Фантастичният Иличич чупи рекорди наляво и надясно. Остави Ибрахимович да му диша прахта

Йосип Иличич записа името си в историята на Шампионската лига Снимка: Getty Images
Йосип Иличич записа името си в историята на Шампионската лига

Йосип Иличич записа името си със златни букви в историята на Шампионската лига, след като отбеляза четири гола за победата на Аталанта с 4:3 над Валенсия в реванша от осминафиналите на турнира.

Двубоят на „Местая“ се игра пред празни трибуни заради заразата от коронавирус.

Това обаче изобщо не повлия на Иличич, който се превърна в най-възрастния играч, който отбелязва хеттрик в гостуване от Шампионската лига, като по този начин счупи рекорд на Златан Ибрахимович.

Словенецът вкара своите голове на възраст от 32 години и 41 дни – само с 21 дни по-възрастен от Ибра, който на 32 години и 20 дни наниза четири за Пари Сен Жермен срещу Андерлехт през 2013-а.

Иличич, който се превърна и в първия словенец, вкарвал хеттрик в Шампионската лига, има вече 14 гола във всички състезания от началото на 2020 година и излезе начело по този показател измежду всички играчи от Топ 5 лигите в Европа.

32-годишният нападател има вече 21 попадения в 29 мача във всички състезания от началото на сезона.

Той се превърна и в едва четвъртия футболист, който вкарва четири или повече гола в мач от директните елиминации на Шампионската лига. Другите трима са Лионел Меси, Марио Гомес и Роберт Левандовски.

Иличич обаче е единственият, който вкарва четири в гостуване.

А след като се разписа и при победата с 4:1 в първия мач срещу Валенсия, Иличич се присъедини към Меси и Кристиано Роналдо като играч, вкарвал пет или повече гола в двубой от елиминационната фаза на турнира на богатите.

Аталанта също записа рекорд и се превърна в първия дебютант, който достига осминафиналите на Шампионската лига след Лестър през 2017-а и в първия италиански отбор с подобно постижение след Лацио през 2000 г.

Иличич се разписа на два пъти от бялата точка през първото полувреме, като между головете му Кевин Гамейро бе точен за Валенсия.

Отново Гамейро и Феран Торес изведоха домакините напред в резултата, но с нови два гола Иличич оформи крайното 4:3 и общия резултат от 8:4, с който бергамаските се класираха за четвъртфиналите на Шампионската лига.

За съжаление на Иличич и феновете, това ще е последният мач за Аталанта за известно време, тъй като всички спортни прояви в Италия са спрени до 3 април заради коронавируса.