Пореден случай на полицейско насилие в САЩ провокира остра реакция на обществото и протести в много градове от страната, след като властите публикуваха записи на брутален побой, довел до смъртта на арестуван мъж.
Случаят доведе до силно недоволство у законодатели и активисти от движението Black Lives Matter и достигна до самия президент, който се срещна лично с майката на убития 29-годишен Тайри Никълс.
За разлика от други подобни трагедии, тук както жертвата, така и убийците са чернокожи. Това отхвърля версията за расизъм, но в същото време усложнява целия дебат по отношение на полицейския произвол в САЩ и отваря много въпроси.
Какво се случва точно в нощта на 7 януари?
Около 20:30 ч. полицейски патрул спира автомобила на Никълс на няколкостотин метра от дома му в град Мемфис, като посочената причина на следващия ден е "безразсъдно шофиране".
Все пак миналата седмица началникът на полицията в града Селерин Дейвис заявява, че прегледаните записи досега не доказват с категоричност извършване на нарушение.
Никълс мигновено е изкаран от автомобила си, а срещу него е приложена сила, без видима и ясна причина. Той е напръскан с лютив спрей, притиснат към земята и обиждан. След кратка борба Никълс успява да избяга, но е застигнат на около километър от първоначалното му задържане, след като в преследването се включват още два екипа полицаи.
На публикуваните записи се вижда и чува как те го бият жестоко в продължение на три минути и през цялото време сипят обиди и закани към него.
Никълс е ударен поне девет пъти, преди да бъде изблъскан на земята, изправен на колене и изритан два пъти в главата. След това е ударен в гърба с палка и отново изритан в лицето, а после отново е изправен и удрян, докато ръцете му са държани.
"Той е бил беззащитен през цялото време. Полицаите са го били като човешка пинята", каза Антонио Романучи, адвокат на семейството на Никълс.
По време на целия побой Никълс не оказва съпротива и се чува как неколкократно вика майка си.
13 минути, след като е спрян, пристигат първите медици, но в продължение на 16 минути не предприемат абсолютно никакви действия, за да проверят състоянието му, докато той стои облегнат на полицейска кола, с белезници на ръцете, оплакващ се от задух.
В крайна сметка е закаран в болница, където умира след три дни. Адвокатите на семейството му заявиха, че независима аутопсия е установила, че причина за смъртта е "обилен кръвоизлив, причинен от тежък побой". Все още няма официален доклад.
Кои са полицаите, участвали в трагедията?
Обвинените са Тадериъс Бийн, Деметриъс Хейли, Дезмънд Милс, Емит Мартин и Джъстин Смит. Всички те са уволнени, а миналия четвъртък им бяха повдигнати обвинения за убийство.
"Въпреки че всеки от петимата служители е изиграл различна роля във въпросния инцидент, действията на всички са довели до смъртта на Тайри Никълс и всички те са отговорни", обяви Стив Мълрой, окръжен прокурор на окръг Шелби.
Петимата полицаи са отправили най-малко 70 команди към жертвата си по време на 13-минутен период, преди да потвърдят по радиото, че Никълс е задържан. В по-голямата част от времето те отправят едновременни и противоречиви заповеди за едно и също нещо.
Например карат Никълс да покаже ръцете си, в момент, когато го държат. Казват му да легне на земята, когато той вече е на земята. Нареждат му да се обърне, въпреки, че са го притиснали по начин, така че той не може да мръдне.
Това е стара и крайно порочна практика сред полицаите, при която те физически наказват някого заради неуважение или неизпълнение на определена заповед, въпреки че е видимо, че тя не може да бъде изпълнена или противоречи на друга вече издадена заповед.
"Казват ти да направиш нещо, макар да е ясно, че не можеш, и те пребиват с оправданието, че не си изпълнил полицейска заповед", обяснява за The New York Times Джефри Алпърт, професор по криминология и наказателно правосъдие в Университета на Южна Каролина. "Тази практика беше много разпространена през 80-те и 90-те."
За да се смекчи потенциалът за ескалация и объркване по време на акции, днешното полицейско обучение обикновено изисква един-единствен служител да дава ясни и конкретни команди, така че да не се стига до объркване. Обучението също така предполага, че полицейските служители ще отговарят професионално и пропорционално на всяка съпротива.
Нещо, което не се случва в инцидента с Никълс.
Защо петимата полицаи показват такава агресия?
От самото начало те показват екстремна враждебност към мъжа, който първоначално изглежда видимо озадачен и изненадан от агресията им. Той ляга на земята според инструкциите им, докато се опитват да му сложат белезници.
Когато един от тях се опитва да го удари, Никълс се освобождава и се опитва да избяга, но е напръскан с лютив спрей.
В един момент от видеото се чува как единият от полицаите казва на другите, че Никълс почти е ударил полицейската му кола. Все още няма доказателства за това. Друг полицай твърди, че убитият може да е "на нещо", което предполага употреба на наркотици. В колата обаче не са открити никакви забранени субстанции.
"Цялата ситуация е абсурдна", смята Грег Доналдсън, който е професор по криминално право в колежа "Джон Джей" в Ню Йорк. "Самото спиране на автомобила, агресията, преследването. Всичко това показва липса на обучение и пълна липса на каквато и да е идея как да подчинят лицето, което са спрели."
Оттам нататък гневът на полицаите расте правопропорционално на разкриването на тяхната некомпетентност.
Можеха ли медиците да направят нещо повече за Никълс?
Двамата медицински работници, които пристигнаха първи на произшествието, са от противопожарната служба на Мемфис. Често пъти те успяват да реагират по-бързо от болничните екипи на "Бърза помощ" и са обучени в техники за базова първа помощ.
В случая обаче дори такава не е оказана на Никълс, а двамата медици просто се суетят наоколо и не следват основни протоколи за проверка на състоянието на пострадал. В крайна сметка линейката пристига 25 минути, след като пострадалия е получил последния удар.
Време, през което животът му вероятно е можел да бъде спасен.