"Сладката работа" да шпионираш околните

За новата китайска програма за следене на гражданите, в която всички жители на страната ще бъдат оценявани от държавата по "благонадеждност" въз основа на поведение онлайн и в обществото, вече има писано доста.

Мнозина активисти изразяват притесненията си по темата, тъй като съществува опасността диктатурата и нарушаване на гражданските права на хората в страната. Говори се дори и за "1984" (по великия роман на Джордж Оруел) в китайски вариант.

Кои обаче ще са тези хора, които ще следят останалите? Те вече започват да бъдат набирани.

За да изпълни инструкциите на общинското правителство в Пекин, град Жонг Гуан Юан набира служители за информационната си система за поддържане на стабилността.

Какви са изискванията за кандидатите за поста: Те трябва да са под 70 години, физически здрави, да имат интерес в изграждането на общности, решително да подкрепят Комунистическата партия, да имат силна политическа чувствителност и да бъдат отговорни, да спазват ревностно закона, да се интересуват от общественото благосъстояние и да бъдат запознати с междуличностните отношения, състава на жителите на общността.

Обяви за позициите са разлепени по блоковете, мълвата се разпространява из целия Пекин, и има реклами в китайската уеб-сфера.

Работата на тези информатори обаче няма да има нищо общо с обикновената обществена сигурност или въдворяването на обществения ред, коментира пекинската активистка за човешките права Ху Джия пред китайскоезичната американска телевизия New Tang Dynasty (NTDTV).

Според нея ролята на наетите "блюстители" на обществения ред ще е да следят хора, които изразяват недоволство спрямо правителството, подготвят протести, маршове, демонстрации или организират различни петиции и подписки.

По нейни думи тази инициатива цели да подтисне всяка гражданска активност в корен, за да остави гражданския сектор изцяло контролиран от официалната власт. А това, на свой ред, води и до нуждата от огромен брой информатори.

Като столица, Пекин разполага с най-развитата информационна система за поддържане на стабилността, която да подпомогне властите при премахването на дисидентите.

"Всеки път, когато Националният народен конгрес и Китайската народна политическа консултативна конференция се провеждат, се казва, че около 700 000-800 000 души биват мобилизирани за поддържане на сигурността и стабилността. И това е отделно от 60 000-70 000 полицейски служители, с които Пекин разполага. Това означава, че силите идват предимно от така наречените доброволни агенти за поддържане на стабилността", коментира Ху.

Според държавната медия на Китай, само в Пекин има наети около 850 хил. информатори, които патрулират по улиците на града и следят за запазване на реда.

Всичко това се засилва от встъпването във власт на настоящия Генерален секретар на Китайската комунистическа партия Си Дзинпин. Идеята за потискане на всяка форма на съпротива срещу властите при него е особено засилена като мнозина активисти коментират, че той затяга възможно най-много хватката върху всички методи за контрол и следене на хората.

В началото на тази година правителството пусна в действие система за наблюдение по улиците, която има специален софтуер за разпознаване на лица, способен да вземе изображение от камерите по улиците и да го съпостави точно със със списък от издирвани заподозрени.

Вече има множество подобни задържани. В град Уху заподозрян за убийство мъж е бил заловен, именно след като системата за наблюдение изпраща сигнал, след като го забелязва да си взима храна на улицата, а в град Кингдао само по време на един бирфест са задържани над 10 души, издирвани за различни престъпления - също разпознати от умните камери.

Проектите и стартъпите в областта на наблюдателните технологии в Китай вече спокойно могат да си съперничат със Силициевата долина. А правителството в Пекин има широки джобове за развитието на технологиите в тази област. Така някои проекти включват граждански достъп до системите за наблюдение.

На избрани информатори се дава достъп до тях, особено в по-отдалечените райони на страната. През приложение те имат достъп до уличните камери в техния собствен квартал или на публични места.

Така те могат през телевизорите си, компютрите си или дори смартфоните си да следят какво се случва и при нужда да информират властите. Често тази нужда бива дефинирана като "подозрителна дейност".

Този проект е заложен в стратегията на Китай 2020 за наблюдение на обществената сигурност. Официално личното пространство не се нарушава, тъй като камерите са поставени на публични места заедно с табели, на които се казва, че тези места се наблюдават от камери. В случая става въпрос по-скоро за площади и места, на които се събират хора, отколкото обикновено слухтене между съседите и докладване на властите. То е отделна част от работата на системата сигурност.

Идеята тук е да се подпомогне полицията. В някои от тези райони полицейското присъствие е изключително ниско като на места на 5 полицаи се падат по 18 хил. души.

И все пак желаещи да помагат на властите не липсват. Защото в Китай доносниченето е на път отново да се превърне в бизнес.

Новините

Най-четените