Майстори на самоунищожението

Второ домакинско поражение в рамките на четири дни е нова стъпка към пропастта за Юнайтед, който се е запътил към ранно съсипване на целия сезон Снимка: Getty Images

Манчестър Юнайтед получи голове след балонна дълга топка, след тъч и след изчистване с глава от противниковата половина.

А най-добър за тима беше 20-годишен младок, пристигнал преди два месеца.

Едно такова обобщение може би дава само бегла представа за случилото се при загубата с 2:3 от Галатасарай в Шампионската лига, но е показателно за по-дълбоките проблеми, тровещи сезона на Юнайтед.

Второ домакинско поражение в рамките на четири дни е нова стъпка към пропастта за отбора, който се е запътил към ранно съсипване на цялата кампания.

Рафаел Варан заяви, че тимът е способен да спечели Шампионската лига, но резултатите показват друго: последно място в групата на турнира, десета позиция в Премиър лийг и вече шест поражения във всички надпревари.

Затова фиаското срещу Галатасарай е далеч от единичен случай и представлява естествено продължение на установената тенденция.

Това беше пореден мач, в който играчите на Юнайтед се радваха на някои добри периоди, но се доказаха като майстори на самоунищожението и сами си причиниха всички неприятности.

Най-добрите минути за домакините бяха в началото на второто полувреме, когато Кристиан Ериксен влезе в игра и поне за малко накара всички в червено да заиграят по-смислено.

След няколко отлични положения Юнайтед заслужено поведе с 2:1 и отправи 6 удара в рамките на двайсетина минути.

Червената лампа светна, когато вратарят Андре Онана изпусна топката при едно центриране и така загатна какво предстои. Направо вече е трудно човек да повярва, че това е същият непоклатим вратар, пристигнал от Интер и играл преди пет месеца финал в Шампионската лига.

Камерунецът за пореден път се пречупва под цялата тежест на това, което представлява Манчестър Юнайтед в момента: паянтова конструкция, способна да поддаде във всеки един момент при всеки един от своите елементи.

Когато Онана изпусна онази топка, грешката му не беше наказана, но паниката вече се беше разпростряла на трибуните, на скамейката, а неизбежно и на терена.

20 минути преди края Юнайтед водеше на отбор, който до момента нямаше победа на английска земя. Но в рамките на 10 минути Галатасарай изравни, пропусна дузпа и отбеляза победен гол.

Керем Актюроглу направи 2:2 след атака, започнала от тъч в половината на Галатасарай.

После Онана сгреши фатално един пас към Каземиро, отчаяният бразилец се хвърли в краката на Дрис Мертенс и направи дузпа, получи и червен картон.

Мауро Икарди изобщо не уцели вратата от 11-те метра, но кулминацията тепърва предстоеше.

Мачът беше толкова странен, че бившият защитник на Тотнъм Давинсон Санчес някак записа две асистенции, като особено втората беше абсолютен срам за Юнайтед, защото Санчес просто върна с глава от своята половина една безцелно пратена напред топка.

Пресеченото подаване се превърна в извеждащ пас за Мауро Икарди, за да може аржентинецът да се превърне в герой и да се реваншира за пропуснатата малко по-рано дузпа.

При последния гол засадата беше покрита от неориентирания Софиан Амрабат, който страда много в мача и си пролича точно какво представлява: взет на пожар дефанзивен халф, принуден да играе като ляв бек поради липса на алтернативи.

Не е лесно да се прецени кой от допуснатите голове беше най-унизителен за Манчестър Юнайтед, тъй като първият беше отбелязан от бившия играч на тима Уилфред Заха, оставен да се надборва с подтичващия около него Диого Далот.

Цялостно футболистите в червени екипи поднесоха още една трагикомедия на своите фенове, този път надминавайки всичко досегашно през сезона.

Юнайтед се пропукваше почти веднага след като отбелязваше своите голове и още веднъж си позволи внезапен колективен срив в най-неподходящите моменти.

Каземиро пък вече има три червени картона в кратката си кариера на "Олд Трафорд" и мач след мач изглежда все по-стар и по-бавен, защото не се намира кой да му помага в зоната пред защитата.

Крайният резултат е две поредни загуби за Юнайтед в Шампионската лига и последно място в група "А" с 0 точки.

Снимка: Getty Images

Поражението от Байерн Мюнхен можеше да е с много по-сурово числово изражение от онова 3:4, но все пак да отстъпиш на германския шампион не е срамно.

Загуба от Галатасарай обаче е нещо друго. Турският шампион се измъчи с Молде в плейофа и падаше с 0:2 от Копенхаген преди да измъкне късно равенство.

Когато такъв тим надиграва състава на Тен Хаг, няма как да говорим за нещо различно от поредно падение на английския гранд.

Треньорът отново обърка състава и дори само решението му да заложи на Ханибал Межбри сред титулярите развали първото полувреме на отбора.

Но няма да е справедливо да обвиняваме младия Межбри, когато далеч по-опитни фигури се изложиха тотално и за кой ли път не оправдаха статута си на основни единици за "червените дяволи".

Всъщност единственият, който заслужава само добри думи, е най-младият титуляр за домакините във вторник вечер, Расмус Хойлунд.

Голмайсторът направи каквото трябваше, вкара два пъти, един гол му беше отменен, а един пас към Бруно Фернандеш доведе до чисто положение и пропуск на португалеца.

Парадоксално, но в един момент изглеждаше, че Юнайтед на Тен Хаг си има всичко, освен централен нападател - а сега сякаш единствено нападателят е на мястото си, докато останалото е някакъв невъобразим хаос.

Три десетилетия изминаха, откакто манчестърският колос беше елиминиран от Галатасарай в Шампионската лига след едно кошмарно гостуване в Истанбул.

Градът отново ще приеме Юнайтед през ноември и няма да е чудно тогава "Чим бом" пак да засили съперника си към изхода от турнира.

Защото нивото на футбола от състава на Тен Хаг e такова, че не подсказва нищо по-различно от отпадане още в груповата фаза.