Европейската комисия за пореден път отказва да включи газопровода "Южен поток" сред приоритетните за Евросъюза. Така в аванс руските медии коментират окончателното решение, което предстои да бъде взето през октомври.
"Южен поток", който трябва да мине и през България, за да доставя природен газ за Централна Европа, ще бъде оставен на заден план за сметка на конкурентните проекти "Набуко Запад" и Трансадриатическия газопровод.
Тръбата минава по дъното на Черно море, а след това през България, Сърбия, Унгария, Словения и Австрия.
Според вестник "Независимая газета" това означава, че руският проект няма да може да заобиколи строгите регулаторни изисквания по Третия енергиен пакет на ЕС, а заедно с това ще се увеличат икономическите рискове за осъществяването му.
Третият енергиен пакет, който регламентира либерализацията на енергийния пазар, постановява, че достъп до тръбата трябва да имат и трети страни - нещо, което "Газпром" не иска да допусне.
В България е готова оценката за отчуждаването на земите
Над 23.3 млн. лева ще плати "Южен поток България" за права върху земите, през които ще минава тръбата у нас, стана ясно преди седмица.
Тогава беше взето решението от акционерите на компанията, в която по 50% държат Българският енергиен холдинг (БЕХ) и "Газпром". За преговорите със собствениците на земите ще бъде наета външна фирма.
С решение на Министерския съвет от 2011 г. "Южен поток"е обект с национално значение, което означава, че придобиването на земите за него може да става по облекчена процедура.
Проектната компания за изграждането на тръбата ще плати и 1.46 млн. лева за строителен надзор. В края на август "Южен поток България" получи положително екостановище за въздействие върху околната среда.
Руските намерения, потвърдени и от българска страна, са строителството на тръбата у нас да започне до края на годината. Но стартът може да се отложи и за догодина.