Държи ли се Индия като нацистка Германия?

Може ли да се сравни поведението на Индия в Кашмир с това на нацистка Германия?

Според Имран Кан, министър-председателят на Пакистан - може. Той направи точно такова сравнение, след като миналата седмица Индия реши да отмени автономния статут на щата Джаму и Кашмир и подсили своето решение със струпването на войски в региона, за контрола над който Индия и Пакистан водят спорове (понякога и с оръжие) от десетилетия.

Пакистанският премиер Кан в поредица от туитове определи действията на индийското правителство в населения предимно с мюсюлмани Кашмир като опит да се промени демографията на региона чрез "етническо прочистване".

Призовавайки за реакция от международната общност, Кан също така пита дали светът "ще гледа", както е направил с Адолф Хитлер в Мюнхен.

Това, което пакистанският премиер визира, е Мюнхенското споразумение от 1938 г. Тогава Германия, Великобритания, Франция и Италия подписват документ, с който се позволява на нацистка Германия да анексира част от Чехословакия.

По думите на Кан националистката идеология на правителството на Индия, оглавявано от министър-председателя Нарендра Моди, е вдъхновена от нацистката идеология.

Според Кан тази идеология за превъзходството на индусите, подобна на идеята на нацистите за арийското превъзходство, няма да спре с Кашмир. Пакистанският премиер прогнозира, че тя ще доведе до тормоз върху мюсюлманите в Индия и "евентуално ще се прицели в Пакистан".

Ето защо Кан определи действията на Индия в Кашмир и като "предстоящ геноцид".

Рам Мадав, държавният секретар на управляващата в Индия партия, отговори на туитовете на Кан. По думите му "заплахата за демократичния свят идва от спонсорирания от Пакистан джихадистки терор, а не от Индия".

Министър-председателят на Пакистан сравни правителството на Индия с това на Хитлер още миналата седмица при изказване пред пакистанския парламент. Financial Times посочва, че според някои анализатори изострената реторика на Имран Кан се дължи на факта, че в Пакистан има натиск той да заеме по-твърда позиция спрямо индийските действия в Кашмир.

Кан е в сложна ситуация не само заради Кашмир – опитва се да се сближи със САЩ като посредник за преговори между Щатите и талибаните в Афганистан, а освен това през октомври се очакват резултатите от проверка на Работната група за финансово действие (FATF) за това дали Пакистан е спонсорирал терористи.

Между две ядрени сили

Тъй като не се намира в Европа, случващото се в Кашмир остава някак извън полезрението на жителите на Стария континент. Да, Кашмир не е Донецк, но въпреки това беше и остава една от най-горещите точки на света – територия, за която две ядрени сили като Индия и Пакистан спорят от 1947 г. досега. Всяка от двете държави претендира за пълен контрол над него, макар всяка от тях реално да се разпорежда с някаква част.

Въпреки споровете около региона, на 5 август правителството в Индия обяви, че отменя член 370 от конституцията на страната, който даваше на нейната "порция" - щата Джаму и Кашмир, значителна автономия с изключения на въпросите, свързани със сигурността и външните работи. С отмяната на този член правителството в Ню Делхи получава значително по-голям контрол там.

Мярката беше предшествана от призив от индийските власти туристите да напуснат Кашмир, както и със струпване на допълнителни войски там. Отдалеченият планински регион Ладак, който до момента беше част от Джаму и Кашмир, ще бъде отделен и превърнат в отделна територия в рамките на Индия според плановете на правителството на Моди.

Реакцията на Пакистан не закъсня – от кабинета на Имран Кан определиха действията на Ню Делхи като незаконни. Страната ограничи дипломатическите отношения с Индия и временно спря двустранната търговия.

Това обаче очевидно не е достатъчно.

Имран Кан твърди, че не се планира военна намеса срещу действията на Индия в Кашмир. Но докога това ще остане така? Снимка: Getty

Призив за международна реакция

Правителството на Кан се опитва да си осигури международна подкрепа около ситуацията в Кашмир и то не само чрез написаното в Twitter от самия министър-председател. От кабинета на Кан посочват, че той се е обърнал към световни лидери по темата.

Според пакистанските власти действията на Индия за промяна на статута на Кашмир са в нарушение на резолюциите на Съвета за сигурност на ООН.

Същевременно външният министър на Пакистан - Шах Махмуд Куреши, в събота съобщи, че планира да повдигне въпроса именно пред Съвета за сигурност.

Индийското правителство на Моди обаче опитва да оправдае стореното, представяйки го като необходимост за икономическото развитие на региона. Властите в Индия неколкократно вече са казвали, че специалният статут на щата Джаму и Кашмир е ограничил инвестициите и икономическия растеж там.

Самата отмяна на автономията може би не трябва да се разглежда като голяма изненада – такова нещо беше обещано от индийския премиер преди скорошните парламентарни избори в Индия.

Моди твърди, че член 370 от индийската конституция всъщност е довел до "сепаратизъм, тероризъм, династична политика и корупция" в щата Джаму и Кашмир. По думите му решението за премахване на автономията ще освободи региона от "тероризъм" и ще доведе до стабилност.

Един от министрите в кабинета на Моди дори каза "дайте ни пет години и ще превърнем Кашмир в най-развития щат на Индия".

Самият Моди определя решението на кабинета си като "историческо". Според него системата до момента е лишавала жителите на Джаму и Кашмир от "много права", което е пречело на тяхното развитие, а отмяната на член 370 ще сложи край на този период.

Но до какво всъщност ще доведе тази промяна? Като за начало, ще позволи на хора, които не са местни жители, да купуват имоти в щата Джаму и Кашмир. Те ще могат също така да кандидатстват за работа там или за стипендии, до момента запазени за местните.

Според някои експерти именно тези промени могат да доведат до промяна на етническия състав на региона.

Джаму и Кашмир е единственият щат на Индия, в който мюсюлманите са мнозинство, а отмяната на автономията постепенно може да сложи край на тази ситуация.

А това, заедно с всички последствия от индийското решение, може евентуално да доведе до ескалация, при която две ядрени сили да влязат в открит конфликт. За момента Имран Кан отхвърля варианта за военни действия, но ситуацията рязко може да се промени.

В такъв случай нито ЕС, нито САЩ, нито останалата част от света ще може да си позволи да пренебрегва конфликта повече.

Новините

Най-четените