Бебе или кариера - истината за замразените яйцеклетки

Преди четири години маркетинг специалистът Бриджит Адамс от Калифорния прави истинска сензация като се появява на корицата на американското бизнес издание Bloomberg, частично закрита от огромно заглавие - "Замрази яйцеклетките си, дай свобода на кариерата си".

Адамс на корицата на Bloomberg

Бриджит е неомъжена, с диплома от престижния колеж Vassar, говори перфектен италиански и работи с най-добрите компании в бранша си.

Историята й на страниците на списанието разказва за това как жените могат да получат повече власт чрез нова процедура за съхраняване на тяхната фертилност. Технологията им дава повече поле за избор или, както провокативно е отбелязано в статията, "начин да имат всичко".

Самата Адамс, тогава в късните си 30, си спомня, че след процедурата се чувства прекрасно въпреки цената от 19 хил. долара. Нейният план е да работи още няколко години, да си намери страхотен мъж и да създаде дом, пълен с техните общи деца.

Нещата обаче не се развиват по начина, по който се надява.

В началото на 2017-а Бриджит празнува своя 45-ти рожден ден, но от Господин Перфектен няма и помен. Затова тя решава да създаде семейство сама и с вълнение размразява 11-те яйцеклетки запас, след което си избира донор на сперма. Две от яйцеклетките не издържат още при процеса на размразяване. Други три не успяват да бъдат оплодени. Пет от ембрионите се оказват с аномалии, а шестият последен е имплантиран в матката й. На 7 март сутринта Адамс с ужас научава, че не е успяла да зачене.

С това шансовете й да износи генетично свое дете падат почти до нула. Това е един от най-лошите дни в живота на Бриджит, в които изпитва едновременно тъга, гняв и срам. Въпросите "Защо на мен?" и "Къде сбърках?" я обсебват.

Живеем във време, в което замразяването на яйцеклетки вече е доста популярно.

Служителите на корпорации като Facebook и Apple го смятат почти за задължително, а родители помагат с финансирането на процедурата. Само че има изненадващо малко дискусии около това какво се случва години след това, когато жените започнат с опитите да забременеят. Технологията се рекламира като "спираща хода на времето" и много жени я имат за сигурна застраховка за бъдещо бебе.

Но понякога сметките не излизат. Средната възраст на желаещите да замразят яйцеклетки е около 35 години, всяка от жените обикновено замразява по 10 яйцеклетки. Това дава шанс за забременяване между 30 и 60%. С увеличаването на броя замразени яйцеклетки расте шансът, но и цената. Успехът, разбира се, зависи и от редица индивидуални предпоставки.

Няколко приятелки на Адамс също се насочват към замразяването на яйцеклетки и също се сблъскват с проблеми.

Ейми Уест е близка на Бриджит. Тя в момента е на 43 години и е една от истинските късметлийки. Ейми има момченце на две годинки и голям останал запас от яйцеклетки. На друга позната - Каролин - й провървява малко по-малко. Тя замразява 25 яйцеклетки, с които планира да създаде мечтаното огромно семейство. Успява да роди близнаци, но другите яйцеклетки се оказват негодни. Трета на име Меймей се омъжва на 44 години и чак тогава с ужас разбира, че всичките й 18 яйцеклетки са безвъзвратно увредени при транспортиране от една клиника в друга.

Преживяването на тези жени показва невероятната несигурност, която замразяването на яйцеклетки носи. Някои лекари наричат тази мания за контрол над тялото унищожителна и са на мнение, че трябва да има повече диалог по темата.

Процедурата обаче става все по-известна. На мода са женски партита, които да отбележат повода, а звезди се хвалят в Twitter как са поели контрола над бъдещето си. Но се появяват и предупрежденията, че времето е основният враг на фертилността. Способността за зачеване зависи основно от яйцеклетките и техните изменения с годините.

Дори и при млади и изцяло здрави жени качеството на яйцеклетките зависи от много други фактори. Това е една от причините забременяването понякога да отнема месеци и дори години.

Около 35-тата си година жените се сблъскват с обрат във фертилността, а шансовете за забременяване започват да спадат с намаляването броя и качеството на яйцеклетките. По прищявка на природата мъжете не срещат същия проблем. Стареенето влияе върху качеството на спермата, но ефектът му върху плодовитостта е далеч по-малък. Има документирани случаи на мъже, които са станали бащи на 90 години.

Затова се появява немалък брой жени, готови да платят сериозна сума за замразяване на яйцеклетки и още толкова за съхранението им през годините. Само в САЩ броят на жени, замразили яйцеклетките си, е нараснал главоломно - от 475 жени през 2009-а до над 8000 през 2016-а.

Но да оставим сухата статистика и да се върнем към Бриджит и приятелките й.

На Каролин Лий идеята й хрумва от предаване на Опра Уинфри. Шоуто е излъчено далеч преди процедурата да стане масова, но Лий си спомня жена лекар, която обяснява колко необходима е тази технология. Когато е на 37 години, Каролин започва да се замисля за деца, а замразяването на яйцеклетки вече е популярно. По това време тя се запознава със страхотен мъж, но отначало връзката им е от разстояние.

Въпреки това той я подкрепя и Лий решава да мине през процедурата.

Заради възрастта й и резултатите от изследванията й лекарите препоръчват да мине два цикъла на екстракция. Това почти удвоява цената, но дава по-големи шансове за забременяване. След няколко години тя и приятелят й се женят и решават да имат деца. Отначало дори смятат, че имат на разположение твърде много яйцеклетки.

Идеята да бъдат оплодени всичките 25 от тях им се струва странна, но след началото на процеса осъзнават, че не всяка е орисана да се превърне в дете. Някои лекари сравняват това с ефект на пясъчен часовник - започваш с много и постепенно запасът намалява.

Процесът на замразяването става все по-съвършен с годините, но между 5 и 15% от яйцеклетките не оцеляват размразяването. Тези, които успяват, биват оплождани и развитието им се следи през следващите дни. Най-здравите от тях се имплантират в матката, но само част от тях се закрепят за стените й - първият знак за успешно зачеване. Оттам нататък бременността носи своите рискове като всяка друга.

Лий е благодарна, че се сдобива с близнаците си - момче и момиче, но със съпруга си винаги са искали по-голямо семейство. За съжаление тя губи останалите яйцеклетки.

Нейният най-важен съвет - трябва да имате резервен план, ако вашите яйцеклетки се окажат негодни.

Що се отнася до Бриджит - веднага, след като се появява на корицата на Bloomberg, заваляват имейли и обаждания. Жени от целия свят търсят съвета й и тя дори създава собствен блог на име Eggsurance, който се превръща в процъфтяваща общност, споделяща опит със замразените яйцеклетки. В преживяването на Адамс мнозина виждат вдъхновение и тя се превръща в ходеща реклама на процедурата.

Но в онзи мартенски ден, в който всичките й яйцеклетки вече са изчерпани, тя осъзнава колко едностранчиво е представила всичко и колко малко информация има за "втора част" от процеса. Има твърде много маркетинг и напразни обещания.

Бриджит започва да рови и първото, което открива е, че фертилната индустрия всъщност е доста потайна за данните за своята успеваемост.

Частните клиники често не са склонни да споделят подробни отчети и се стремят да скрият от пациентите си академичните проучвания, които доказват успеваемостта на технологията.

Освен това, допълва Адамс, много клиники предлагат единична процедура, без да споменават, че най-вероятно ще са необходими поне няколко, за да бъдат събрани достатъчен брой яйцеклетки, които да доведат до бременност. Точно това се случва и с нея.

Когато тя получава последните си изследвания, установява, че по време на процедурата по екстракция фертилността й вече е започнала сериозно да намалява. Били са нужни повече от 11 яйцеклетки. Тя определя този тип мълчание към нея като безсъвестно.

Въпреки че остава защитник на замразяването на яйцеклетки, Бриджит казва, че жените трябва да са по-добре информирани за възможните развои на събитията, включително и за негативния, а в медицината трябва да има повече прозрачност. В момента повечето виждат само оптимистичните истории, но те не са всичко.

Самата Адамс все пак стига до своя щастлив край - тя успява да зачене, благодарение на донорска яйцеклетка и сперма.

Наскоро преминава през първия си преглед с видеозон. Дори казва, че избирането на донор на сперма е било доста забавно - като да обикаляш в сайт за запознанства. Да избере донорска яйцеклетка обаче е било сломяващо, защото през цялото време си мисли "Това трябваше да съм аз".

В момента основната цел на Бриджит е да контролира върховете и спадовете, през които емоциите й преминават. Но когато чува за първи път сърцето на нероденото си дете, очите й се насълзяват от радост и благодарност. Терминът й е през май месец тази година.

#1 Xaoc 30.01.2018 в 13:26:02

Това са предимно самовлюбени, егоистични стари моми, чиито свръх изисквания никой мъж не е успял да покрие. И сега егоизмът прераства в това да създадат собствено егоистично потомство без нормална семейна среда. Колкото и да им се иска да не е така, детето се нуждае и от баща. А те не могат да осигурят. Неслучайно деца се раждат преди 35, след това вече е късно. Но тенденцията е точно като тази в статията и един ден ще е пълно със старци и бабички на родителските срещи.

#2 bfm 30.01.2018 в 16:29:49

Жените са различни, някои искат да бъдат майки, други - не. Една голяма част изобщо не знаят какво ги очаква, когато станат родители, а за това после плащат децата. Мисля си, обаче, ако интелигентните жени (допускам, че жените кариеристки са такива) отлагат или изобщо се отказват да създават семейства, а необразованите раждат по 5+ деца, какво ли бъдеще ни очаква. Едва ли естественият отбор ще прости подобна безотговорност.

#3 Lokum 30.01.2018 в 16:31:02

Нейният най-важен съвет - трябва да имате резервен план, ако вашите яйцеклетки се окажат негодни. ---- Няма резервен план. Резервният план е станал план А. Правилният план е бил да роди на 22 здрави деца и на 30 да е обратно в кариерата.

#4 Xaoc 30.01.2018 в 17:24:53

Резултатите от "естественият отбор" се виждат 2 коментара преди моя

#5 Nestor 10 30.01.2018 в 17:47:03

Bfm, ако знаеш колко си прав само... Объркан Давам за пример един познат, който има приятелка с дете на 5 и нещо беше.Тя го е родила на 37, с единствената идея, че цъкал биологичния часовник.Преди това кариера, това, онова, и хоп - бебе.Е, по нормалния начин е бебето, и тя била чела колко е добре да си майка, това-онова.Ефекта върху нея бил опустошителен.Па и като се падне едно такова по активно дете, дето без мама не може, просто е страшно.Тя наистина спада към интелигентните жени, нещо с някаква наука се занимавала.И естествено сега детето го отнася, щото няма кой да го гледа, боледува, детска градина, а на нея и идва нанагорно, понеже иска всичко да е наред за него. А тия в статията са някви недо... лелки, и живота им е показа, че не може да се е***ат с него, по най-лошия възможен начин, за съжаление.Тия дето са им зели парите тогава, удобно са пропуснали да им кажат рисковете и вероятностите в проценти, за да им приберат по 20-30 000 долара.Вероятно в договорите има клаузи, които оправдават после всеки един неуспех.Дано има някакъв начин да си върнат част от тия пари, защото дете/деца може да се осиновят, може и да успеят по нормалния начин, божа работа.

#6 dedo adji 30.01.2018 в 18:11:12

8000 жени са приблизително 0.1% от жените в детеродна възраст в САЩ. Ако ги отнесем към всички развити страни ще се окажат още по-нищожна част. Ако ги отнесем само към белите образовани жени от срдната класа в САЩ, може да надхвърлят цял 1%. Не е голяма загуба. Обществото спокойно може да преживее без гените на жени, останали излъгани в опита си да излъжат природата. И неустойка за потрошените пари им се полага, колкото и на разорените от Лас Вегас. Шансовете за печалба от рулетка или еднорък бандит са известни на всички. За рулетка със собственото тяло също се плаща.

#7 deowin 30.01.2018 в 22:15:29

>Това са предимно самовлюбени, егоистични стари моми, чиито свръх изисквания никой мъж не е успял да покрие Предполагам надали го усещаш, но да изразяваш такова мнение от позицията си на представител на пола, който просто по стечение на обстоятелствата, биологически причини и точно никакъв личен принос няма никакъв проблем спокойно да прави поколение 10-20 години по-дълго, отколкото могат жените, е брутално лицемерие. Най-лесно се демонстрира като помислиш за отношението си към мъже, които създават поколение на 40-50, каквито има достатъчно много. Би ли казал за тях, например, следното: >Това са предимно самовлюбени, егоистични стари момци, чиито свръх изисквания никоя жена не е успяла да покрие Надали. Точно затова е лицемерно. Да злобееш над мъката на някакви хора, породена от биологично заложените им ограничения, каквито ти нямаш, и то по рождение, а не заради личен избор и усилие, е недостойно, отвратително поведение на отрепка.

#9 Kenny McCormick 31.01.2018 в 00:03:58

"Правилният план е бил да роди на 22 здрави деца и на 30 да е обратно в кариерата" - аз саршисе това мнение. Бях в университета, точно периода 21 - 23 бая заченаха и родиха тогава. От никоя не стана и чеп за зеле. Нищо. Ниенте. Нула. Никоя от тях няма кариера, дори и наченки на кариера, дори и касиерка или секретарка не са. НИ-ЩО!!! Само поток от фейсбук снимки, нищо друго не стана от тия жени. Нещо повече, аз ги изслушвах. Идваха и плачеха. Преди изпит, преди сесия, идваха и плачеха. Деца, заченати от небрежност, заченати от мързел, заченати от нехайност. Още като дойдеше и се познаваше по изкривеното й лице - бременна е. Дете - нежелано. Както и да го въртим, нежелано. То не беше заченато от желание да бъде заченато. То беше заченато, защото тя "смятала", защото "то не става от веднъж", защото "той ме пази". И, пак повтарям, като Божинката - тотално нежелани деца. Раждат се все пак, родата се напива на куче, обществото се подмокря - ново българче е дошло на тоя свят, ще ги морим душманите. Булката се жени с корем три километра пред нея, младоженецът преглъща, той го е правил все пак. Щастие е да те омъжат на 22, понеже не знаеш що е то презерватив, няма две мнения.

#10 dedo adji 31.01.2018 в 00:04:49

ОК, Мако, хвана ме. Аз няма, като авера ти, да се опъвам, че грешката ми е вярна. И най-мъдрият си е малко прост. Елката ми изпуши да смята кяра от скреч картите. Какти и да е, това прави ефекта от тия високо мотивирани дами още по-пренебрежим.

#11 dedo adji 31.01.2018 в 00:19:32

Стана ясен произхода на емпатията на кенчето към женските страдания, следствие от женски акъл. А от тебе какъв чеп стана, кенче, след всички плачове на рамото ти. Аз пък, познавам една сюрия булки, родили на 21-3, след това второ на 25-7, с нормална средностатистическа професионална кариера. Сега са пенсионерки и вместо грамоти и отличия прегръщат внучета. И внучетата ги прегръщат. Грамотите могат ли да прегръщат.

#14 dedo adji 31.01.2018 в 02:28:40

Петя, бруталният не съм аз и ударът под кръста не е от мен, а от жувота. И защо мислиш, че мъжете нямат нужда някой, освен жените за wебън, да ги прегръща? Внучето като каже "даду" ме изпълва повече от всички грамоти, медали и отличия по света и у нас. даже и майка му, като казваше "Ти си най-гадния татко по всички земни кълбета" Между другото, Мария Кюри има две нобелови награди, и то не за маркетинг или измама (пардон, реклама) и няколко деца.

#15 straight 31.01.2018 в 07:16:41

Описаното в този материал е много вярно. И доста тъжно. Добра илюстрация на разделението на половете, наложено от природата и потъпкано от социалния аспект на човека. Чисто биологично погледнато, целият живот на жената се върти около зачеване, износване и раждане. Когато това се пренебрегне в името на други цели, резултатите може да са много разочароващи. Това е логична и проста житейска истина. Всяко нещо идва на съответната цена. Ителигентни и образовани жени като тези по-горе, бе трябвало да го знаят. Накрая, картината добива съвсем противоестествен характер - да родиш дете на 50 год (първораждаща), което генетично е от други родители. Или, да родиш на 50 г за първи път дете от съпруга си, заченато инвитро, защото вече сте много възрастни. Къде остана старовремското класическо правене на деца? Жал ми е за тези нещастни хора.

#16 Kenny McCоrmick 31.01.2018 в 07:55:36

"Стана ясен произхода на емпатията на кенчето към женските страдания" - шог и бонба! Прав си, женските страдания не бива да предизвикват никаква реакция! Да страда, к*чката там... "А от тебе какъв чеп стана, кенче, след всички плачове на рамото ти." - к'вот - тако'а. На работа ли ще ме взимаш, че ми искаш CV? "Аз пък, познавам една сюрия булки, родили на 21-3" - да, и аз, както казах. "след това второ на 25-7" - трето, пето, десето, петнайсто, футболен отбор с резервите... "с нормална средностатистическа професионална кариера" - демек касиерка в Кауфланда... "Сега са пенсионерки и вместо грамоти и отличия прегръщат внучета" - анатема на грамотите, да се изгорят веднага всичките. Женските де, мъжките нема да ги бараме. "И внучетата ги прегръщат" - да не намекваш за... О, УЖАС... емпатия?!?!? "Грамотите могат ли да прегръщат." - не, но могат много други неща. Може би е трудно за обяснение, когато сигурно нямаш ни една...

#17 Dolmaze 31.01.2018 в 08:55:43

След масата коментари тук, не се чудя защо има такива вопли и стенания по повод ИК. Някакви жени там искали да имат деца на по-късна възраст, може ли такова безобразие! Кариери ми искали, самовлюбените лигли с лигли! Я да вървят да раждат на 21, да правят салата и да сипват ракия. Па ако на тая неопитна възраст се вържат на някакъв урод (защото никой не започва връзка с ''да знаеш, че след година-две ще почна да те бия''), дето после ги малтретира - ааааа, да са мислили тия тъпи крави! Като е искала семейство, ся ще търпи, ква емпатия, кви пет лева!

#18 скучко 31.01.2018 в 10:04:02

М, дааа, от писанието по-горе ми стана ясно: 1. Рекламираш некакъв продукт, процедура на първа страница. 2. След време- пак на първа страница- правиш анти реклама на същия продукт, процедура. Извод: Няма значение какво мислиш, правиш, важното е да си на първа страница. заб. вж. Антония Антонова обн.

Новините

Най-четените