Байерн има защо да се сърди на съдията, но отпада заради собствените си грешки: 5 извода след 2:2 срещу Реал

Заслужаваше ли Байерн да продължи напред и фаворит ли е Реал във финала - четете в изводите от мача в галерията... Снимка: Getty Images
1. Независимо дали спечелят трофея, в Реал ще имат много работа през лятото

Трети пореден финал в Шампионската лига и четвърти в последните пет години е уникално постижение. Но Реал отстрани Байерн без по никакъв начин да убеди, че е по-добрият отбор. И независимо дали успеят да спечелят трети пореден трофей в турнира, или не, в клуба ще имат доста работа през лятото. Съставът се нуждае от обновяване и самият Зинедин Зидан би трябвало вече да го е осъзнал, колкото и да демонстрира неизчерпаемо доверие към настоящите си играчи. Снимка: Getty Images

2. Байерн беше напълно способен да победи, но трябва да се сърди на себе си

Баварската машина беше ужасно близо до финала и има защо да проклина и късмета си, и проблемите с контузии, и рефера, който трябваше да отсъди дузпа при поне едно от положенията в наказателното поле на Реал. Макар доста фактори да бяха срещу тях, немците показаха, че не са по-слаби от съперника и го надиграха и в двата мача. За отпадането обаче трябва да се сърдят само на себе си, за непростимите грешки в защита, подарили лесни голове на Реал, както и за пропуските и в Мюнхен, и на реванша. Могат да се сърдят конкретно и на Роберт Левандовски, от когото се очаква да решава двубои на такова ниво, а така и не успяваше да завършва атаките.
3. Двамата вратари направиха разликата

Кейлор Навас изглеждаше сред футболистите на Реал, чиято форма е спаднала през този сезон. А някои изяви като изпуснатата топка, донесла третия гол на Ювентус на "Бернабеу", предизвикаха нова порция призиви да бъде търсен заместник на вратаря. Той носеше вина за допуснатия гол и в първия мач с Байерн. В реванша обаче Навас стана герой на мача с изключителни спасявания (общо 8) и ако трябва да посочим един човек, отговорен Реал да играе в Киев, ще посочим първо него.

На другата врата беше Свен Улрайх, от своя страна получил немалко похвали през сезона за начина, по който замени фигура като Мануел Нойер. Само че точно снощи разликата между него и Нойер беше космическа. Улрайх направи лошо впечатление още през първото полувреме с нервната си игра с крака, неточните си пасове и лошите си изчиствания. Той всяваше напрежение в Байерн на практика с всеки свой пас. Но върхът дойде в 46-ата минута, когато реагира напълно аматьорски на връщането на Толисо и остави топката да мине покрай него, за да я вкара Бензема на празна врата за 2:1. До края Улрайх общо взето стабилизира играта си, но вече беше твърде късно, а този удар се оказа прекалено тежък за отбора му. Снимка: Getty Images

4. Зидан си заслужи оставането

Треньорът, който беше пред уволнение по-рано през сезона, би трябвало да е успял да убеди всички, че е точният човек за Реал. Зидан продължава да трупа невероятни постижения на скамейката и независимо какво се случи във финала, си спечели правото да продължи да води отбора. За два сезона и половина като треньор, Зидан класира Реал на три поредни финала в Шампионската лига. Някои го определят като тактически ограничен, но той знае как да мотивира футболистите си и да измъква максимума от тях - затова и, като на шега, може да стигне до три поредни спечелени Шампионски лиги. Доскоро това се смяташе за нещо невъзможно, защото никой не беше печелил дори два пъти поред.
5. В Ливърпул (и Рома) няма защо да се страхуват от този Реал

Вероятните съперници на Реал на финала би трябвало да са обнадеждени от играта на "белия балет" напоследък. В реванша с Ювентус (когато беше на прага на немислим крах) и в двата мача срещу Байерн, Реал беше надигран и показа множество слабости. Защитата е доста уязвима и не се вижда как би могла да отговори на това, което например Ливърпул показва в атака. Разбира се, постиженията на този отбор на Зидан няма как да не вдъхват респект, а големите фигури в състава притежават характер на победители, който ги е измъквал във всякакви ситуации. Реал винаги е способен да изнесе голям мач и да спечели финал, но в момента въобще не изглежда непреодолим.  Снимка: Getty Images

Този мач ще остане в историята като един от класическите сблъсъци между Реал Мадрид и Байерн Мюнхен.

Великото съперничество между колосите продължи в тазгодишните полуфинали на Шампионската лига и както и миналия сезон, отново завърши с триумф на Мадрид.

След изстраданото 2:2 на "Бернабеу" снощи, Реал постигна общ резултат 4:3 и се класира на трети пореден финал в турнира. Баварците бяха на косъм да отстранят съперника с още едно решаващо попадение на чужд терен, но отново пропуснаха положенията си, както и преди седмица.

Всичко започна страхотно за тях с ранния гол на Кимих, но Реал бързо го върна чрез Карим Бензема. Френският нападател, редовно хулен от феновете на собствения си тим, взе ценен личен реванш с двата си гола в срещата. В началото на второто полувреме той наказа грешка на вратаря Улрайх за 2:1, а в 62-рата минута Хамес Родригес наказа бившите си съотборници за 2:2 и даде надежди на Байерн.

До края обаче гостите не се възползваха от положенията си и затова отпадат от надпреварата, макар и с високо вдигнати глави.

Байерн можеше да получи дузпа поне на три пъти в двубоя.

В 17-ата минута Левандовски беше дръпнат в наказателното поле, но в този случай отсъждане на наказателен удар щеше да е по-скоро пресилено. В края на полувремето обаче, при играта с ръка на Марсело, дузпата изглеждаше чиста.

През втората част Рамос извърши ужасно закъсняло влизане срещу Левандовски и макар че топката вече беше далеч, в тази ситуация също можеше да бъде отсъдена дузпа.

Какво не достигна на Байерн, как успя Реал да отстрани съперника, без да убеди с играта си, и има ли от какво да се страхува другият финалист?

Отговорите търсим в галерията с 5 извода от Реал Мадрид - Байерн Мюнхен 2:2.