В края на 2016 г. доста хора си припомниха филма „Идиокрация“ заради избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ.
За тези, които не са гледали филма или не си го спомнят, припомняме, че в него главният герой става част от експеримент и се озовава в едно безумно бъдеще, в което комерсиализмът и масовата тъпота са на почит. И в което президент на Щатите е бивш кечист.
В края на 2017 г. отново е уместно да си спомним за „Идиокрация“ и да се зачудим как толкова бързо се доближихме до същото това бъдеще.
Причината - настоящата холивудска суперзвезда и бивш кечист Дуейн „Скалата“ Джонсън се готви да се впусне в битка за президентския пост в САЩ.
Спекулациите за подобна номинация започнаха преди месеци. Сякаш след избирането на Тръмп изведнъж политиката се превърна във възможност за едва ли не всеки бизнесмен или шоумен. Един от абсурдните примери в тази насока беше музикантът и бивш съпруг на Памела Андерсън Кид Рок, за когото се спекулираше, че ще се опита да влезе в Сената.
Докато на случаи като този с Кид Рок се гледа с насмешка обаче, Дуейн „Скалата“ Джонсън като президент на Щатите е вариант, който, изглежда, доста хора приемат насериозно. Включително и самият той.
Примери за актьори, които са успели в американската политика, вече има. Роналд Рейгън вече е извършвал президентския „подвиг“, а Арнолд Шварценегер не успя да се пребори за нещо повече от губернаторски пост само защото не е роден в Щатите.
В свое интервю пред Variety Дуейн Джонсън казва, че сериозно ще обмисли възможността да се кандидатира за може би най-важния пост в света. Или поне след като премине по-натоварения период от филмовата му кариера.
„Не бих могъл да правя и двете“, обяснява Джонсън, който освен като актьор се изявява и като продуцент. Това означава, че той със сигурност няма да се кандидатира на следващите избори през 2020 г. В края на 2017 г. програмата му е пълна с филмови проекти за 3 години напред, както и за част от 2021-а.
„Реалната възможност е 2024“, признава актьорът. Дори самият той обаче не осъзнава как се е появила тази тема.
Всичко започва от статия през лятото на 2016 г. в Washington Post. В нея се посочва, че Скалата реално може и да спечели изборите за президент, ако някой ден се кандидатира за поста. Самият актьор никога досега не е заявявал открито, че планира подобно нещо. Но когато материалът се появява, Джонсън усеща, че американците харесват идеята и я подкрепят.
“Знаех, че трябва да се вслушам в хората и наистина, наистина да помисля по въпроса. Точно в този момент се намирам – знам, че политиката не е бизнесът, в който съм, така че най-доброто нещо, което мога да направя, е да продължа да слушам и да уча колкото се може повече“, обяснява актьорът.
Джонсън следи как работи президентството и как се подхожда при всеки проблем. Като всички американци таи надежда, че „лидерите“ (не назовава Тръмп или друг) на страната ще покажат уравновесеност и способността да обединят страната в тези трудни времена. „Нещо, което не мисля, че сегашното ни президентство успява да направи“, вмъква бившият кечист.
От Шампиона на народа към Президента на народа
Джонсън е присъствал на конвенции както на републиканците, така и на демократите. Твърди обаче, че е регистриран като независим. Това повдига въпроса кандидатурата на коя от двете партии ще търси, ако изобщо иска да има някакъв шанс за успех на изборите.
Актьорът няколко пъти вече е бил „в кожата“ на демократ и то на президента Барак Обама. В комедийното шоу на SNL Скалата изпълнява ролята на Barock Obama – ядосаната версия на американския президент, който в даден момент от шоуто изпуска нервите си и подобно на Хълк става няколко пъти по-едър и мускулест.
Но шоуто е едно, а истинската политика нещо съвсем друго. Доналд Тръмп (може би) вече разбира това.
Да имаш 12 милиона последователи в Twitter и филмите ти да минават границата от 1 милиард в боксофиса не означава, че можеш да бъдеш избран за президент. Или че дори да бъдеш избран, ще си наясно какво точно трябва да правиш на поста.
Джонсън обаче има множество разлики с Тръмп, които могат да му бъдат от полза по пътя към политическа кариера. Млад е (45), има естествена харизма и дори сега е много внимателен и премерен в изказванията си.
Нещо повече – както личи от последното му интервю, Скалата започва да звучи все повече като политик.
„Дълбоко загрижен съм за нашата страна, дълбоко загрижен съм за нашия народ – особено сега. Благоприличието и това да бъдеш порядъчен човек има значение, характерът има значение, лидерските способности имат значение“, обяснява той, сякаш не само обмисля възможността, но и вече е в предизборна кампания.
Но избери не се печелят сам. Винаги е нужен и кандидат за вицепрезидент, като изборът на такъв може да помогне на една кампания, а в други случаи – да я провали.
„Две неща, които веднага изскачат в главата ми за това какво бих искал от своя вицепрезидент, е той да е страхотен лидер и да е стойностен човек. Без значение дали е от Холивуд, Вашингтон, сферата на медицината, Уолстрийт или образователния сектор“, обяснява кечистът, трансформирал се в актьор.
Дори сега, когато всичко е само хипотетично, вариантът политик да е кандидат за вице на Джонсън звучи най-логичен. Това ще даде на кандидатурата някаква допълнителна тежест, защото „кечист/актьор в Белия дом“ няма да бъде прието универсално добре от всички американци.
А и в крайна сметка вицепрезидентът трябва да е способен да поеме поста, в случай, че нещо се случи с действащия президент.
„Няма значение какво мислиш!“ *
Джонсън не само наблюдава обществения живот и политиката, но и изразява мнение за някои от най-наболелите въпроси в Щатите. Сред тях са и скандалите за сексуалния тормоз в неговото царство – Холивуд.
„Стискал съм ръцете на някои от тези мъже, а сега искам да ги удуша. Но важното е да сме уравновесени и да не забравяме, че проблемът съществува“, обяснява актьорът, визирайки някои от холивудските величия, срещу които се изсипаха обвинения през последните месеци.
Позволява си да коментира и друг скандал, с който отново „захапва”, макар и не поименно, президентът Доналд Тръмп. Става дума за играчите от Националната футболна лига (NFL), които отказаха да стоят прави по време на химна на САЩ като протест срещу полицейското насилие над чернокожи. Заради протестите им Тръмп публично се противопостави на футболистите.
„Това е моментът да отвориш вратите си, да поканиш тези играчи, за да могат президентът и неговият екип да разберат какви са техните нужди – лице в лице, за да може да има промяна и да се стигне до някакъв прогрес. Но не това се случва в момента“, казва актьорът, който също е наполовина чернокож.
Не плачи, Холивуд
Това, което може да откаже Джонсън от политиката, поне засега, е неговата кариера в киноиндстрията. От няколко години той е една от най-заетите холивудски звезди и се превърна в любимия актьор на компаниите, които се опитват да съживят някакъв свой франчайз. Направи това с „Бързи и яростни“, след това прибягнаха до него за филмовата версия на „Спасители на плажа“, а сега следва и продължение на „Джуманджи“.
Но освен работата пред камера, Джонсън е зает и зад нея. Той притежава компанията Seven Bucks Productions в съдружие с дългогодишния си мениджър и негова бивша жена Дани Гарсия. Чрез компанията двамата работят и по други проекти, в който Джонсън няма „главната роля“, но които също изкарват достатъчно пари, че да се попитаме:
Толкова ли е загрижен актьорът за американския народ, че да жертва кариерата, възможностите и вероятно репутацията си, за да се гарантира за президент?
И толкова ли му пука на американския народ за Скалата, че да му дадат може би най-важния пост в света?
---
* It doesn't matter what you think! - една от запазените фрази на персонажа на Джонсън, докато той все още е „Скалата“ в WWE.
Преиздентът на Народа