Еквадор за пореден път през последната година е в състояние на извънредно положение. Този път кризата в нестабилната и раздирана от престъпност и корупция държава е породена от бягството от затворa на един от най-опасните наркобарони в региона.
Хосе Адолфо Масиас изчезна от своята килия в неделя, 7 януари, на фона на масови бунтове в няколко големи затвора. Бягството му се случи само няколко дни преди престъпникът да бъде прехвърлен на място със строг режим.
В отговор на кризата новоизбраният президент Даниел Нобоа обяви извънредно положение за срок от 60 дни.
Мобилизирани са над 3000 военнослужещи, натоварени със задачата да издирят Масиас, а в страната е наложен вечерен час между 23:00 ч. и 05:00 ч.
По думите на 35-годишния президент извънредното положение ще предостави на въоръжените сили "цялата политическа и правна подкрепа", от която се нуждаят, за да изпълняват задълженията си в битка срещу бандите "наркотерористи".
"Няма да преговаряме с терористите, нито ще почиваме, докато не върнем мира на всички еквадорци", заяви Нобоа в обръщение към нацията.
Адолфо Масиас, известен с прякора си Фито, не е намерен в своята килия при проверка на затворниците след бунт в пет затвора в цялата страна.
Непотвърдени клипове в социалните мрежи показват надзиратели в плен и маскирани членове на банди, които отправят призив към президента да подобри условията им на живот.
Към момента все още не е ясно каква е ситуацията и дали властите отново имат пълен контрол над всички места за лишаване от свобода. Не е ясно и доколко бягството на Фито е свързано с бунтовете.
The president of #Ecuador 🇪🇨 Daniel Noboa, has declared a state of emergency after one of country’s most dangerous drug traffickers disappeared. The Los Choneros boss, José Adolfo Macías Villamar, was serving a 34 year sentence pic.twitter.com/Th1YrnoF9W
— 𝙰𝚒 𝙽𝚎𝚠𝚜 𝚁𝚎𝚙𝚘𝚛𝚝 (@AiNewsRep) January 9, 2024
Той е лидер на една от най-големите наркогрупировки в страната - "Лос Чонерос", и от 2011 година насам излежава 34-годишна присъда за трафик на наркотици и убийство. Две години след присъдата бяга от затвора, но е заловен след три месеца и върнат обратно.
Миналата година е изолиран заради покушението на кандидат-президента Фернандо Виявисенсио. В дните преди смъртта си борецът срещу корупцията и организираната престъпност в Еквадор съобщава, че е получавал смъртни заплахи именно от членове на "Лос Чонерос", която е тясно свързана с други картели в Колумбия и Мексико.
Отговорност за покушението обаче е поета от членове на друга група - "Лос Лобос", която е основният конкурент на бандата на Фито.
Конфликтът между двата картела е причина за ужасяващ скок на насилието в Еквадор, където в рамките на една година беше поставен безпрецедентен рекорд.
За 2022 г. са отчетени 4603 убийства при 2115 за 2021-ва. Коефициентът от 22 убийства на 100 000 жители е сред най-бързорастящите в Латинска Америка.
Всичко това е резултат от борбата за надмощие между Чонерос и Лобос. Първата действа като водеща сила в страната в продължение на повече от 10 години, но убийството на тогавашния ѝ лидер през 2020 година води до разцепление.
На сцената се появяват Лобос, които влизат в съюз с две други банди. Заедно успяват да надделеят и към момента триумвиратът, познат като "Ново поколение", се разраства и поема контрол над основните линии за трафик на наркотици от Колумбия до най-голямото еквадорско пристанище в град Гуаякил.
Към това се прибавят и специализация в други дейности, включително незаконен добив на злато, рекет и трафик на хора.
Срещу всичко това трябва да се изправи младият 35-годишен наследник на банановата империя Bonita, който изненадващо бе избран след оставката на предшественика си Гилермо Ласо.
Даниел Нобоа е не само е най-младият президент в историята на страната си, но към момента е и най-младият действащ законно избран държавен глава в целия свят.
Той има 18 месеца, за да довърши мандата на Ласо, като бягството на Фито е поредното сериозно предизвикателство пред него, откакто встъпи в длъжност през ноември.
Нобоа започва политическата си кариера като независим депутат през 2021 г. и се оказва в кандидатпрезидентска кампания в средата на първия си мандат като народен представител. Не се е издигнал от редиците на съществуваща политическа сила, нито е формирал стабилно политическо движение.
Зад гърба си има парите на своето семейство и парламентарната подкрепа на две малки партии.
Така пред него дневен ред стои икономика в окаяно състояние, корупция на всички нива и най-вече война срещу наркокартелите.
Младият президент зае твърда позиция още в първите дни на управлението си. Впрегна армията да поеме контрол над пристанищата, летищата и основните пътни артерии и представи план за изолиране на най-опасните престъпници в кораби в открито море.
Друга негова мярка е отмяна на досегашното разрешение еквадорците да могат да ползват за лична употреба до 10 грама марихуана, два грама кокаинова паста или 1 грам кокаин. Според Нобоа това е насърчавало търговията на дребно.
Все още обаче няма никакви по-сериозни мерки за борба с наркокартелите, освен икономически план, насочен към младите, за да бъдат стимулирани да не влизат в банди, както и мобилизирането на армията, за която няма ясна насока как ще бъде използвана.
В подобна ситуация трудно може да се очаква съществен прогрес на ситуацията в Еквадор.
Младият президент има по-малко от година и половина до следващите избори и със сигурност ще иска да бъде преизбран.
Логиката на поведението му показва, че в този период ще иска да приложи ударни политики за потенциални бързи резултати, които най-малкото да не увредят имиджа му и шансовете за нов мандат.
Това е особено рискова стратегия в държава, която в голяма степен се управлява от хора като Адолфо Масиас-Фито.