64-годишният Майк Хюз е имал една мечта - да излети високо в небето, да заснеме смелия си полет и веднъж завинаги да докаже на целия свят, че Земята е плоска.
Планът му е на пръв поглед безупречен и прост - да се издигне с балон с горещ въздух на около 12 километра над земята, след това да подпали ракета и да стигне до така наречената "Линия Карман", която разделя атмосферата от космическия вакуум.
Хюз възнамерява да снима цялото това пътешествие, което по негови сметки ще му отнеме около три часа, а от направените записи отвисоко ще се види, че Земята не е със сферична форма, а с такава на диск.
Това нямаше да е първото опасно начинание, с което той се заема.
През голяма част от живота си той се занимава с каскади, изпълнени с лимузини. С дългите автомобили успява да прескача огромни разстояния и да прави впечатляващи дрифтове, а един от най-популярните прякори на Хюз е "Лудия" заради безразсъдната смелост, която проявява непрекъснато - все пак той държи световния рекорд за най-дълъг скок с лимузина.
Той успява да прелети на над 32 метра с лимузина Lincoln с тегло от почти три тона.
Въоръжен с кураж и с немалко познания той започва работата по доказването на теорията за плоската Земя. Успява сам да сглоби ракета, в която се качва с помощта на стоманена стълба за битови цели, и започва опитите да излети високо към небето.
Хюз прави три опита да полети към "Линия Карман". Първият е през март 2018 г., когато той успява да се издигне на малко над 570 метра, след което приземява и себе си, и ракетата с помощта на парашут. Тогава се отървава с леки натъртвания и се оплаква от болки в гърба, но потвърждаването на теорията за Земята с форма на диск е по-важно.
Вторият опит за излитане повтаря почти дословно първия - издигане на около 500 метра и приземяване без сериозни травми. И при двата опита на ракетите са закачени транспаранти, на които пише с главни букви "ПЛОСКА ЗЕМЯ".
Третият опит на Лудия да докаже тезата си се оказва фатален за 64-годишния мъж.
На експеримента присъстват двама журналисти на свободна практика, както и няколко приятели на Хюз, които документират всичко и които за съжаление стават свидетели на смъртта на смелчагата.
Още при излитането нещата се объркват ужасно и ракетата, задвижвана от гореща пара, се закача за стоманената стълба, което я отклонява от предварително предвидената траектория.
Въпреки че тя бързо набира скорост към небето, само след няколко секунди парашутът се отваря преждевременно и ракетата се приземява на няколко километра от мястото си на излитане, а с нея към земята е повлечен и Хюз.
Пред "Би Би Си" приятел на каскадьора на име Джъстин Чапман споделя, че във въздуха е станал и още един фатален проблем - парашутът се е закачил за носа на ракетата и така Лудия не е успял да кацне плавно, както го е правил преди. Трите резервни парашута на Майк така и не се отварят и ракетата се стоварва с голяма скорост в земята.
Чапман споделя и още един интересен детайл - летенето с тези самоделни ракети не е било с цел да се докаже плоската Земя.
Тези донякъде безразсъдни полети, които в крайна сметка отнемат живота на Хюз, са били с цел той да си направи реклама и в крайна сметка да събере достатъчно финансиране за малко по-ефикасен летателен апарат.
Майк го е наричал "rockoon" - комбинация между ракета и балон, способна с лекота да достигне "Линия Карман".
По думите на Чапман едва тогава Хюз е щял да си направи окончателни заключения с каква форма е Земята, защото не е бил напълно убеден нито в теорията за Земята-диск, нито в тази за кръглата Земя.
Приятелят на Лудия разкрива и още една малко позната страна на Хюз - това, че каскадьорът често се е чувствал недооценен и забравен. Именно тези емоции са го подтикнали към желанието да извърши нещо наистина забележително и значимо и явно той е бил на прав път.
Наскоро той подписва договор с научнопопулярния Science Channel за създаването на предаване за "домашни астронавти".
Каналът е част от мрежата на Discovery, а продуцентите побързаха да изпратят своите съболезнования на близките на Хюз. В същото време те отказват да разкрият дали в предаването той е щял да поддържа теорията за плоската Земя.
Поне теоретично може би шоуто щеше да докаже именно всеизвестната истина, че планетата ни е кръгла. Така или иначе заради трагичния инцидент смелостта на Майк Хюз така и не стига до широката публика пред малкия екран.
Чапман обаче е категоричен - въпреки странните си вярвания и подхода към доказването им, Хюз ще бъде запомнен като един от най-смелите каскадьори, живели някога.