Джокович покори Рим за четвърти път

Джокович спечечи 24-ти Мастърс. Снимка: gettyimages
Джокович спечечи 24-ти Мастърс.

Новак Джокович спечели 39-ия епизод на голямото си съперничество срещу Роджър Федерер и вече е само на една победа от изравняването на общия баланс срещу Маестрото (19-20).

Световният №1 преодоля швейцареца с 6-4 6-3 на финала на Мастърса в Рим и завоюва четвъртата си титла във Вечния град. Федерер пък отново не успя да спечели "Internazionali BNL d'Italia", който все му се изплъзва.

Двамата се впуснаха в оспорвана битка от първия гейм на първия сет. Джокович взе подаването си на нула за 2-1, след което поведе с 0-30 на ретур, но с много добро сервиране и два аса Федерер измъкна гейма си.

В деветия гейм швейцарецът стигна до първа точка за пробив в мача. С изключително агресивна игра той взе първите две разигравания, но Джокович отговори с два аса. След дюса Маестрото първи взе предимство, но сърбинът удържа натиска.

С мълниеносен ретур Ноле стигна до сетбол в десетия гейм, след което показа стабилна психика в последвалото продължително разиграване, завършило с бекхенд в мрежата от ракетата на Федерер. Така световният №1 успя да излъже съперника, реализирайки единствения си брейкбол в сета.

Вторият сет бе далеч по-безпроблемен за Новак Джокович. Той взе на 15 откриващия си гейм, след което поведе с 15-40 при подаването на Федерер. С изумителен бекхенд Местрото докара резултата до дюс, но от третата си възможност Ноле проби, след което затвърди на нула.

С канонада от мощни удари Джокович стигна до нова точка за пробив в четвъртия гейм при 30-40, но успешна игра сервис-мрежа и два силни сервиса спасиха Федерер.

Но спасението бе само временно. Ноле бе почти безгрешен, а грешките на Федерер ставаха все повече и повече. С нов убедителен сервис гейм Джокера дръпна с 5-2 и бе само на един гейм от крайната победа. Роджър се задържа в мача, печелейки трети гейм във втората част, но след това не успя да притисне съперника за връщане на пробива и триумфът на сърбина стана факт.

Титлата бе 24-та за Джокович от сериите Мастърс и общо 53-та в кариерата му. Единствено Рафаел Надал има повече Мастърс трофеи - 27. Ноле си заслужи $628,100 от наградния фонди, както и 1,000 точки за световната ранглиста. Победата бе 22-ра поредна за Новак, който за последно загуби на финала в Дубай именно от Федерер.