Покушението срещу лидера на ДПС Ахмед Доган се оказа смехотворно - към газовия пистолет на нападателя е имал 3 патрона, два са били сигнални, а третият с "технически пипер" - за защита от животни. Те не биха могли да наранят човек. Пълнителят не е бил намерен, но са открити пластмасови парчета, за които се предполага, че са от него.
Хронологията на събитията
Лидерът на ДПС Ахмед Доган беше нападнат по време на словото си в зала 3 на НДК, където се провежда Осмата национална конференция на ДПС, предаде БГНЕС.
Мъж с пистолет излезе на трибуната и насочи оръжието към него, докато Доган говореше за постмодернизма.
Пистолетът най-вероятно е засякъл, защото не се чу изстрел. Вече е ясно, че нападателят се е опитал да стреля два пъти. Доган замахна и се опита да избие пистолета. После падна на земята. Едва тогава върху нападателя се нахвърлиха охраната и делегати на конференцията, които дълго време го ритаха. Доган веднага бе изведен от залата.
Заместник-председателят на ДПС Лютви Местан успокои делегатите, че Доган не е пострадал. По-късно стана ясно, че Доган е прегледан от лекар, но сериозни травми не са установени. Обявена бе почивка до 15 часа.
Нападателят е млад, облечен е с кожено яке и с карта. Както стана ясно по-късно, картата е била от конференцията на младежката организация на ДПС през 2012 г.
Пистолетът на нападателя остана на подиума, където падна при боричкането, до пристигането на компетентните органи. Пистолетът е газов.
На кадрите от НДК, излъчени от Канал 3, се вижда, че мъжът е налаган и ритан в продължение на 5-6 минути, дори и докато бе извеждан от залата. Според първоначалната информация нападателят е бил предаден на органите на реда, дошли впоследствие, и е в Четвърто РПУ.
25-годишният Октай Енимехмедов от Бургас е нападателят на Ахмед Доган. Младежът е регистриран като делегат от Бургас. Младежът е криминално проявен и е регистриран в полицията за грабежи, разпространение на наркотици и хулиганство.
Нападателят е брат на Метин, който спечели лек автомобил "Ферари" от Шоуто на Слави през 2007 г. и участва във шоуто "България търси талант", научи БТА от източник от полицията.
Градският прокурор Николай Кокинов каза, че нападателят е споделил мотивите си за нападението, но заради следствената тайна не пожела да ги съобщи.
Малка е била вероятността лидерът на ДПС Доган да бъде убит с това газово оръжие, заяви вътрешният министър Цветан Цветанов.
Практиката е показала, че от газово оръжие не би могло да стане убийство, освен ако не бъде преправено на бойно, но в случая говорим за газово оръжие, посочи той.
"Не знаем кой е физическият поръчител на това покушение, но няма съмнение, че истинският поръчител на това покушение е именно езикът на омразата, на конфронтацията, на анти-ДПС агресията в българското общество", каза заместник-председателят на ДПС Лютви Местан.
Както стана ясно от пресконференцията на шефа на НСО ген. Тодор Коджейков, бивш бодигард на Бойко Борисов, Доган е сред шестимата най-пазени хора в България. Те са: Георги Първанов, който има право на 1 година охрана от НСО като бивш президент, Сергей Станишев, Яне Янев, Румен Петков, Росен Плевнелиев и Доган, разбира се.
В началото
В началото на доклада си Ахмед Доган успя да каже, че светът е на ръба на самоунищожителна катастрофа и тотална енергийна зависимост. Според него търсенето на изход от финансовата криза до момента е в рамките на конвенционалното мислене и действие. За мен няма съмнение, че глобалната криза е и криза на парадигмата за модерно развитие, каза лидерът на ДПС.
Около 800 са делегатите на конференцията на ДПС, около 600 са гостите. В навечерието й всички медии съобщиха слух, пуснат неясно от кого, че Доган ще се оттегли от поста председател на ДПС и ще го наследи Лютви Местан.
В речта, раздадена по-късно след покушението на журналистите, в последната й част Доган обявява, че се оттегля и посочва за свой заместник Лютви Местан.
Конференцията откри Юнал Лютфи. Той отбеляза, че ако се броят и годините, в които партията се е крила в условията на тоталитарен режим, то тя навършва 28 години. На конференцията присъства и главният мюфтия.
Юнал Лютфи посочи, че продължават опитите за сатанизиране на ДПС. Свидетели сме дори, че едно изречение, казано от лидера ДПС по време на предизборна кампания в едно родопско село, беше сочено като причина за ниски резултати на една партия на избори, каза той.
Според Лютфи, управляващите задушиха свободата на словото, а корупцията и престъпността са двете язви на нашето общество, които трябваше да бъдат преборени от настоящото управление, но и организираната и неорганизираната престъпност продължават да се ширят в България. Външната политика трябва да се води не на принципа да бъдем с някого за сметка на другиго, а да се утвърди като партньор, каза още той.
ГЕРБ дойде на власт с големите обещания за спаведливост, за строго прилагане на принципа за върховенството на закона, каза Юнал Лютфи. Това не се случи - българинът продължава да живее бедно и безперспективно, хиляди млади българи напускат страната, защото не виждат възможност да се развият, каза още той.
Първата част на конференцията беше ръководена от евродепутата Филиз Хюсменова. След дългата почивка Хюсменова изчете останалата част от доклада на Ахмед Доган, в която той критикува управляващите от ГЕРБ и премиера Бойко Борисов в узурпиране на демокрацията и налагане на Властовата система, обяви основната цел на предстоящите избори - спасението на демокрацията, и съобщи за оттеглянето си. За свой заместник посочи Лютви Местан.
Откъс от речта:
"... За първи път от началото на прехода политическият елит на страната започна да артикулира темата за "Защитната система на Демокрацията";
- За първи път се прави реална организация от различни партии за "Сигурността на вота на избирателите";
- За първи път политиците започват да разбират как колаборацията на МВР и част от медиите на страната може да се превърне в месианска основа на Властовата система и да подмени Демокрацията с авторитарна диктатура.
Тъкмо затова парламентарни избори 2013 трябва да имат за основна цел спасяване на Демокрацията. Дори и с цената на непризнаване на изборните резултати. Защото от гледна точка на изборния закон, приет самосиндикално от управляващите, е важно кой брои бюлетините, а не колко са гласоподавателите".