Всеки трети от мъжете и близо 10 на сто от жените в България надигат редовно чашката. Основните причини са стресът и трудният начин на живот, показва изследване на Националния център по обществено здраве и анализи, предаде БТА. Според данните всеки пети българин употребява алкохол редовно, съобщава пред БТА доц. д-р Пламен Димитров от НЦОЗА.
Злоупотребата с алкохол е по-често разпространена при мъжете във възрастта 35-44 и 45-54 години, а сред жените - във възрастта 35-44 години.
Изследването показва, че делът на мъжете с рискова и високо рискова консумация на алкохол е по-висок в селата, а на жените - в градовете.
Редовно консумират алкохол 33% от мъжете и 9.5% от жените. Според експерта ежедневна е консумацията на концентрат при 12.5 на сто от изследваните, като делът на мъжете е 3 пъти по-висок от този на жените. Всеки ден вино консумират 2.7 на сто от мъжете и 1.5 на сто от жените. Ежедневно бира пият 21.7 на сто от мъжете и 5.1 на сто от жените, без съществени различия във възрастов аспект.
При повечето от анкетираните консумацията на алкохол е в "разумни" граници - 70.6 на сто от мъжете и 84.6 на сто от жените. Високо рискова е седмичната алкохолна консумация при 8.1 на сто от мъжете (предимно във възрастовите групи до 54 години) и 1.5 на сто от жените (на възраст 45-54 г.).
Всяко пето българче на 16 г. се е напивало веднъж в последния месец.
Изследването сочи, че 88 на сто от 16-годишните са изпивали поне едно питие през живота си през 2003 г., 87 на сто - през 2007 г. и 87.2 на сто - през 2011 г. По отношение на употребата на поне едно питие през последните 30 дни, тези проценти са съответно: 65 на сто - през 2003 г., 66 на сто - през 2007 г. и 65.2 на сто - през 2001 г., т.е. в случая също не се наблюдава тенденция за увеличение след 2003 г.
Резултатите показват, че през 2007 г. 45 на сто от учениците (48 на сто момчета и 42 на сто момичета) са се напивали поне веднъж през последните 12 месеца.
Националното проучване на факторите на риска за здравето показва, че мъжете и жените с рискова и вредна консумация на алкохол са с повишено артериално налягане, най-често във възрастта 55-64 г., наднормена телесна маса или затлъстяване, повишен холестерол в серума, чувство на напрежение, притеснение или тревога.
Като най-важна причина за заболеваемостта у нас, консумиращите алкохол посочват стреса и трудните условия на живот. Злоупотребата с алкохол, като причина, е посочена от едва 2,9 на сто от тях. Резултатите показват, че е изключително важно хората да бъдат информирани и да знаят каква е разумната граница на алкохолна консумация, е мнението на доц. Димитров.
Най-висок е рискът от алкохола за цироза на черния дроб, рак на храносмилателната система, рак на горните дихателни пътища, хеморагичен инсулт, травми и други. Намира се също връзка с хипертонията, чернодробния рак, дебатира се такава с рак на гърдата и дебелото черво.
Резултатите показват, че във възрастовата група 20-44 години при мъжете - 5.6 на сто от смъртните случаи са от злокачествени новообразувания, 44.9 на сто от смъртните случаи са от чернодробната цироза, а в 41% леталният изход е заради травми, дължащи се на алкохола.