Има хора, които привличат комарите както медът привлича мухите. Те ще бъдат ухапани от единствения комар в радиус от 5 км, а резултатът често е огромна и дори болезнена плюска.
Има и щастливци, които обикновено минават между капките и не представляват интерес за жилещата напаст, дори и наоколо да няма мишени от първия вид, които да оберат всички комари.
Животът е несправедлив, а въпросът е защо става така. Защо комарите налитат на едни хора, а други пропускат и има ли начин това да се промени? Все пак освен неприятен сърбеж, тези насекоми могат да пренасят и болести, макар и - Слава богу - не в България.
В различни части на света обаче ухапване от комар може да доведе до опасни болести като малария, Зика, Западнонилска треска, денга, жълта треска и какви ли не още екзотични инфекции.
Известно е, че само женските комари хапят хора и животни. Всъщност те могат да оцелеят и без да го правят, но имат нужда от кръвта, за да завършат репродуктивния си цикъл. В кръвта се намират хранителните вещества, с помощта на които се развиват яйцата им.
Това, което привлича комарите, е въглеродният диоксид, който бозайниците отделят при дишане. Няма обаче данни това да е свързано по някакъв начин с избора на жертви, т.е. разликата в дишането на различните хора.
Колкото повече се движи човек, толкова повече въглероден диоксид отделя. А комарите усещат промяната в нивата на този газ в околната среда и когато той се увеличи, това е знак, че наоколо може да има потенциална жертва и той да долети.
Останалите неща, които привличат комарите са топлината, влажността, телесната миризма и веществата в кожата и потта на хората, които я формират.
Именно в последното може да се търси евентуалното обяснение за избора на комарите, макар въпросът да не е детайлно проучен. Не е ясно, например, кое прави дадена миризма привлекателна за комарите, но проучвания сочат към вещества като индол, нонан, октенол и млечна киселина.
Все още се проучва и кое води до различната миризма и съответно е примамливо за комарите. Причините може да са генетични, наличие на определени бактерии върху кожата или комбинация от двете.
Телесната ни миризма по принцип се определя от гените ни. Което значи, че ако родителите ви са любимо меню за комарите, това може да очаква и вас.
По отношение на бактериите - установено е, че колкото повече различни бактерии имате по кожата, толкова по-безинтересни сте за комарите.
Макар да не може да се твърди със сигурност, смята се, че тъмните и черни дрехи са по-атрактивни за комарите.
Топлината от тялото и изпаренията от него също играят роля. Приближавайки се, комарът ги усеща е и възможно според тях да прецени дали да хапе или не. Установено е, че те харесват определена температура, което обяснява и защо често предпочитат хора пред други бозайници.
И, за съжаление, проучване сочи, че хората, които са пили бира, са по-привлекателни за комарите.
Открит е и рецептор в някои видове комари, който им позволява да разпознават млечната киселина. Става дума за Aedes aegypti, комарите, които разпространяват денга и Зика.
Други проучвания пък сочат, че вирусите на денга и Зика правят телесната миризма на мишки и хора по-атрактивна на комарите. Това е доста успешна стратегия за разпространение на вируса, защото така той кара комарите да хапят повече заразени хора, а след това и да разпространяват вируса, предавайки го на следващите си жертви.
Това става с повишено производство на ацетофенон - вещество, което е особено атрактивно за комарите.
Кожата на хората и гризачите обикновено е в състояние да произвежда антимикробни пептиди, с които да държи под контрол броя на бактериите. При заразени със Зика мишки обаче е установено, че този процес е затруднен и някои бактерии се размножават усилено, резултатът от което е повишено производство на ацетофенон.
При хора с денга това също е установено - в натривки от подмишниците им е открит повече от този кетон, отколкото у здрави хора.
Това обаче може да се коригира. Заразени с денга мишки са били лекувани с медикамента изотретиноин, който намалява нивата на ацетофенон и съответно - интереса на комарите.
По подобен начин стоят нещата и с маларията. Заразените с нея хора са по-привлекателни за комарите от тези, които нямат подобна инфекция.
Не се знае точната причина за това, но се смята, че причината е че паразитът, който причинява малария, произвежда вещество, което влияе на поведението на комарите. То кара и клетките на хората да отделят повече въглероден диоксид, което е като покана за вечеря за комарите.
Тепърва обаче науката трябва да реши още по-детайлно защо наистина комарите се насочват към едни здрави хора вместо към други. Това е и пътят за предотвратяването на поне някои от предаваните от комари болести.