ДПС няма да откаже разговори за съдебната реформа, ако бъде отправено искане за това, съобщи в Пловдив партийният лидер Лютви Местан, където присъства на заседание на младежката структура.
Ден по-рано премиерът Бойко Борисов, пиейки кафе с Местан, критикува правосъдния министър Христо Иванов, че се е забавил с политическите преговори, за да осигури нужните 160 гласа, за да бъде приета поправката в Конституцията, която въвежда нов модел на работа на ВСС с раздяла на колегии. „Все пак ние сме отворени за диалог", коментира лидерът на ДПС.
Вече имало намеци за среща по тази тема, призна Метан, но според него е „недопустимо същите хора, от които се правят тези намеци, да твърдят в публичното пространство, че ДПС са камъчето в обувката на реформата и основният крепител на статуквото на системата".
Той не изключи в най-скоро проектът да бъде изтеглен, докато се постигане съгласие между системните партии, а самото гласуване се отложи след местните избори. „Това е синтез на обща политическа воля, защото промени с десен тоталитаризъм не се правят", коментира Местан.
Проектът се провали в специално създадената парламентарна комисия - с 5 на 6 гласа и един „въздържал се", като двама депутати - от Реформаторския блок и от Патриотичния фронт, отсъстваха, представителите на БДЦ гласуваха различно - „за" и „въздържал се", а ДПС, БСП, Атака и АБВ бяха против.
Това не е фатално и не пречи поправката да бъде подложена на гласуване в пленарната зала. Според визията на Иванов Висшият съдебен съвет трябва да бъде разделен на две колегии, за да се промени кадровата му политика, ще отпадне тайното гласуване, а мандатът на членовете ще се съкрати на 4 години.
Местан препоръча на ГЕРБ, които подкрепят реформата, да променят „ролята си", като премиерът Бойко Борисов от подкрепящ да стане основен двигател. „Съдебната реформа забуксува и е ясно, че не може да се осъществи по модела на Реформаторския блок, коментира Лютви Местан, защото „трябва да е компетентна и да има висок кредит на обществено доверие.