Атаката за отстраняването на Йордан Бакалов от поста директор на служба "Военна информация" е дошла от ГЕРБ, а не от БСП.
Това обяви председателят на Комисията по вътрешна сигурност Атанас Атанасов пред БНР.
"ГЕРБ уволниха Бакалов още при разглеждането на законопроекта в комисията, защото отказаха да приравнят стажа му на народния представител към стажа на експерт в сектора за сигурност", каза Атанасов.
Стенограмата от заседанието на Комисията за контрол на службите за сигурност от 16 юли тази година потвърждава думите му.
Тогава с 2 гласа "за" и 6 "въздържал се" мнозинството отхвърля предложението на Методи Андреев да се разшири обхвата на изискуемия 10-годишен професионален стаж за бъдещия директор на военното разузнаване.
Настоящият закон гласи, че за такъв стаж се зачита само работата в структурите на системата за защита на националната сигурност или въоръжените сили.
Йордан Бакалов беше дългогодишен депутат, по-късно - и университетски преподавател по национална сигурност, а за няколко месеца заемаше поста министър на вътрешните работи в служебния кабинет на Георги Близнашки.
Това означава, че не се вписва в изискванията на новия закон не само заради извънредно внесеното предложение на Таско Ерменков директорът да е задължително военен.
Атанас Атанасов не пожела да коментира за кого се готви поста на Бакалов, който ще бъде овакантен от 1 ноември.
"Мисля, че и факторите, от които зависи това назначение - министър-председателят и президентът също нямат представа", каза той.
Атанасов коментир, че начинът, по който се е случило гласуването на закона е "нелеп, лош знак", но не видя тенденция на разцепление между ГЕРБ и Реформаторския блок.
"Винаги когато е било необходимо ГЕРБ да подкрепят политика на РБ, това се е случвало. В случая колегите от ГЕРБ, уважавайки желанието на военното лоби, приеха шефът на Военното разузнаване да е военнослужещ", обяви Атанасов.
Той разкритикува "хвърлянето" на службата в посока на военизация, след като е постигнато изискването за спазване на политически неутралитет.