Рейес много от тях се сблъскват с плакати по автобусните спирки: "Спрете експлоатацията на женски тела! Кажете "НЕ" на сексуалното насилие и наемането на утроби!"