Григор започна годината с победа в трилър

Димитров преодоля сет дефицит и победи Жереми Шарди. Снимка: Getty Images
Димитров преодоля сет дефицит и победи Жереми Шарди.

Григор Димитров започна с много трудна победа участието си на турнира в Бризбън, но в крайна сметка се поздрави с успех с 3-6 6-4 7-6(8) над французина Жереми Шарди.

В първата част българинът почти не печелеше лесни точки от сервис и често не успяваше да намери отговор срещу агресивните ретури на съперника си, а освен това вкара едва 51% от първите си подавания и спечели само 64% от тях. Това доведе до серия от трудни моменти в неговите подавания, първият от които бе още в самото начало на мача, когато Григор бе изправен пред дюс, но се измъкна с два поредни аса.

Още в следващия гейм Димитров получи две възможности за пробив след няколко грешки от ракетата на французина, но не успя да се възползва от тях. Стигна се до 2-2, когато последва слаб гейм за българина, в който съперникът му постоянно атакуваше още от ретур, набързо достигна до два брейкпойнта и след грешка от бекхенда на Григор първият пробив в мача стана факт. До края на сета французинът не само запази предимството си, но при 5-3 реализира още един пробив, с който сложи край на спора в откриващата част.

На старта на втория сет Димитров изпусна шанс да вземе подаването на съперника си за първи път в мача и позволи на Шарди да излезе победител от поредната важна ситуация в двубоя. Подобна възможност така и не се откри пред българина в следващите няколко подавания на съперника му, а при 4-3 той допусна двойна грешка, която доведе до нов брейкбол пред Шарди. Притиснат до стената, българинът не само измъкна гейма си, но още в следващия набързо поведе с 0-40 и реализира общо четвъртата си възможност, а при 5-4 неутрализира двете възможности за рибрейк на Жереми и вкара мача в решителен трети сет.

Шарди на два пъти даде шансове за пробив на Димитров с двойни грешки и отрази общо три брейкпойнта в първия гейм на тази част с максимален риск от линията за начален удар и форхенд. След няколко стабилни гейма за сервиращите се стигна до 4-4, когато Григор имаше нови две възможности за пробив и шанд да реши изхода на двубоя още тук, но французинът за пореден път намери начин да се измъкне.

В крайна сметка всичко трябваше да се реши след тайбрек, в който българинът набързо поведе с 4-1 и два минипробива, но моментално загуби предимството си и при 4-6 бе изправен пред два мачбола. Григор отрази първия с мощен ас, а в този момент нервите на французина не издържаха и след две поредни двойни грешки той предостави мачпойнт на българина. Димитров също пропусна шанса си, малко по-късно не успя и при втората си възможност, но при 9-8 получи още един мачбол, който се оказа решаващ за изхода на мача.