Скандал в Европа заради яйца, заразени с фипронил

Милиони яйца бяха изтеглени от пазарите в Германия, Белгия и Холандия, след като беше открит палет със стока, отровена с инсектицида фипронил. Химическият препарат, използван за унищожаване на вредни насекоми, беше намерен в проба от вносни яйца.

Препаратът фипронил се използва във ветеринарната медицина за борба с бълхи, въшки, кърлежи и хлебарки. Употребява се и в земеделието за защита на житните култури от вредители. Силно токсичен е и е забранено да се смесва с хранителни продукти, както и да се използва в близост до животни и птици, развъждани за храна.

Контактът с химикала може да предизвика дразнене на кожата или очите, гадене и повръщане. При поглъщане на голямо количество фипронил, е възможно да се стигне до увреждания на черния дроб, бъбреците и щитовидната жлеза.

В нормални условия, следите от този инскетицид не могат да бъдат откири в пилешкото месо или яйцата. Въпреки това, разследването в Германия и Холандия показва, че фипронилът е смесен с почистващия препарат Dega 16 - дезинфектант, който се използва в много птицеферми и се разпространява в 20-литрови бидони.

Близо 180 птицеферми бяха затворени временно, като властите в Белгия и Холандия започнаха разследване за виновните лица, допуснали натравянето на хранителните стоки.

По информация на Der Spiegel: проверката е стигнала до доставчик на химически материали от белгийския град Веелде. Белгийските и холандски власти имат данни, че мъж на име Патрик Р. е поръчал големи количества от медикамента Фипроцид, който съдържа опасното вещество фипронил, от завод в Румъния.

Въпреки че източникът на заразата беше установен, а отровените яйца - блокирани, няколко германски супермаркети решиха да вземат специални мерки за безопасност.

Rewe и дъщерната търговска верига за евтини стоки Penny обявиха, че изтеглят от щандовете си всички яйца с произход Холандия, докато не се докаже, че всички птицеферми в съседната страна не са чисти от фипронил.

Lidl и Aldi също обявиха, че спират незабавно продажбата на яйца от всички производители, за които има данни за употреба на фипронил.

Скандалът може да има тежки последствия за холандските птицевъди, тъй като над 60% от производството на яйца в страната е предназначено за износ към страни като Германия.

Председателят на националната браншова асоциация Хени де Хаан предупреди, че крайните реакции на германските търговци могат да предизвикат "бедствие" за сектора.

"Ако останалите търговски вериги последват примера на Rewe, няма как да избегнем бедствието. Ако тази мярка е временна, все още имаме шанс да наваксаме загубите. Но ако продължи по-дълго, целият холандски сектор - включително дистрибуторите - ще фалира. Няма как да намерим друг пазар за продажбата на 4,5 милиарда яйца на година", казва тя.

Холандската служба за безопасност на храните също беше критикувана за бездействието си при избухването на скандала с фипронила. Първоначалното съобщение за инцидента гласи, че засегнатите яйца не представляват опаност за човешкото здраве. Едва по-късно е публикувано предупреждение, че определени партиди от яйцата могат да доведат до вреди за здравето.

Новините

Най-четените