Председателят на Съвета на директорите на Българския енергиен холдинг (БЕХ) Михаил Андонов е сменен, защото му е отнет достъпът до секретна информация заради разследване срещу него. Това съобщи в Народното събрание министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев.
БЕХ беше създаден по време на тройната коалиция като шапка на цялата държавна енергетика. Въпреки че като дойде на власт, ГЕРБ обяви, че ще разпусне мегаструктурата, я запази.
Самият Андонов е подал оставката си, съобщи министърът. Заради отнемането на достъпа до определена информация Андонов вече не може да посещава някои стратегически обекти и затова всех решение за смяна на борда, поясни Стойнев.
Освен Андонов той освободи вчера и други двама членове на ръководството на холдинга, назначени при служебното правителство.
Преди месец депутатът от ДПС Делян Пеевски съобщи от парламентарната трибуна, че Андонов е уличен, че сключвал договори за юридически услуги с шурея си, че е разследван от прокуратурата и в хода на това достъпът му до класифицирана информация може да бъде отнет.
Смяната на Андонов беше поискана и от служебния министър Асен Василев, но впоследствие отменена.
Срещу Андонов в качеството му на изпълнителен директор на НЕК и шеф на БЕХ през април прокуратурата започна досъдебно произвоство.
Това беше и едно от петте дела, които прокуратурата започна в енергийния сектор след проверката в отговор на февруарските протести срещу високите сметки за ток.
Проверката установи безстопанственост и неизгодни сделки, които той е сключвал. Сигнал срещу него бе подаден от ДАНС. Според едно от разкритията БЕХ е взел от Мини Марица Изток 30 милиона лева за консултантски услуги.
За да бъдат спасени икономиката и енергетиката, министерството планира кризисни и спешни мерки чрез създаване на нови работни места. Според Драгомир Стойнев обаче това няма как да се случи без подкрепата на Народното събрание.
"Първите и най-спешните мерки са в посока избягване на криза в енергийната система на страната и стопиране скока на цената на тока на бита и за бизнеса. Тези стъпки са фактор за спасяване на кризата", заяви министърът.
През първите 5 месеца на 2013 г. в сравнение с 2012 г. производството на електроенергия е намаляло с близо 20% , потреблението - с почти 10%, а износът - с около 60%.
Заради бума на ВЕИ-сектора, произведената енергия е нараснала с 50% , а производството в разпределителната мрежа с близо 60%.
Икономическият министър припомни, че в таксите влиза добавка за зелена енергия, която я прави непродаваема на външния пазар. За година България е загубила 1.5 млрд. лева.