Лудогорец ли беше страшен, Арсенал ли беше слаб?

1.Освен класа, трябват тактика и дисциплина. Лудогорец не ги показва всеки път

Лудогорец изигра мача както трябваше да изиграе и този на „Емирейтс”. Видя се, че отборът може да постигне невероятно много, когато към класата на чужденците в предни позиции се прибави тактическа грамотност и точна постройка, която да компенсира слабостите в защита. Видя се и че онова 0:6 беше вследствие на грешната постройка и на рухването през второто полувреме – и не отразява разликата във възможностите на Лудогорец и Арсенал.

Снощи Лудогорец не изнесе защитата твърде напред, покриваше пространствата колкото можеше и се възползва от по-статичната атака на Арсенал. През първото полувреме тимът показа и невероятната ефективност в нападение, която не се прояви в Лондон.
Снимка: Getty Images

2.Този път Лудогорец издържа физически и не допусна спад

Неведнъж през този сезон Лудогорец показва колективни спадове и играта на отбора рухва за цели периоди от мача, което в Шампионската лига неизменно се наказва. Този път обаче разградчани не отстъпиха, не се разпиляха, не се оголиха излишно, но и не се прибраха прекалено назад. До самия край те изглеждаха опасни, търсеха трети гол, имаха по-сериозните положения през второто полувреме. Удържаха физически и тактически, макар че грешката в 88-ата минута се оказа фатална.

И Арсен Венгер след мача призна, че на „Емирейтс” нивото на Лудогорец е паднало през второто полувреме, докато този път са изиграли 90 минути на ниво. Това е ключът към доброто представяне в турнир като Шампионската лига.

3.При браненето на аванса си проличава опитът

Лудогорец поведе и в домакинството на ПСЖ, преди две години поведе на Реал Мадрид и на Ливърпул в домакинските си мачове в Шампионската лига – все с голове в началото. Вкарваше при първите си положения в мачовете, а снощи вкара два пъти след първите две създадени опасности. Това няма как да е случайност и показва класа, показва настройка и концентрация. Срещу тези големи отбори обаче „орлите” така и не успяват да задържат аванса си. Равносметката е четири домакинства срещу европейски страшилища, четири повеждания с ранни голове, но... в крайна сметка три загуби и един равен.

Тенденцията се очертава ясно. Като домакин Лудогорец повежда рано, но губи аванса си, често след едва няколко минути (Ливърпул изравни още в 7-ата минута, снощи Арсенал вкара пет минути след гола на Кешеру), често след индивидуални грешки и неразбирателства. Редовно се пускат голове в най-важните моменти в края на полувремената.

Показателно е, че в нито един от тези мачове Лудогорец не успя да удържи предимството в резултата дори до края на полувремето. В гостуването на Базел този сезон Лудогорец също поведе през първото полувреме и отново не победи. Именно тук проличава липсата на достатъчно опит на такова ниво.

4.Владо Стоянов или Борян

Кой трябва да е на вратата на Лудогорец? Въпросът виси със страшна сила от известно време и сега, когато Владислав Стоянов загуби титулярното си място, изглежда става още по-заплетен. Българският национал пусна твърде много леки голове в последно време, Милан Борян обаче също не изглеждаше особено добре срещу Дунав в първенството. Снощи канадският национал можеше да прецени по-добре ситуацията при гола на Жиру, в още няколко ситуации имаше какво да се желае от играта му и не убеди безапелационно, че заслужава да е на вратата. Все пак обаче за момента изглежда по-добрият вариант от Стоянов.

Всъщност и двамата вратари на Лудогорец трябва да подобрят формата си. Те носят допълнително затруднение на проблемите на тима в защита.

5.Проблемите в Арсенал също трябва да се отчетат

Подходът на Лудогорец към този мач го направи различен от онзи на „Емирейтс”, но промените при Арсенал също помогнаха на домакините да са по-равностойни. Без Уолкът и Касорла „топчиите” нямаха същата динамика, атаката им беше доста по-статична с Жиру отпред и Санчес изтеглен по левия фланг. Удоволствие е да се наблюдава начинът, по който Арсенал разиграва и открива празните пространства, но отборът не беше на своя максимум снощи. Нищо чудно в предстоящото дебри с Тотнъм Венгер да се върне към варианта със Санчес в центъра на атаката.
6.Напълно възможно е Базел да бъде победен

Отдавна се знаеше, че решителният мач за Лудогорец в тази група е на 23 ноември срещу Базел на „Васил Левски”. Този двубой вече се появи на хоризонта и ще отреди дали българският отбор ще продължи в Лига Европа напролет. Досега Базел и Лудогорец имат по една точка, спечелена от равенството между тях 1:1 в Швейцария. Българският отбор изглежда с добри шансове да преодолее швейцарците, ако покаже играта от снощи.

След такъв мач, какъвто изигра снощи Лудогорец срещу Арсенал, разочарованието и радостта се смесват.

Загубата с 2:3 влиза в статистиката, но емоцията от добрата игра на българския шампион остава в паметта и в сърцата на феновете. Срещу съперника, който го разгроми с 0:6 преди броени дни, Лудогорец изигра най-добрия си мач в Шампионската лига този сезон и показа какъв огромен потенциал има - както и какво още му е нужно, за да оползотвори този потенциал.

Ето че български отбор, макар и съставен от чужденци, се държа равностойно срещу гранда на английския футбол, поведе с 2:0 и до края продължаваше да търси трети гол. Имаше шанс за равенство, имаше шанс и за победа, напълно реален.

Как така „орлите" играха толкова добре този път и какво все пак не им стигна за да вземат поне точка?

В галерията ще намерите шест извода от снощния мач.