Ако си мислите, че измамите с имейли са отживелица, на която вече никой не се връзва, можете да останете сериозно изненадани.
В петък Европейска полицейска служба Европол обяви разбиването на мащабна схема, отговорна за източването на над 38 млн. евро от бизнесмени във Франция.
Тази френско-израелска престъпна група е действала с невероятен мащаб и хитрост, като нейните членове са се представяли за главни изпълнителни директори на големи компании, за инвеститори и за едри клиенти, за да спечелят доверието на набелязаните от тях жертви.
Схемата е работила върху използването на компрометирани бизнес имейли, които са били използвани за достъп до личната идентификационна информация на физическо лице, което набелязаната жертва познава.
Чрез тази информация измамниците успявали да убедят мишените си да прехвърлят средства към сметка, за която се смята, че е надеждна, докато в действителност тя се контролира от престъпната група.
Според изнесените от "Европол" информации групата най-вероятно е започнала да действа към края на 2021 г., като един от първите регистрирани случаи на измама е спрямо металургична компания от френския департамент департамента Горна Марна в североизточната част на страната.
Един от измамниците се е представил за главния изпълнителен директор на компания, като в имейл към главния счетоводител той иска да бъде извършен спешен и поверителен превод на 300 000 евро към банка в Унгария.
Счетоводителят извършва трансакцията, но няколко дни по-късно ситуацията се повтаря. Според експерти е редовна практика за подобни измамници да се насочват към хора, които са успели вече веднъж да измамят.
Така главният счетоводител получава нов имейл от името на изпълнителния директор, този път с искане нови 500 000 евро да бъдат преведени към същата банкова сметка в Унгария - отново спешно и поверително.
Този път обаче служителят започва да проявява съмнения за истинността на това искане и проверява дали действително шефът му иска подобна трансакция да бъде извършена. Искането също така е маркирано и от частна фирма, занимаваща се със сигурността на металургичната компания.
Така вътрешното разследване показва, че мнимият главен изпълнителен директор отправя исканията си от територията на Израел, докато истинският човек е във Франция.
Приблизително по същото време базиран в Париж предприемач на недвижими имоти попада под мушката на измамниците. Щетите за него обаче са далеч по-сериозни.
Според информацията от "Европол" този път измамниците са се представяли за адвокати на известна френска счетоводна компания.
Използвайки фалшивите си идентификационни данни, с които са се сдобили чрез хакерски атаки, те успяват да убедят предприемача да прехвърли близо 38 милиона евро в рамките на само няколко дни към частна банкова сметка. Отново условието е трансферът да бъде спешен и поверителен.
Впоследствие средствата бяха изпрани през банкови сметки в цяла Европа, преди да бъдат насочени към Китай и след това към измамниците в Израел.
Френските власти успяват да установят връзката между тези два случая през януари 2022 г., след като забелязват, че и в двата случая измамата има идентичен начин на действие.
Оттам веднага искат помощ от Европол с цел обмяна на информация и сътрудничество. Ключовият момент за разкриването на схемата идва с помощта на хърватските власти, които успяват да разкрият самоличността на използваните от престъпната група "мулета", които да прикрият пътя на откраднатите пари.
Реакцията на местните власти е бърза, като те успяват да блокират и да замразят над 600 000 евро в няколко банкови сметки.
Помощ идва и от португалска и унгарска страна, като властите в двете държави по подобен начин замразяват редица банкови сметки. Голяма част от парите обаче са били изтеглени в брой или прехвърлени към банкови сметки в други държави, преди властите да успеят да реагират.
В рамките на разследването унгарските власти са разпитали 16 лица, като двама души са арестувани и в момента са в ареста.
Операцията достигна своя връх миналия месец, когато полицията във Франция и Израел извърши координирана операция, влизайки на осем адреса в двете държави. При акцията са задържани общо 8 души - 6 във Франция и двама в Израел, като сред тях е и ръководителят на престъпната група.
При операцията са иззети електронно оборудване и превозни средства, около 3 милиона евро от португалски банкови сметки, 1,1 милиона евро от унгарски банкови сметки, 600 000 евро от хърватски банкови сметки, 400 000 евро от испански банкови сметки и 350 000 евро във виртуални валути.
Общата стойност на всички извършени конфискации обаче възлиза само на 5,5 милиона евро.
"От януари 2022 г. Европол улеснява обмена на информация и предоставя специализирана аналитична подкрепа, включително финансов анализ и анализ на криптовалута и експертиза. Анализът доведе до идентифициране на връзки между държавите, за да се даде възможност за спешно изземване на активи от престъпна дейност, преди заподозрените да могат да ги изперат", се посочва в изявление на Европейската полицейска служба.
Оттам посочват още, че в дните на около акциите срещу групата "Европол" е изпратил експерти във Франция, Унгария и Израел за кръстосана проверка на оперативната информация в базите данни в реално време и предоставяне на криминалистична подкрепа на място.
Експерти коментират, че подобен род измами тепърва ще стават по-чести, тъй като много престъпни групи стават все по-прецизни в работата си и в контролирането на измамите си.