Сред силно застрашените видове вече се нарежда и лъвът, според обновения Червен списък на защитените видове, който се съставя и поддържа от Комитета по опазване на видовете към Международния съюз за защита на природата и природните ресурси (International Union for Conservation of Nature, IUCN).
Английското издание на The Guardian публикува подробности.
"Светът на дивата природа е изключително уязвим", предпупреждава Ингер Андерсен, председател на Международния съюз за защита на природата пред The Guardian.
Царственият лъв, самотният пещерен рак и редкия морски лъв са само няколко от около 23 000 вида, които са заплашени от изчезване.
Червеният списък на застрашените видове, който се поддържа от IUCN и по чиито критерии се изготвя и Българската "Червена книга", вече е увеличен до 22 784 вида растения и животни.
Освен добавени нови животински видове, списъкът съдържа и съвети какво трябва да се направи, за да се спасят заплашените такива.
Според организацията, подобни мерки са били приложени в случая с Иберийския рис и Гуадалупската морска котка.
Увеличаването на популацията на Иберийския рис, смятан в продължение на 6 десетилетия за най-застрашения вид на земята, се е случаила само за десетилетие, като видът е увеличил броя си от 52 възрастни котки през 2002-ра на 156 през 2012-та.
Гуадалупската морска котка, която обитава Западния бряг на Калифорния и водите около островите Гуадалупе в Мексико, вече е вид, преместен от "застрашен" до "не толкова застрашен", основно заради затягането на законите в САЩ относно улова на бозайника.
Този вид е значително възстановен - от 200-500 животни в 50-те години до около 20 000 през 2010-та.
И все пак успехите с някои конкретни видове са крайно недостатъчни, посочва Андерсен, въпреки че е "очевидно, че ефективните мерки могат да доведат до изключителни резултати".
Особено тревожно е положението с лъва, който остава "уязвим" вид на глобално ниво, като Западноафриканския подвид вече е "критично застрашен", заради намалялата плячка и бракониерството.
В Източна Африка също се отбелязва сериозно намаляване на броя лъвове, а това е район, където те доскоро бяха сравнително защитени.
Причина за избиването на лъвовете в тази част е нарасналия интерес към традиционната медицина в Африка и Азия, в която масово се използват кости и други части от лъвовете.
Оргазнизацията също така подчертава, че крайно саможивата Африканска златна котка (Caracal aurata), която се среща предимно в Централна Африка, вече е вписана като "уязвим" вид.
Що се отнася до Новозеландския морски лъв (морски лъв на Хукър), който е сред най-редките подвидове на морския лъв в света - сега той е записан като "заплашен от изчезване", което се дължи, както на болест, така и на заплашения му, заради риболова, хабитат.
IUCN също така предупреждава, че два вида раци - Karstama balicum и Karstama emdi, които се намират само в една пещера на остров Бали, сега са "критично застрашени", което се дължи на нарасналия туризъм и на религиозните церемонии, които се провеждат в пещерата.
За да се опазят застрашените видове, оргазнизацията призовава за вземането на спешни международни мерки, които включват участието на всички страни по света и техните правителства.