Премиерът Бойко Борисов измисли решение, вместо „Южен поток" да остане в историята - руската тръба да стига до Варна, където Европейската комисия да финансира изграждането на хранилище (хъб) и оттам природният газ да стига до Европа.
В публикуваната стенограма от правителственото заседание Борисов сам предлага тази „прекрасна идея" с европейски мащаб, за да замести Турция като транзитна страна за руския газ. Вицепремиерът Ивайло Калфин изтъква, че не вижда „никаква слабост в този план".
Нещо повече, според Борисов в новото хранилище може да попада и българският газ, който евентуално ще се добива от находищата в „Черно море, „Галата", дай Боже от „Силистар", „Терес", от „Хан Аспарух", от Ловеч и от други места".
„Никой не може да ми каже, че в натовска Турция газта като отиде е добре, а когато дойде в България е зле... Предложението ми е точно в унисон и с плана Юнкер, и с общия енергиен съюз, и с абсолютната диверсификация", казва Борисов, а никой от министрите не му опонира.
Меглена Кунева се намесва с разяснение, че трябва идеята на Борисов да бъде предложена като проект на България, а зад нея да бъдат привлечени други държави: „Трябва да се направи такава дипломация".
Борисов обяснява предимството на неговата идея така: „Ние им даваме огромната възможност, вместо всички държави поотделно, да се събираме, Европейската комисия плаща за този хъб, правим на Варна разпределителния център по Енергийния съюз и сме номер едно диверсифициращи Европа... Руснаците да си докарат „Южен поток", ние нямаме ангажимент към тръбата до нашите граници, да си я построят, ще им съдействаме, и от там си взимаме газта, не ние, не България, а Европейската комисия я разпределя, общия енергиен съюз".
„Официално, писмо веднага до Шефкович. Включително, госпожа Бъчварова, да ми се подготви едно за Доналд Туск, за Съвет. Това е, защото Доналд беше човекът, който е моторът на общия енергиен съюз", нарежда Борисов. „Според мен това е едно прекрасно предложение, то устройства всички страни, защото е много чисто - няма корупция, няма проблеми, няма да ходи в Турция, Гърция, Македония да има проблем", обобщава той.
В разговора се намесва икономическият министър Божидар Лукарски: „Няма проблем. Даже ние сме по-либерални, защото в крайна сметка предлагаме не ние да сме комисионера, както е Турция, а Европейският съюз да свърши тази работа. Ние предоставяме просто територия".
Ден по-рано стана ясно, че бъдещето на „Южен поток" ще се реши в следващите седмици на преговори на високо ниво. Междувременно Москва се ориентира към прокарване на алтернативен морски газопровод до Турция, което да стига до бъдещ разпределителен център на турско-гръцката граница.