Големите компании в Германия, в които липсват жени на ръководни позиции, ще дават обяснения пред властите, след като правителството одобри проектозакон, налагащ задължителна за квота за жените в управителните съвети на компаниите в страната.
Новият законопроект, който трябва да бъде одобрен от Бундестага, предвижда компании, листвани на фондовите борси, чиито управителни съвети се състоят от повече от трима членове, да имат поне една жена в тях.
Правилата ще бъдат дори по-строги за компании, в които федералното правителство има мажоритарен дял. В техните бордове се предвижда да има поне по една жена, дори ако те са само от под трима членове.
Ако планират в ръководните им органи да няма женско присъствие, компаниите ще трябва да имат доста конкретни, ясни и оправдани причини. В противен случай те ще подлежат на сериозни санкции.
Управленските квоти за жени не са нещо ново в Германия. За надзорните съвети на компаниите в страната това вече съществува като принцип. Така например фирми с размер над 2000 служители са длъжни в надзорните си съвети да отделят 1/3 от местата за жени.
Оскъдното представителство на жените в германските корпоративните зали е предмет на дебати от години. Сега правителството на Ангела Меркел е на път да реши проблема, след като компаниите не успяха доброволно да премахнат разликата между половете.
"Законът изпраща силно послание", заяви министърът на правосъдието Кристин Ламбрехт пред журналисти, призовавайки корпорациите да се възползват от възможността да назначават висококвалифицирани жени.
"Можем да покажем, че Германия е на път да се превърне в модерно общество, годно за бъдещето," добави министърът на семейните въпроси Франциска Гифи.
Представата, че Германия е прогресивна по отношение на половото равенство е погрешна, смята Джанина Кугел, бивш изпълнителен директор на Siemens.
По нейно мнение обществото все още е консервативно спрямо ролите на мъжа и жената, въпреки че Германия има жена канцлер през последните 15 години.
Според проучване, проведено през 2018 г. от изследователския център "Фидар", който се застъпва за по-силно женско представителство на висши ръководни длъжности, 44% от листваните компании, които биха били засегнати от новите квоти, нямат нито една жена на високите етажи в ръководството си.
А в 30-те най-големи германски компании, само 12,8% от членовете на управителния съвет са жени, показват анкети на фондацията AllBright, която работи за насърчаване на разнообразието в заседателните зали.
За сравнение жените заемат 28,6% от ръководните места в САЩ, 24,5% във Великобритания и 22,2% във Франция, каза също AllBright.
Според данните на института за германска икономика в Кьолн между 20% и 30% от жените в Германия получават по-ниски заплати от мъжете за една и съща работа.
Изводът им е, че близо 16 милиона германски жени активно упражняват някаква професия - това са близо 45% от всички трудещи се в страната, но те са заети предимно в сферата на услугите.
От една страна, жените все още изостават в квалификацията си в сравнение с мъжете. Това се отнася в най-силна степен за-възрастните жени.
Друг фактор, обясняващ по-ниските заплати на жените, е, че поради отглеждането на деца те по правило имат по-къс трудов стаж, което също има финансово отражение в месечния доход.