Une grande femme

Само месец, след като подчерта, че Гърция трябва да плати дълговете си в срок, директорката на Международния валутен фонд Кристин Лагард смени позицията си (след два пропуснати от Гърция срока за покриване на задължения) и дори поиска преструктуриране на гръцкия дълг.

Ръководителката на Международния валутен фонд е едно от лицата, които винаги излизат на преден план, когато се стигне до темата „Гърция". Някои я възприемаха като злодея, отговорен за сключването на невъзможни за изпълнение сделки с Гърция при предходните предходните спасителни програми, въпреки че тя е отговорна единствено за отпуснатата втора програма през 2012 година.

Само година по-късно Лагард призна, че МВФ не е успял да осъзнае степента, в която мерките на строги икономии ще навредят на Гърция. В последния си доклад МВФ казва на практика същото - гръцкият дълг е неустойчив и спасителните програми няма да сработят без преструктуриране на дълга - нещо, което и гръцкото правителството твърдеше по време на преговорите си с международните кредитори.

Месец по-рано Лагард посочи, че МВФ няма да изкриви правилата си заради Гърция - нещо, което все пак Фондът е склонен да направи.

Една велика жена

Малко след като подаде оставка като финансов министър на Гърция, Янис Варифакис каза в интервю, че по време на преговорите е имало и симпатични хора, особено от МВФ. По-късно той потвърди, че става дума именно за Кристин Лагард - французойката, която поне на два пъти предизвика изречението „първата жена, която".

Като първата жена начело на Международния валутен фонд, тя трябваше да се справя с последиците от решенията на предшественика си Доминик Строс Кан, който влезе в историята с участието си в секс скандал и в спасяването на Гърция с първия пакет от финансова помощ в замяна на строги икономии.

Въпреки че за жените в политиката на теория е по-трудно, Лагард доказва, че на практика не е така. Без да флиртува, тя успява да използва добре своята женственост, откривайки много повече възможности за близост и разбирателство, още докато е начело на финансовото министерство във Франция - първата жена финансов министър в Г-8.

Лагард е описвана като величествена жена с нотка на властност и красиви рамене. Като тийнейджър получава бронзов медал в национално състезание по синхронно плуване. Казва, че тогава се е научила да стиска зъби и да се усмихва. Затова и именно на спорта отдава своята твърдост и издръжливост и в политическата кариера.

След като прекара времето две години като търговски министър, месец като земеделски и един мандат като министър на финансите на Франция, тя се отправи към най-високия финансов пост.

Шестата най-влиятелна жена в света влезе в МВФ с тефтерчето си с ценни контакти, достатъчно, за да убеди всеки в правотата си. Когато кандидатстваше за поста в МВФ, тя трябваше да убеди Китай, че кандидатурата й си заслужава - нещо, което се считаше за трудно постижимо предвид отношението на Пекин към европейското надмощие в избора на ръководител за Фонда. Само един следобед беше достатъчен, за да постигне подкрепа.

Въпреки тази визитка Лагард се оказа незастрахована за скандали.

Името й беше замесено в дело с гръцки привкус. През 2010 година, в качеството си на финансов министър на Франция, тя изпрати на Атина списък с лица, проверявани за възможно укриване на данъци в опит да помогне на Гърция да се справи с данъчните престъпления. Тогавашният гръцки министър от партия ПАСОК Евангелос Венизелос обаче е подправил списъка, премахвайки от него свои близки - нещо, заради което беше изправен пред съда.

През 2014 година Лагард беше официално обвинена по делото „Тапи" след три години разследване. Според обвинението тя е проявила престъпна небрежност по арбитражно дели през 2008 година, когато е била финансов министър на Франция. Според прокуратурата Лагард не е защитила държавния интерес, като е одобрила плащането на 403 млн. евро коменсация на бизнесмена Бернар Тапи, приближен до Никола Саркози, за спора му с държавна банка за продажбата на акции в "Адидас".

След скандала Лагард категорично отказа да подаде оставка.

И не само това. Лагард не крие желанието си да се кандидатира за втори мандат начело на Фонда, стига членовете на МВФ да поискат. Дали обаче това ще стане, е според въпрос. Оказва се, че ролята й в гръцката криза и мекото отношение са навлекли негативно отношение от страна на развитите и развиващите се икономики.

Преди месец тя предизвика гнева и на САЩ, давайки съвет на Федералния резерв. Според настроенията, Лагард може да не се радва на подкрепата на големите икономики заради не винаги стабилната позиция на Фонда в икономическите дебати.

До 2016 година обаче тя ще бъде начело на Фонда, а ако чарът и издръжливостта й продължат да й проправят път, може да се превърне не само в първата жена начело на фонда, но и първата жена финансист, повторила мандата си - нещо, с което нито един ръководител на фонда в новото хилядолетие не може да се похвали.

Новините

Най-четените