Траур в Гданск: Когато омразата трябва да спре

Убийството на кмета на Гданск Павел Адамович вдигна завесата пред дълбокото обществено разделение в Полша - безпрецедентно по размерите си за последните 30 години от края на комунистическия режим.

Покушението е илюстрация на "мащаба на политическото напрежение, което съществува в страната", казва пред TVN24 Ярослав Валенса, член на Европейския парламент и някогашен съперник на Адамович на местните избори в Гданск.

"Това, което се случи в неделя, за съжаление е резултат от поведението на политици, които не носят отговорност за думите си".

53-годишният Адамович беше ярък критик на управляващата партия "Право и справедливост". Подкрепяше каузи като правата на хомосексуалните и приемането на мигранти, търсещи убежище в Полша - теми, които ярко контрастират на фона на идеологията на "Право и справедливост". Убийството му e симптом на болестното състояние, в което се намира полското общество и политика.

Гданск се сбогува с кмета Павел Адамович

Кметът често беше подлаган на концентриран тормоз от страна на проправителствените медии и други активисти на крайната десница.

Националистическата организация "Всеполска младеж" дори издаде "политически некролог" за Адамович преди две години.

Благотворителното събитие, в което участва Адамович в неделя, е обект на още по-ожесточени политически атаки. "Големият благотворителен коледен оркестър", създаден от журналиста и рок-ентусиаст Йежи Овсяк през 1993 г., се превърна в най-голямата неправителствена дарителска инициатива. Всяка година през януари улиците се изпълват с деца, които събират помощи, а милиони полски граждани носят на реверите си стикери с червено сърце, за да покажат, че подкрепят "Оркестъра".

Парите от даренията са предназначени за закупуването на болнично оборудване, което недофинансираната здравна система в Полша не може да си позволи - подобно на "Българската Коледа". Успехът на Овсяк в комбинация с безусловния му либерализъм, обаче, го превърнаха в мишена за крайната десница, поддръжниците на правителството, депутатите от "Право и справедливост", и дори за някои представители на католическия клир. Сходната благотворителна инициатива на църквата получава много по-малко внимание в сравнение с кампанията на Овсяк.

Гневът е вкоренен толкова дълбоко, че един полски свещеник дори обяви, че няма да се моли за Адамович след покушението срещу него.

Сега Йежи Овсяк обяви, че напуска инициативата. Той поиска да се потърси отговорност на хората, които през годините са отправяли заплахи срещу фондацията, докато полицията е бездействала въпреки сигналите за подготвяното насилие.

"Това напомня на езика на нацизма, на фашизма, на заплахата", каза Овсяк.

Смъртта на Адамович разтърси цялата страна. Политици от всички партии призоваха за смирение и се обявиха срещу политизирането на трагичния инцидент. Но напрежението беше укротено само за миг.

Президентът Анджей Дуда, съюзник на "Право и справедливост", призова за среща на политическите лидери след атентата, но не срещна съгласие.

Хиляди граждани от цяла Полша се събраха в понеделник вечер в Гданск, за да протестират срещу все по-видимото се присъствие на езика на омразата в националния политически дебат.

Хората в Полша все повече се изолират във враждуващи помежду си лагери. Градските либерали и поддръжниците на правителството се информират от напълно различни източници на новини, все по-рядко общуват помежду си и имат дълбоко разминаващи се възгледи за мястото на държавата в Европа и света.

Социалните медии са се превърнали във военна зона. Всеки, който се отклони от партийната линия, подлежи на атаки.

Дори благотворителните кампании се политизират. Приходите за "Коледният оркестър" се увеличиха, след като организацията беше атакувана от симпатизанти на "Право и справедливост", просто защото опонентите на режима гледат на даренията си като на протестна демонстрация срещу властта.

Лоялните симпатизанти на "Право и справедливост" обаче продължават да държат на програмата на Ярослав Качински за реформа, базирана на традиционните национални ценности и гордостта от историята и религията на страната.

Причините за днешното разделение в Полша се коренят в смъртта на тогавашния президент Лех Качински, който загина при самолетна катастрофа край Смоленск на 10 април 2010 г. Непосредствено след гибелта му Полша се обедини - но само дни по-късно обществото започна да се разпада.

Мнозина разглеждаха катастрофата като трагичен инцидент по вина на неподготвените пилоти, нарушили цял набор от правила при опита да кацнат в условията на гъста мъгла. Доста от симпатизантите на "Право и справедливост" обаче вярват в конспиративната теория, че Доналд Туск е организирал заговор с руския президент Владимир Путин, за да предизвика падането на самолета.

Единението след смъртта на Адамович може да се окаже още по-крехко от преди. Разделителните линии няма да изчезнат от само себе си. Тъкмо обратното - по-вероятно е да се задълбочат още повече.

Новините

Най-четените