Животът на възрастен започва на 30, казват някои. Или малко по-рано - ако живееш в Москва.
The Guardian събра някои интересни московчани, станали известни още преди 30-годишна възраст. Именно те са тези, които допринасят за една Русия, различна от онази, за която четем в медиите, пише изданието.
Това са творци, които дават глас на лишената от изява постсъветска младеж, или са млади политици, редовно тормозени и арестувани. Сред тях има и независими журналисти, борещи се с руската пропагандна машина. Прочетете повече за най-интересните млади московчани от различни области и вижте в галерията някои от тях.
Политика
Максим Кац, бивш играч на покер и политик
"Този орган (московският районен съвет) е абсолютно безполезен. Той няма никаква власт". С този необичаен девиз на кампанията си, Макс Кац успешно кандидатства за пост в общинския съвет на Щукино, Москва, на 27 години.
Той заяви пред медиите, че е спечелил, защото е "избрал да бъде честен", но и защото "хората искаха да видят свежо, ново лице". Сега 30-годишен, Кац не е като обичайните руски политици. Той е бивш национален шампион по покер, който е налял печалбите си от карти в политическата си кампания.
Оттогава той се е превърнал в популярен опозиционен политик, активист и блогър в Москва.
В скоро издадено ръководство с името "Кой кой е в руската опозиция", Кац формулира стратегия за президентските избори през 2018 година. "Победата е възможна", твърди той, "ако опозиционните групи си сътрудничат. Опозициятаизобщо не е слаба, както държавата се опитва да твърди. И тя може да спечели".
Забавнее было бы только разве что эту фотку поставить :) 5 сентября 2013 года pic.twitter.com/tPDmkskyEn
— Максим Кац (@max_katz) May 29, 2015Изабела Магкоева, изгряваща звезда на руската левица
24-годишната Изабела Магкоева обича бокса и комунизма, ако съдим по биографията й в Twitter. Бившият тийн-модел започна да се появява на опозиционни протести около 2010-та и скоро става изгряваща звезда на руската политическа левица.
Тя често е сравнявана с чилийската протестираща студентка, която се издигна до политик Камила Валехо, може би защото и двете жени привличат внимание както с външния си вид, така и с политическите си акции.
Комунизмът понесе тежък удар с разпадането на Съветския съюз, но Магкоева е обявена от руската преса за съществена част от "изгряващата червена зора" и нарича Ленин "велик революционер".
испытываю предельные дозы ультракаина в рот pic.twitter.com/0PxFc1BCyX
— Изабель Магкоева (@isabelmagkoeva) April 20, 2015"Убийството на Борис Немцов бе терористичен акт", казва Иля Яшин, негов близък политически съюзник и приятел.
Младият активист и член на опозиционната партия "РПР-Парнас" беше на мястото на атентата 20 минути след убийството на Немцов и ръководеше усилията по довършване на доклада му "Путин. Война" за присъствието на руските военни в Украйна.
"Беше мой дълг към паметта на покойния ми другар да довърша започнатото от него", заяви Яшин пред радио "Свобода".
Сега 31-годишен, Яшин изгражда политическата си кариера от 20-годишен, ръководейки младежкото крило на демократичната партия "Яблоко", преди да се присъедини към "РПР-Парнас".
Преди време той попадна в клопка, организирана му от жена, работеща за разузнаването. Колата му редовно е заливана с фекалии, а той самия често е атакуван вербално от прокремълски настроени активисти.
Завтра вместе с Андреем Пивоваровым презентуем доклад #ПутинВойна в Петербурге. Аккредитация по телефону: 89119899456 pic.twitter.com/4y6uwXCSeD
— Илья Яшин (@IlyaYashin) May 13, 2015Култура
Алина Гуткина, радикален млад творец
30-годишната Алина Гуткина е московски творец, който се фокусира върху "радикалната младеж" на руските предградия. Нейните снимки се концентрират върху "култа към мъжествеността" сред поколението, родено по време на разпадането на СССР. Те показват недоволен градски живот сред графити, разходки по влакови релси и игра с оръжие.
Гоша Рубчинский, постсъветски моден дизайнер
Той залага на изчистени линии, вдъхновени от татуировките чорапи, бели анцузи и обелен лак за нокти. Модата на Гоша Рубчинский има отличително постсъветско излъчване. Творенията на 30-годишния дизайнер се продават къде ли не - от Южна Корея до Швеция, а миналата година той взе със себе си група улични московски скейтъри, за да представи колекцията си мъжко облекло за 2015 година в Париж. Подобно на Гуткина, неговото изкуство се концентрира предимно върху градските младежи на постсъветска Русия.
Тигран Аветисян, моден дизайнер
27-годишният Тигран Аветисян привлече вниманието на света на модата, като използваше проектираните от него облекла с цел протест. Той изписа "без работа", "спри да мечтаеш" и "твърде голям натиск" на пролетно-лятната си колекция, отразявайки реалността пред студентите по цял свят в наши дни.
Аветисян е следвал в лондонската школа по изкуства "Сентръл Сейнт Мартинс".
"Винаги е бил донякъде бунтовник", пише за него Calvert Journal в скорошно представяне на последните му проекти - видео, осмиващо маркетинговите техники на модните къщи. Макар и роден в Санкт Петербург, той сега нарича Москва свой дом.
Duty Free Pour Homme Ad (Spring Summer 2015 by Tigran Avetisyan) from Tigran Avetisyan on Vimeo.
Родена и израснала в Москва, Маша Демянова хваща за първи път фотоапарат на 14 години. Сега 24-годишна, за нея се казва, че е "пионер във фотографията на женския поглед" в Русия.
По професия тя е моден фотограф, но снима и портрети, които за разлика от Рубчинский и Гуткина, са по-скоро на подрастващи момичета, а не на момчета.
Тя също така е куратор на RYE, "виртуална общност", обучаваща млади фотографи от Русия и Украйна.
Валерия Гай Германика, кинорежисьор
Непослушното дете на руското кино, Валерия Гай Германика започва да снима филми на 19 години. Към 30-годишна възраст, тя е режисирала осем филма и е играла в три. Тя печели международно признание и слот в Кан за първия си пълнометражен художествен филм "Всички ще умрат, само аз ще остана" (2008).
Драмата за израстването в Русия показва живота и оцеляването на три тийнейджърки, живеещи в брутално московско предградие.
После Германика се ориентира към телевизията, заснемайки два сериала - "Школа", отново за тийнейджъри, и "Кратък курс за щастлив живот" - история за любовта и работата в Москва. Сега тя е на 31 години.
Даша Учка и Анастасия Пилепчук, и двете на около 25 години, започват да диджействат през 2013, но техният заразен младежки, див стил бързо им гарантира място в прочутата с ексклузивността си московска клубна сцена.
Те подготвиха микс за Calvert Journal, съставен почти изцяло от руски музиканти, защото "руската електронна музика се развива много бързо и в момента е в много добра позиция". Двете също така са основатели на популярното еротично онлайн издание "Ареола".
Lapti - DJ, "гласът на московските предградия"
Московските, извадени като от калъп, предградия са най-горещите креативни точки, които дават на новата генерация руски творци пространство да бъдат "искрени", когато става дума за съвременния живот, казва Анастасия Фьодорова от Calvert Journal.
Lapti е един от тях, музикален визионер, който бива наричан "гласът на московските предградия".
Lapti се специализира в употреба на научнофантастични саундтракове от 80-те години, джънгъл-рейв парчета от 90-те и дръм-ен-бейс от новото хилядолетие и им придава релевантност към сегашния град.
Last FM го описва като "важна фигура от московската бийт-сцена". Преди скорошно шоу в Boiler Room - който наскоро стартира в града, той цитира руски поп от 90-те години и съветски поп като музикални влияния.
Lapti не счита, че светът обръща достатъчно внимание на руската ъндърграунд музикална сцена: "Но пък точно това я прави ъндърграунд".
Медии
Братя Дзядко са част от млада, либерална медийна династия. 28-годишният Тихон работи за TV Rain (Дождь), 30-годишният Тимофей Дзядко е кореспондент на RBC, независима руска телевизия, а 33-годишният Филип ръководи онлайн образователен проект.
3 години братята правят седмично уеб новинарско шоу, наречено "Дзядко 3", описвано от Newsweek като "дефакто антипутински брейнсторминг", но спират през 2013-та, защото са се уморили, по думите на Тихон.
Да бъдеш млад журналист в Русия сега означава да направиш избор, обяснява той.
В държавните медии получаваш добра заплата, носиш хубави костюми, играеш с лъскави камери, но си част от огромен пропаганден орган.
В независимите медии няма пари и трябва да си готов за постоянни атаки срещу теб. Наричат те "фашист" и "предател" и ще има моменти, когато се питаш защо правиш това, казва той.
За Тихон отговорът е прост. Ако работиш за държавата, не се "опитваш да намираш отговори на трудни въпроси", а си просто доставчик на информация, коментира той.
Пътят, който братята са поели, вероятно не е изненадващ - майка им е журналист, а в семейството им има още други хора, изкарващи си прехраната с писалка в ръка. Дали пак ще работят заедно някога? "Може би, изживяването беше много приятно", казва Тихон.
Даниел Трабун, главен редактор на "Афиша"
Даниел Трабун е начело на едно от най-влиятелните издания за градски лайфстайл в Москва - "Афиша". Стартирало през 2000-та с акцент върху програмите на кината и театрите, изданието се разширява постепенно и сега вътре моцже да се прочете, например, материал, който сравянва кримския рейв-фестивал "Казантип" с други фестивали по света.
Изданието също така провежда годишен фестивал в Москва: "Пикник Афиши". Трабун поема поста на главен редактор на 26 години, след като редакторът от старта на изданието Юрий Саприкин се отказва, изразявайки желание да бъде "встрани от руските медии".
Иля Клишин, онлайн главен редактор на TV Rain (Дождь)
През последните 5 години TV Rain (Дождь) се утвърди като предпочитаният канал за независими новини в пазар, иначе превзет от държавни медии. 27-годишният Иля Клишин е онлайн редактор на канала и отразява сюжети, с които други не се осмеляват да се захващат.
Клишин е сътрудничил на много други руски либерални медии и сайтове. Той бива определян и като автор на технологията на флашмоба "Голям бял кръг" през 2012, жива верига от индивидуални протести около "Садовое кольцо" в столицата.
Роман Доброхотов, журналист и социален активист
Сега на 29 години, Роман Доброхотов е арестуван повече от 120 пъти за поредица от политически пърформанси, насочени срещу Путин, руската православна църква и руските националисти.
"Революцията - това съм аз", заявява биографията в Twitter на московския блогър, близък приятел на Pussy Riot и редактор на сайта за разследваща журналистика The Insider, стартирал през 2013 година.
Сега 33-годишен, журналистът пише провокативно отворено писмо до Едуард Сноудън при пристигането му в Москва - обширно приветствие, уверяващо го, че службите за сигурност следят всеки негов разговор, гарантирайки, че няма да има достъп до "нищо тук, в Русия, което да разкрие на някого".
Предприемачи
Владимир Шрейдер, дигитален дизайнер
"Няма Силициева долина в Москва", казва Владимир Шрейдер. "Има талантливи хора като Павел Дуров - руския Зукърбърг, има Яндекс, но това са само руски версии на прочути световни проекти"
Живеещият в Москва Шрейдер, който е на 30 години, е криейтив директор на Glitche - приложение, което позволява на потребителите да "превръщат изображения в шедьоври на дигиталното изкуство", сред феновете на което са Ким Кардашиън, Лили Алън и Бруклин Бекъм.
Дизайнерът също така е разработил SLMMSK: "анти-селфи" приложение, което позволява на потребителите да маскират самоличността си с емоджита или пиксели, и Parking Douche, приложение, позволяващо на хората да поставят на позорния стълб в реално време прочутите с лошото си поведение шофьори и паркиращи в Москва - проект, който му носи награда за мобилни приложение на Cannes Lions през 2012 година.
За Шрейдер, който се занимава с дигитален дизайн от 15 години, бъдещето е изцяло в мобилните приложения.
Той обаче се е отказал да се бори за интереса на руските инвеститори. Glitche няма официален маркетинг или руска поддръжка, то просто се разпространява вирусно: "Хората го препоръчват, защото го харесват", казва той.
Даниил и Давид Либерман - занимават се с технологичен рисков капитал
Още едни братя, завършващи списъка: Даниил и Давид Либерман се самоопределят като "серийни предприемачи и инвеститори". Братята са основатели на най-популярния руски сайт за игри, който бе изкупен от търсачката Rambler за 3,5 млн. долара през 2011 година.
Оттогава двамата основаха собствена компания за инвестиции в технологии, наречена Brothers Ventures, сред чието портфолио присъства Coub - приложение, позволяващо създаване и показване на циклично 10-секундно видео.
Най-големият им хит е 10-секундно видео за Путин, гледащ с превъзходство Барак Обама. Те също така са инвестирали в Knotch.it - инструмент за следене на реакцията на аудиторията на брандирано съдържание, както и Epoxy - набор от инструменти за потребители на YouTube, помагащ в изграждането на аудитория.
Кухня
Сергей Березуцкий, млад готвач
Сергей Березуцкий е глобален пионер на модерната руска кухня. На 28 години, той е бил избран за най-добър млад готвач в света след двудневно кулинарно състезание, в което той съчетава руски и италиански компоненти.
Подобно на много готвачи, той се влюбва в готвенето, след като помага на майка си в кухнята като малко момче. Березуцкий описва стила си на готвене като комбинация от местни продукти и съвременни технологии.
Анна Бичевская, Альона Ермакова и Лия Мур
34-годишната Анна Бичевская, 26-годишната Альона Ермакова и 26-годишната Лия Мур са три дами, създали първия "клуб за вечери" в Русия - Stay Hungry, и посветили се на популяризацията на местната кухня.
Клубът се намира в нает апартамент с отличително излъчване на хипстърско сборище, и в еднаква степен залага на социалното преживяване и на храната.
Клубът също така е и отражение на възхода на московските "гурмани", казва Ермакова пред Calvert Journal.
Преди посещението в ресторант в Русия е било запазено за специални поводи или за случаи на "демонстрация на имуществено състояние", иначе хората са яли "пелмени и картофи у дома", допълва тя.
Трите дами казват, че се стремят да поддържат клубовете си "малки и специални".
Потенциалните гости се включват в затворена Facebook група, в която се прилага политика на "фейс-контрол", типична за охраната на московските заведения: ако не си облечен подобаващо или не се държиш подобаващо, не получаваш покана за вечеря.
#Блажени плащащите в брой,но два пъти да треснеш един народ между очите и то по един и същи начин,нещо не ми се вярва. Ама апетитът идва с яденето,пък и минаха близо сто години от тогава.Щото, междувременно Украйна вече е в ''техните ръце''.
Вярно, списъкът изглежда някак тенденциозен.