Китайските студенти в Австралия са принуждавани от престъпни банди да фалшифицират собствените си отвличания като част от сложна международна схема за рекет и изнудване, насочена към отвъдокеанските общности. В понеделник австралийските власти дадоха повече информация за цялата мащабна схема.
До момента са разкрити осем случая, при които студенти от китайски произход в щата Нов Южен Уелс са били принудени да участват в измами с "фалшиво отвличане" само за тази година, а намиращите се в Китай техни роднини са платили "откупи" на обща стойност 3,2 млн. австралийски долара (2,2 милиона долара).
В цяла Австралия полицията разследва над 25 подобни случая на измама, в които студенти биват принудени да участват във фалшивите отвличания.
В един от тези случаи бащата на 22-годишна китайска студентка в Сидни е предал на "похитителите" ѝ сумата от около 1,4 млн. австралийски долара (или около 1,1 млн. американски долара), след като му е изпратено видео на дъщеря му, завързана на неизвестно място.
Друго семейство в Китай е платило над 14 000 американски долара, след като е получило клип през чат платформата WeChat, на който се вижда как 22-годишният им племенничка лежи завързан с превръзка на очите. Впоследствие властите я намират в хотел без каквато и да е опасност за живота ѝ.
Самите студенти, станали жертва на рекетьорите, са травмирани от случилото се, тъй като вярват, че "са поставили себе си и своите близки в реална опасност", обяснява в официално изявление помощник-комисарят на полицията на Нов Южен Уелс - Питър Търтел.
Как работи самата схема на фалшивите отвличания?
Всичко започва с обаждания на произволни номера на хора, записани с китайско фамилно име. Обаждащият се измамник заговаря хората на мандарин. Ако човекът от отсрещната страна на линията затвори, значи най-вероятно е австралиец и не разбира какво се говори. Ако обаче се отговори също на мандарин, самата измама започва.
Онези, които отговарят, най-често са китайци, живеещи в страната, и студенти, дошли да учат в Австралия. Позвънилият мъж се представя за служител на китайските власти - член на посолството или на полицията. Той убеждава жертвата, че е била обвинена за някакво престъпление в Китай и това може да доведе до екстрадицията им, където ще ги очакват наказателни обвинения. Понякога се отправят дори и заплахи към близките им, живеещи в Китай, с рестриктивни действия спрямо тях.
За да не бъдат разконспирирани, измамниците използват технологии, които им помагат да замаскират физическото си местоположение и да програмират номерата, от които звънят, така че изглежда, че обаждането идва от действителните китайски власти. Така ако жертвите започнат да се съмняват и решат да потърсят телефонния номер на обаждащия се онлайн, той би съответствал на номера на китайската полиция или посолството в Австралия.
Оттам нататък, според австралийските власти, схемата може да поеме по два възможни пътя. В единия случай жертвите биват заплашени или принудени да прехвърлят пари в офшорни банкови сметки. В другия (запазен най-често именно за студентите) жертвите биват убедени да инициират собственото си отвличане с искане за откуп.
В този случай измамниците им нареждат да прекратят всякакви контакти със семействата си и приятелите си, да наемат хотелска стая и да останат там до второ нареждане. Междувременно им се заповядва да се снимат вързани на земята, със запушени усти и превръзка на очите. Снимките и/или видеата се изпращат на роднините у дома в Китай.
Когато близките на "отвлечените" установяват, че не могат да се свържат с детето си, племенника си и т.н., те виждат, че ситуацията е сериозна, и в крайна сметка изплащат искания откуп.
Досега австралийските власти в няколко случая са намерили пострадалите студенти в хотел близо до квартирата си.
"Международните студенти са уязвимата група, тъй като нямат реална подкрепа в тази страна. За този вид измама се избират жертви без особено натрупан опит в обществото, за да могат да повярват на т.нар. "хора на посолството", обяснява д-р Ленън Чанг, старши преподавател по криминология в Австралийския университет в Монаш.
Студентите са перфектната жертва на подобен род измами, тъй като са оставили семейството си у дома и се притесняват за тях и за това, което може да им се случи.
Допълнително с това, както отбелязва д-р Чанг, Китай има определени специфики тук, който работят в полза на измамниците. И най-важната от тях е тоталитарната власт, която управлява страната. От една страна тя предразполага хората, живеещи в Китай да се подчиняват пряко на властите.
"Китайските студенти са склонни да следват властите и да вярват, че правителството винаги прави право. Затова и когато получат такова телефонно обаждане, те могат да повярват, че става въпрос за "хора от посолството" и са съгласни да следват инструкциите им. Особено ако на два пъти са проверили номера, от който им е позвънено", обяснява още Чанг пред CNN.
Друга причина това да сработва толкова добре е фактът, че когато служител на реда или на държавата в Китай заплаши семейството ти, което все още живее там, тогава знаеш, че тези заплахи съвсем лесно могат да се превърнат в реалност.
"Измамниците се възползват от доверието на хората във властите и страха да не постъпят погрешно. Жертвите може да почувстват множество емоции - от безпомощност и унижение до гняв и вина - но е важно да знаете, че не сте виновни и има помощ."
Измамата има благодатна почва в Австралия, където традиционно всяка година се обучават по около 165 000 китайски студенти. Разбира се, тази година броят им е значително по-малък от обикновено заради коронавируса.
Страната разчита на образованието, което предлага, изключително много, като образователният сектор е сред четирите основни "износа" за други държави, осигуряващ приходи от 37 млрд. австралийски долара годишно на БВП. Страната посреща по над 500 хил. чуждестранни студенти всяка година и държи на високите си стандарти в областта.
Именно тези студенти обаче се превръщат в желана плячка за измамниците. Само за миналата година в страната са регистрирани 1172 сигнала за това, което австралийската полиция нарича телефонна измама "китайски власти".
Не е ясно колко от тях са опитали да принудят хора да имитират отвличанията си, нито дори колко са успешни.
През последното десетилетие международните престъпни синдикати развиха значително фалшивите отвличания. Основната група, която е таргетирана за този тип престъпления, са китайските студенти в чужбина, но реално са засегнати граждани на много други страни, чийто основен език не е английският.
Подобна вълна от престъпления от 2018 г. насам има и в Канада и САЩ, където също има големи китайски диаспори. За съжаление, тези видове престъпления са много трудни за разследване поради използването на криптирани приложения за съобщения, техники за промяна на телефонни номера, както и редица други трикове, с които измамниците се опитват да прикриват самоличността си.
Според полицията в Нов Южен Уелс единственият шанс за борба тук е превенцията - повече информираност сред китайските малцинства за тези схеми, както и по-сериозно включване на чуждестранните студенти в местния начин на живот.