Президентът обяви, че евроизборите ще се проведат на 25 май и че категорично ще има референдум за изборната система.
Държавният глава обобщи пред депутатите резултатите от разговорите си с четирите партии в рамките на традиционния "Месец на политическите консултации".
Наскоро в парламента бяха внесени 570 029 подписа за допитване относно е-гласуване, мажоритарен вот за част от народните представители и задължително гласуване. По закон парламентът трябва да се произнесе по него до 3 месеца.
Плевнелиев не обърна внимание на плакатите, с които го посрещнаха от "Атака" с изписана на тях: "Оставка!" Той обяви, че евроизборите ще се проведат на 25 май и изтъкна, че очевидно предизборната кампания ще е тежка и изострена.
Според него вече се вижда, че тече компроматна война - затова призова да се спре с флашките и СРС-тата.
"Изборите за Европейски парламент в страната ще се проведат на 25 май. Нека има отговорна честна кампания, нека флашките и СРС-тата отстъпят място на конструктивния дебат. ЕС е уникален проект. ЕС е работилница за идеи, той е платформа за развитие, двигателят за европейска интеграция работи. Вижте промяната в нашия регион. Заслужва си да се отнесем сериозно към дебата", посочи държавният глава.
"Отсега е видно, че предизборната кампания ще бъде тежка и изострена. Чрез компромати не се печели доверие, а се отблъскват избиратели. Недоверието към институциите е синдром, но е преодолим - зависи от всички нас. Страната се намира в комбинация от кризи и социалният мир може лесно да бъде нарушен. Популизмът, агресията са най-сигурният път към бедността", добави президентът Росен Плевнелиев.
По повод идеята му за изборен референдум държавният глава заяви, че не приема тезата, че допитване до народа е противоконституционно.
Той бе категоричен, че референдум ще има, въпросът е да бъде проведен заедно с евроизборите - заради ограничения ресурс на държавата и в името на повишаване на избирателната активност.
За Украйна: Ако се стигне до ескалация, ще свикам КСНС
Президентът заяви още, че ситуацията в Украйна показва колко важна за Европа и света е интеграцията и България трябва да даде своя принос за развитие на мира.
"Народът на Украйна има право сам да реши бъдещето си чрез честни избори. ЕС и САЩ залагат на дипломацията, Русия вече окупира Крим и е възможно да го анексира на база противозаконен местен референдум. Конфликтът е много опасен и с трайни последици. Ако се стигне до ескалация, ще свикам Консултативен съвет за национална сигурност", заяви той.
По думите му една от най-сериозните заплахи е енергийната зависимост.
По време на отчета за срещите си с партиите Плевнелиев заяви, че въпреки тежката конфронтация, с политическите сили са загърбили противопоставянето и са дебатирали по 9 важни теми. Основните от тях - доходи, заетост и растеж, защото "шеста година икономиката боксува".
Президентът подчерта, че нестабилността пречи на икономическото възстановяване, че данъчната политика трябва да бъде прогнозируема, а добро решение е въвеждането на дуална система в образованието, за да има по-малко младежка безработица.
За нейното въвеждане настоява от години евродепутатът от левицата Ивайло Калфин.
По думите му е необходима по-добра бизнес среда и ефективна подкрепа на малките и средните предприятия за контакти с чуждестранни партньори. Отправи и критики за все още несъществуващото електронно правителство.