Най-голямото световно проучване на демокрацията изважда наяве най-ниските нива на доверие и удовлетвореност от нея. Или иначе казано - светът е по-недоволен от демокрацията отколкото е бил през последния четвърт век.
Учените са анализирали най-големия световен набор от данни за отношението към демокрацията, базирано на четири милиона души в 3500 проучвания. Изследването е на Центъра за бъдеще на демокрацията на университета в Кеймбридж и отчита, че недоволството в развитите страни е на най-високото си ниво от почти 25 години.
Изследването обхваща 154 държави по света. Базирано е на запитване на хората за оценка в собствената им страна и проследява възгледите за демокрацията от 1995 г. насам.
Данните за 2019 г. показват, че делът на недоволните се увеличава от 48 на 58%, което е най-високото регистрирано ниво.
Предишни данни за някои страни - от 70-те години на миналия век - говорят за постоянен завой към по-голямо удовлетворение от демокрацията през последните десетилетия на 20 век. „Глобалните настроения" тогава говорят за възхода на демокрацията. Обяснението е, че това е епохата на краха на комунистическата власт в Източна и Централна Европа и тогава очевидно западната демокрация се издига.
Но през последното десетилетие се забелязва промяна в доста по-негативна посока. В много големи демократични страни, включително САЩ, Австралия, Великобритания и Бразилия се стига до връх в недоволството от демокрацията.
Тези промени често са отговор на "обективни обстоятелства и събития", като икономически шокове и корупционни скандали, се казва в доклада.
Изследването предполага, че това може да отразява политическите и социалните реакции на „икономическия шок" от финансовата катастрофа през 2008 г. и безпокойството от бежанската криза от 2015 г. както и „външнополитически провали".
По целия свят демокрацията е в обезпокоително състояние, отбелязва авторът на доклада Роберто Фоа пред BBC. Обединеното кралство и САЩ обаче бележат сериозно покачване на недоволството.
Във Великобритания, според проучването, от 70-те години удовлетвореността от демокрация се увеличава постоянно в продължение на 30 години, достигайки върха си след края на хилядолетието. Но след 2005 г. нещата тръгват надолу, следвайки глобалните тенденции като финансовата криза и националните спорове, сред които например предприетите от депутатите разходи.
В проучвания, проведени преди изборите на Острова през декември, изследователите отчитат нов спад в Обединеното кралство, което вероятно отразява политическата безизходица около Брекзит. Картината във Великобритания изглежда така: през 1995 г. делът на недоволни от демокрацията е 47%. През 2005 г. достига най-ниската си точка от 33%, докато през 2019 г. преди общите избори спада до 61%.
Междувременно в САЩ се наблюдават високи нива на удовлетвореност - около 75% между 1995 и 2005 г., последвани от "драматичен и неочакван" спад до под 50%. Според автора на доклада такъв скептицизъм може да е обичаен в някои страни, но в резултатите той разчита "дълбока промяна във виждането на Америка за себе си". Изследването казва, че задълбочаването на нивата на недоверие са вследствие от финансовия крах и политическата поляризация.
Проучването на университета в Кеймбридж идва след доклад, публикуван от Economist Intelligence Unit - компания за прогнозни и консултантски услуги чрез изследвания и анализи. Според него САЩ имат "недостатъчна демокрация" и силата на глобалната демокрация е най-ниска от 2006 г.
Междувременно, изследвания от Edelman - компания за проучвания и анализиране на данни, миналата седмица установиха, че 70% от хората по света вярват, че демокрацията "губи своята ефективност като форма на управление".
В развитите демокрации отчасти става въпрос за политическа поляризация, както е в САЩ. Демократичните сътресения на Запад често се свеждат до дългосрочна икономическа стагнация и загуба на геополитическо влияние.
Многото проучвания за нарастващото недоволство от демокрацията пък водят до промени в политическото поведение. Например има по-голяма вероятност хората да гласуват за популистки партии или политици, които обещават да "разтърсят системата", отбелязва д-р Фоа пред CNBC. Но по думите му все пак нарастването на популизма е не толкова причина, колкото симптом.
Група европейски държави обаче преодоляват негативната тенденция - в Дания, Швейцария, Норвегия и Холандия удовлетвореността от демокрацията е по-висока от всякога. Югоизточна Азия също е отбелязана като "светла точка" за региона си.
"Ако доверието в демокрацията спада, това е защото институциите не успяват да се справят с някои от най-големите кризи на нашата ера - от икономически сривове до заплахата от глобалното затопляне. За да се възстанови демократичната легитимност, това трябва да се промени", заключава д-р Фоа.