Списък на реалните собственици на вестници, телевизии, радиа, безплатно телевизионно време в обществените медии на кандидатите за президенти и органи за местна власт, реформи в изборното законодателство.
Това са част от 32-те препоръки към българските власти, които съдържа окончателният доклад на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) за президентските и местни избори миналата есен. Крайната констатация е, че като цяло вотът е преминал според международните и националните стандарти за демократично гласуване и основните права и свободи на гражданите.
Наблюдателите препоръчват още ЦИК да има постоянно действаща администрация и самостоятелен бюджет, протоколите й да не бъдат засекретявани, да отпаднат забраните пред българите с двойно гражданство да се кандидатират за избираеми постове.
Според тях в закона би трябвало да се запише, че когато комисията "откаже" да вземе решение, защото не събира мнозинство от 2/3 от членовете, това означава отхвърляне на проекта за решение. А резултатът да се публикува и да подлежи на обжалване.
В доклада е отбелязан фактът, че по време на вота е имало платено отразяване в медиите и купуване на гласове.
Препоръчва се още да се даде възможност на представители на малцинствата да водят кампания на майчиния си език, да се обмисли и разпространяването на информация за изборите на езици на малцинствата с цел по-добро разбиране на изборния процес от всички.
Според ОССЕ медийната регулация трябва да гарантира редакционна свобода за отразяване на кампанията, особено в обществените медии.
Тя трябва да включва задължение за честно, балансирано и безпристрастно отразяване в новините и публицистичните предавания във всички електронни медии, каквито са добрите международни практики.
Експертите предлагат да се обмисли приемането на ясни правила какво означава равнопоставено отразяване на кандидати и партии в новините, за да бъдат защитени журналистите от външен натиск.