Такива мачове ни карат да обичаме футбола още повече: 5 извода от Аякс - Тотнъм 2:3

Тотнъм го направи по най-драматичния възможен начин - преди началото на второто полувреме изоставаше с 0:3 в общия резултат, а финалният гол дойде в 96-ата минута Снимка: Getty Images
Лукас Моура прати "шпорите" на финала с трите си гола Снимка: Getty Images
Лукас Моура прати "шпорите" на финала с трите си гола
Аякс показа великолепен футбол в това издание на турнира и дребни детайли не достигнаха за класиране на финала Снимка: Getty Images
Появата на Фернандо Йоренте промени мача, защото той ангажира централните защитници на Аякс и остави пространства на Лукас Моура да се развихри Снимка: Getty Images

Чудесата в тазгодишното издание на Шампионската лига нямат край!

За пръв път в историята си Тотнъм е на финал в турнира. "Шпорите" го постигнаха след поредна знаменита вечер на голов спектакъл и фамозен обрат с победа с 3:2 над Аякс в Амстердам в полуфинала реванш.

Тотнъм изоставаше с 0:2 на почивката, но успя да осъществи пълен обрат с победен гол в 96-ата минута, когато героят Лукас Моура оформи своя хеттрик.

07:37УЕФА отново се подиграва: Дава на Ливърпул и Тотнъм по-малко от половината стадион

Аякс имаше предимство заради победата с 1:0 в първия мач, а холандците започнаха страхотно и реванша пред собствена публика. Още в 5-ата минута Матийс де Лихт беше оставен след ъглов удар и с глава откри резултата. В 35-ата Хаким Зийех ознаменува активната си игра с попадение с фалцов изстрел за 2:0.

Нищо в играта на Тотнъм не се получаваше и отборът отстъпваше във всяка точка от терена. През втората част обаче мачът се промени напълно, защото гостите излязоха преобразени.

Лукас Моура се разписа на два пъти за три минути и изведнъж пълният обрат изглеждаше възможен. После Аякс поизравни играта и създаде няколко златни положения да сломи напълно противника. При едно от тях Зийех уцели гредата.

Тотнъм обаче намери сили за мощен финален натиск, който даде резултат в 96-ата минута. Моура пое подаване на Деле Али и с левия крак порази далечния ъгъл на Онана, за да смълчи стадиона и да класира Спърс на финал срещу Ливърпул.

Какво научихме от поредния зашеметяващ мач реванш в Шампионската лига? Заслужи ли си Тотнъм класирането, а Аякс - отпадането? Какво да очакваме от финала?

Отговорите са в петте извода от Аякс - Тотнъм 2:3.

1. Ако някой се чуди защо обичате футбола, покажете му Шампионската лига

Каквото и да кажем за това издание на Шампионската лига, няма да е достатъчно да обхване изпитаните емоции от всички драми и обрати, поднесени в турнира. Вече имаме рекорд по класирали се отбори след загубен първи мач в елиминациите - това се случи цели шест пъти в тази Шампионска лига.

И то по какъв начин! Това е турнирът, в който никой отбор не може да бъде отписван, в който всеки е способен да надскочи себе си и да се превърне в легенда на своя клуб в един-единствен вълшебен миг.

Не че имаме нужда от напомняне защо обичаме футбола, но мачове като вчерашния, като Ливърпул - Барселона (4:0) и като Манчестър Сити - Тотнъм (4:3) само могат да ни накарат да го обичаме още повече. Това е зрелище като никое друго и остава да се надяваме тези велики двубои да продължат и с финала, както и в следващия сезон.

2. Тотнъм няколко пъти мина през огън, за да стигне този финал

Постижението на Тотнъм става още по-поразително, когато си спомним колко сложен път извървяха Спърс до този финал.

Те бяха пред отпадане още в предварителната група и имаха само една точка след първите си три мача. После обаче късни голове срещу ПСВ, Интер и Барселона ги класираха по инфарктен начин напред, а "шпорите" изпревариха Интер само заради по-добрите си показатели в преките двубои (загуба с 1:2 като гости, но победа с 1:0 на "Уембли").

Последва убедително отстраняване на Борусия Дортмунд на осминафинала, но после Тотнъм преодоля Манчестър Сити и Аякс след невероятни голови трилъри в реваншите. И то без контузения Хари Кейн. Никой не може да постави под въпрос духа и вярата на този отбор, вече никой не може да отрече и че Маурисио Почетино е треньор от световна класа.

Аржентинецът сам призна, че е сбъркал схемата в първия мач срещу Аякс, но вчера за пореден път се доказа като експерт по тактически промени в хода на срещата и напълно промени облика на Тотнъм през втората част след едно безнадеждно първо полувреме. Почетино и играчите си заслужиха финала и сега им остава с представянето си в него още един път да опровергаят всички, които се съмняват в тях.

3. Лукас Моура се възползва от присъствието на Йоренте, за да направи най-големия си мач

Самият Лукас Моура също изстрада много, за да стигне до този най-знаменит мач в своята кариера до момента. Бразилецът си остава странен футболист, способен на магически докосвания, но способен и да се губи напълно по терена в поредица от мачове.

През първото полувреме снощи, Лукас не успя да си намери място на терена и изглеждаше, че отново ще разочарова. Но влизането на Фернандо Йоренте през втората част позволи на най-новия футболист на Тотнъм (така е, той пристигна преди година и половина и оттогава "шпорите" нямат други попълнения) да се развихри в пространството зад централния нападател.

В тази зона пролича неговата пъргавост, неговият нюх за позициониране, умението му да действа на много висока скорост и да завършва атаките мигновено. Естествено, от Лукас ще се очаква да покаже тази своя версия и на финала.

4. Този състав на Аякс няма да има нов шанс в Лигата

Съдбата беше сурова към този невероятен Аякс, който отдавна надмина всички очаквания с отстраняването на Реал Мадрид и Ювентус. Холандците докосваха финала и нямаше да бъде незаслужено да достигнат до него, въпреки отстъплението през второто полувреме снощи.

Всъщност Аякс създаде достатъчно положения да вкара 3-4 гола и да откаже Тотнъм преди да се стигне до фаталната последна минута. Но на моменти липсваше точният завършващ удар, на моменти и късметът обърна гръб. И колкото и симпатии да предизвиква Аякс с прекрасния си футбол, нещо не достигна в малките детайли, отличаващи просто добрите отбори от наистина изключителните.

Отпадането на Аякс е още по-болезнено и защото този състав едва ли ще има възможност да се пробва втори път в Лигата. Политиката на "Божиите синове" е да продават играчите с голям потенциал, а такива в този отбор има доста. Франки де Йонг става играч на Барселона от следващия сезон, поне няколко от другите блестящи таланти също ще бъдат продадени и Ерик Тен Хаг ще изгражда нова основа на тима - ако самият той не бъде пожелан от някой топ отбор.

5. Клоп или Почетино най-сетне ще донесат трофей на отборите си

Вече знаем, че ще имаме английски победител в Шампионската лига за пръв път от 2012 г. насам, когато Челси надделя над Байерн Мюнхен с дузпи. Това е и първият английски финал от 2008 г., когато отново дузпи решиха спора между Манчестър Юнайтед и Челси в полза на "червените дяволи".

Какво да очакваме от сблъсъка между Тотнъм и Ливърпул? Двата тима се познават твърде добре и това сякаш налага предпазлив подход от тях в един толкова значим двубой. Само че става въпрос за отбори, които могат да играят изключително красив футбол и се надяваме да покажат именно тази своя страна на "Уанда Метрополитано".

Този сезон "мърсисайдци" взеха две победи с по 2:1 над съперника във Висшата лига и влизат като фаворити в мача. Това може да се окаже допълнително бреме за футболистите на Клоп, но също като германския мениджър, Маурисио Почетино все още не може да се похвали с купа със Спърс, въпреки невероятния тим, който изгради. Сигурното е, че някой измежду двамата треньори ще вдигне своя първи трофей с отбора си - и то не какъв да е трофей, а най-значимият.